Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

adek_

Pogrzeb powstanców listopadowych z Kopnej Góry

Recommended Posts

fotorelacja i artykuł stowarzyszenia exploratorzy.pl . Na videorelacje będzie trzeba poczekać , postaramy się wrzucić go jutro.

adek

Share this post


Link to post
Share on other sites
12 grudnia 2010 r. Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne Exploratorzy.pl" wzięło udział w uroczystym przeniesieniu szczątków 46 żołnierzy z oddziału pułkownika Józefa Zaliwskiego, poległych w bitwie pod Sokołdą, w dniu 7 lipca 1831 r.

Niedziela 12 grudnia w Supraślu zapisze się jako piękna, podniosła, wyjątkowa uroczystość patriotyczna i religijna. Podczas okazałej ceremonii liturgicznej z elementami wojskowymi zgromadziły się setki osób z Supraśla i całej Polski. Przybyli tu aby uczcić powstańców listopadowych z oddziału pułkownika Zaliwskiego i przypomnieć o ich ostatnich chwilach w bitwie pod Sokołdą. Żołnierze z 1831 r. zostawili rodziny, dobytek życia i poszli w bój o wolną Ojczyznę. Postawili na szali także spokój i bezpieczeństwo swoich ojców, matek, żon i dzieci. Pomimo ryzyka poszli za głosem werbli i serca. Najprawdopodobniej zostali zdradzeni, a renegat podprowadził carskie wojska pod wieś w której nocowali. Rosjanie wykorzystując zaskoczenie i osłonę nocy wyrżnęli Polaków jak zwierzęta i odzierając z godności wrzucili do jednego padołu. Jednak po 179 historia o nich nie zapomniała, a środowisko skupione wokół Collegium Suprasliense doprowadziło do lokalizacji mogiły, ekshumacji, uroczystości przeniesienia szczątków na cmentarz a obecnie stara się o dwa metry kwadratowe polskiej ziemi dla każdego z nich, ziemi za którą oddali swoje życie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
W uroczystościach wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych. Lista wyczytywanych znamienitych gości była długa i można było odnieść wrażenie, że na tzw. zaliczenie gębowego" zjechali się wszyscy oficjele z Podlasia, spośród których tylko niektórzy od początku wspierali inicjatywę ekshumacji powstańców i osobnego pochówku każdego z żołnierzy. Swój udział w uroczystościach zapowiedział m.in. sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa – Andrzej Kunert. Ten ostatni zasłynął wystawieniem kosztownego pomnika bolszewickim żołnierzom pod Ossowem. Warto dodać, że kierowana przez Kunerta Rada w piśmie z 4 października stwierdziła, że niemożliwym jest oddzielenie szczątków powstańców, których Rosjanie w nieładzie wrzucili w jeden dół. Okazało się to nieprawdą, a oddzielone dzięki pracy patomorfologa i archeologów szkielety zostały dzisiaj z honorami złożone w kaplicy cmentarza w Supraślu. Tworzenie tego typu fikcyjnego cmentarzyka jest całkowicie nieuzasadnione i niepotrzebnie zwiększa koszty realizacji projektu" - jeszcze dwa miesiące temu twierdziła Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, którą 12 grudnia na Podlasiu zamiast Kunerta reprezentował urzędnik niższego szczebla zapewniający o zaangażowaniu Rady w godny pochówek dziewiętnastowiecznych powstańców"... Ceremonię pogrzebową polskich żołnierzy z 1831 r. uświetniła obecność grup rekonstrukcyjnych, oficerów i żołnierzy Wojska Polskiego, młodzieży z organizacji strzeleckich, harcerstwa oraz duchownych trzech wyznań (katolickiego, prawosławnego i ewangelickiego). Jednak najważniejszymi osobami, których rolę przyćmiła nieco parada gwiazd", była grupa pasjonatów z Collegium Suprasliense, która realizuje projekt budowy powstańczego cmentarza. W wyniku wieloletnich badań tych właśnie ludzi została zlokalizowana masowa mogiła powstańców, szczątki ekshumowano i to dzięki tym ludziom odbyły się uroczystości przeniesienia do kaplicy cmentarnej powstańców złożonych w osobnych trumnach.

- Witamy także Sławomira Zielińskiego z grupą członków mazowieckiego stowarzyszenia próbującego doprowadzić do ekshumacji powstańców listopadowych na Olszynce Grochowskiej - powiedział w kościele Krzysztof Łaziuk z Collegium Suprasliense witając Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne Exploratorzy.pl" - Byłem ostatnio na Olszynce Grochowskiej, gdzie panuje na razie smutek i gdzie pasjonaci z Mazowsza rozpoczynają dopiero przemierzanie drogi, którą Wy już w dużej mierze przebyliście - stwierdził na cmentarzu red. Adam Sikorski prowadzący w TVP Info program Było... nie minęło" nawiązując do wspólnej z MSHE próby lokalizacji mogił powstańczych. - Mam nadzieję, że tam i w innych rejonach Polski sprawa upamiętniania mogił potoczy się tak wspaniale jak u Was w Supraślu - dodał Sikorski, członek honorowy MSHE. - Liczymy, że doświadczenia, a zwłaszcza wiedza praktyczna związana z przebijaniem się przez gąszcz administracyjny zostanie nam udostępniona przez naszych kolegów z Collegium Suprasliense - powiedział Sławomir Zieliński z MSHE.

Uroczystości zakończył urzędujący od dwóch dni nowy burmistrz gminy Supraśl, Radosław Dobrowolski będący jednocześnie prezesem stowarzyszenia Collegium Suprasliense, któremu nasze Stowarzyszenie gratuluje poświęcenia dla sprawy pamięci o polskich żołnierzach i życzy wytrwałości w budowie Mauzoleum Powstańców Listopadowych.

Robert Kobrzak, członek MSHE
Od Redakcji Exploratorzy.pl:

MSHE jest na etapie uzyskiwania niezbędnych pozwoleń w celu kontynuacji rozpoczętych działań mających na celu lokalizację masowych mogił z okresu Powstania Listopadowego, znajdujących się na warszawskiej Olszynce Grochowskiej.

Share this post


Link to post
Share on other sites
więcej zdjęć i materiałów na naszej stronie pod linkiem:
http://exploratorzy.pl/inicjatywy-pogrzeb-powstancow.php

pozdrawiam
adek

Share this post


Link to post
Share on other sites
Świetnie, że sprawę udało się zakończyć szczęśliwie. Z autopsji wiem, że trzeba w takich sprawach walić głową w betonowy mur administracji itp. Kolega we wrześniowych" okopach odnalazł naszgo żołnierza i był to początek drogi przez mękę", jednak tak jak i u Was - udało się!

pozdrawiam serdecznie!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wielkie uznanie należy się członkom Collegium Suprasliense za wytrwałość w bojach administracyjnych.

Share this post


Link to post
Share on other sites
http://nadarzyn.tv/pl/sekcja/hobby_i_pasje/czytaj/419-pogrzeb_46_powstancow_listopadowych.html

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witam,
oto linki do materiałów fimowych na temat poszukiwań mogiły w Kopnej Górze:
http://www.youtube.com/watch?v=1u9xtDL7NmY
http://www.youtube.com/watch?v=FATaiwOLA3M
Pozdrawiam
SZZ

Share this post


Link to post
Share on other sites
W pliku dźwiękowym o perypetiach administracyjnych przy podobnej inicjatywie na Olszynce Grochowskiej.

http://exploratorzy.pl/media-o-nas-8.php

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information