Skocz do zawartości

Zmienna częstotliwość


gronowianin

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Uprzedzam, że nie znam się kompletnie na elektronice, więc specjalistom to pytanie może wydać się głupie. Nie rozumiem jednej rzeczy. Czy nie możnaby dodać do detektora opcji zmiany częstotliwości, ale nie takiej która umożliwia pracę kilku urządzeniom obok siebie, ale np z 3kHz na 7,5 i na powiedzmy 15 przez proste przyciśnięcie guzika? Czy do tego potrzebna jest inna konstrukcja cewek? Proszę o dokładne wytłumaczenie, szczególnie ludzi, którzy w elektronice wykrywaczy siedzą na co dzień.
Napisano
Aha, wiem oczywiście o FBS Minelabów i o podwójnej częstotliwości DFX oraz potrójnej Spectry, ale pytanie brzmi dlaczego zazwyczaj trzeba zmienić cewkę jak w XT705 bądź cały wykrywacz jak w większości innych? Czy ta funkcja jest aż tak zaawansowana technicznie, że może być instalowana tylko we flagowych wykrywaczach?
Napisano
Jest taka możliwość np. w XP Deus. Można wybrać 18, 12, 8 i 4 kHz, jak również odstroić wykrywacz o niewielki zakres w przypadku drugiego wykrywacza pracującego obok na tej samej częstotliwości.
Napisano
90% albo więcej modeli wykrywaczy ma sondy rezonansowe i w związku z tym mogą pracować tylko na jednej częstotliwości z konkretna sondą. Nawet niewielkie odstrojenie od częstotliwości fabrycznej", co oferują wykrywacze w celu możliwości pracy kilku podobnych obok siebie, bardzo niekorzystnie wpływa na własności takiego wykrywacza, w szczególności zasięg. Ale nie tylko zasięg. Więc nie należy tego bezmyślnie i bez absolutnej potrzeby robić - tak na marginesie.

Wykrywacze współpracujące z sondami nierezonansowymi i wykorzystujące to do pracy na innych częstotliwościach, to z definicji urządzenia nieporównanie bardziej skomplikowane od typowych i co za tym idzie - znacznie droższe. Obawiam się, że również znacznie przerastające możliwości twórcze większości drobnych producentów :) Najtańszy z produkowanych to na dzień dzisiejszy będzie chyba Whites DFX.
Napisano
Wykrywacze współpracujące z sondami nierezonansowymi i wykorzystujące to do pracy na innych częstotliwościach, to z definicji urządzenia nieporównanie bardziej skomplikowane od typowych i co za tym idzie - znacznie droższe. Obawiam się, że również znacznie przerastające możliwości twórcze większości drobnych producentów :)"

I tu jest pies pogrzebany:)
FBS' em(1,5- 100) nie poszukasz militarki. Nie czyni to wykrywki uniwersalną.

Częstotliwości to nie wszystko.
Chcesz uniwersalkę- kup rutusa.
Napisano
Obawiam się, że niestety nie, jeśli to nie ma być sama sztuka dla sztuki tylko porządnie działający (czyli mający sens istnienia) układ. Zauważ, że najtańszy wykrywacz na rynku, który ma cenę w okolicach 2000zł i możliwość zmiany częstotliwości pracy, czyli Xterra, wymaga... wymiany sondy. A jak wiadomo, to nie jest szybka i wygodna czynność :) No i wymaga ZAKUPU dodatkowej sondy za kilka stówek.
Napisano
Euro Ace ma częstotliwość 8.25 , a seria Ace150/250 6.5, cewki z Ace 150/250 bez problemu działają z Euro Ace. Tak samo detektory Ace 150/250 działają z cewką DD z Euro Ace i zyskują na zasięgu, wiem bo sprawdzałem. Model AT pro ma częstotliwość 15 kHz i z zapowiedzi wynika że też będzie działał z cewkami z Ace 150/250.
To chyba tylko niechęć producentów blokuje wypuszczenie wykrywki z możliwością zmiany częstotliwości na jednej cewce, jako zbyt uniwersalnej. A może koszt elektroniki tak wzrasta, że nie warto produkować.
Napisano
samulb- tu tak jak pisał kol. B do zmiany częstotliwości potrzebna jest zmiana cewki. Czy AT pro będzie tym samym wykrywaczem z inną cewką, czy się mylę?
Napisano
Nie chodzi o to, że mamy trzy modele z rózną częstotliwością a każdy może pracować z dowolną cewką dalej na różnej częstotliwości. Cewki dostrajają się automatycznie. Dlatego żeby był model który miałby trzy częstotliwości zmieniane jak pisał gronowianin przyciskiem, to zakładamy jedną cewkę np. DD i używamy na jakiej częstotliwości się nam podoba. Nie wiem jakim wykrywaczem będzie AT pro, piszę tylko to co miałem okazję zpraktykować.
Napisano
To wynika ze specyficznej konstrukcji generatora w ACE. Sama sonda wprawdzie rezonansowa nie jest, to prawda, ale pracuje jako rezonansowa, bo kondensator jest WEWNĄTRZ wykrywacza. Jest to rozwiązanie układowo gorsze od takiego jak w przypadku sond z kondensatorem już wbudowanym do środka sondy, ponieważ niezwykle istotna jest doskonała jakość połączenia między kondensatorem i cewką. W przypadku ACE po drodze jest kabel oraz połączenie wtyczka-gniazdo. Ale ma to też jedną zaletę - sonda może pracować na różnych częstotliwościach. Główna zaleta jest jednak dla producenta - wyprodukowanie takiej sondy jest wyraźnie tańsze niż z wbudowanym kondensatorem, który musi być bardzo precyzyjnie dobrany i odpowiedniej jakości.
Do zmiany częstotliwości pracy z poziomu użytkownika potrzebny jest specjalny układ generatora i detektora a ACE jest zbyt prosty i zbyt tani w założeniu, żeby coś takiego dało się w nim zrobić, więc z tego faktu że sonda jest nierezonansowa nic pozytywnego nie wynika.
Każdy egzemplarz ACE pracuje na innej częstotliwości, zależnie od wartości kondensatora na płytce elektroniki, który nie jest dobierany. Dlatego częstotliwość waha się się w zakresie co najmniej 6,5-7,5kHz w zależności od egzemplarza i nie jest stabilna w czasie.
Dlatego właśnie te sondy mogą pracować w pewnym zakresie częstotliwości.
Jeśli do EuroACE można założyć sondę od ACE, to znaczy że układ generatora i detektora jest niemal identyczny. Co prowadzi do dalszego prostego wniosku, że Euro to tylko lekko podrasowany kanarek. Co było do udowodnienia :)
Napisano
samulb:
Model AT pro ma częstotliwość 15 kHz i z zapowiedzi wynika że też będzie działał z cewkami z Ace 150/250."

Brzeczyszczykiewicz:
Jeśli do EuroACE można założyć sondę od ACE, to znaczy że układ generatora i detektora jest niemal identyczny. Co prowadzi do dalszego prostego wniosku, że Euro to tylko lekko podrasowany kanarek. Co było do udowodnienia :)"


A moze by tak Panowie ruszyli dupy i choc raz przeczytali o czym pisza ?
Moze by sprobowali zrozumiec ze EuroAce niewiele ma wspolnego z Garrettem AT Pro. Ze cewki nie beda wzajemnie pasowaly chocby tylko dla tego ze AT Pro ma mozliwosc dzialania pare metrow pod woda i wymaga specjalnych wodoodpornych wtyczek i gniazd.
Obydwoje wypisujecie glupoty, nie raczac ich nawet z grubsza sprawdzic ze specyfika wykrywek, o ktorych jak wyglada takze nie macie zielonego pojecia :)
Napisano
Przecież napisałem JEŻELI.
Po co mam czytać ulotki Garretta? Ja nie jestem AT zainteresowany. Jedynie uczestniczę w rozmowie na forum. Jeśli zainteresowani nie potrafią przekazać prostej prawdziwej informacji, to już nie tyle o wykrywaczu co o jego potencjalnych userach świadczy :)

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie