Skocz do zawartości

40 Małorosyjski pułk dragonów - Staszów


pawełm

Rekomendowane odpowiedzi

Najprostsza metoda: Rosjanie wydawali co rok tak zwane Pamiatnyje kniżki" dla każdej guberni. Musisz poszukać te odnoszące się do gubernii radomskiej i tam znajdziesz spisy jednostek stacjonujących w Staszowie razem z listą kadry oficerskiej. Co do zdjęć - ekstremalnie trudna sprawa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 Małorosyjski dragoński pułk:Sformowany w 1785 r. pod nazwą 10 grenadierski pułk, następnie w kolejnych latach była zmieniana nazwa pułku; 1786 r. - małorosyjski grenadierski pułk, 1790 r. - konno-grenadierski wojennego orderu pułk, 1796 r. - małorosyjski kirasierski pułk, 1796 r. - kirasierski kostylewa pułk, 1801 r. - małorosyjski kirasierski pułk, 1860 r. - małorosyjski dragoński pułk, 1864 r. - 14 dragoński małorosyjski pułk, 1882 r. - 40 dragoński małorosyjski pułk, 1907 r. - 14 dragoński małorosyjski pułk spadkobiercy księcia germańskiego i pruskiego.Dowódcy:1825-33 r. - pułkownik Miejendorf Jegor Fiedorowicz, 1834-39 r. - rubryk Rżewuskij Adam Adamowicz, 1884-89 r. - pułkownik Zykow Iwan Siergiejewicz, 1889-91 r. - pułkownik Wolklenau Iwan Wasiliewicz, 1903 r. - pułkownik Kruzensztern, 1914 r. - pułkownik Sjencza Władimir Iwanowicz.Pułk obchodził swoje święto w dniu św. Jerzego - 23 kwietnia. Stacjonował w Staszowie k/Radomia ( 1903 ) następnie w Kaliszu ( 1914 )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odzew, do tych źródeł już zaglądałem. Temat interesuje mnie ze względów genealogicznych. Mój pradziadek był ochrzczony w staszowskiej cerkwi pułkowej w 1897 roku. Zachował się odpis jego metryki wykonany w 1905. Według niej Rodzicami chrzestnymi byli: „Porucznik 40 dragońskiego Małorosyjskiego pułku Włodzimierz syn Mikołaja Fon-Grambek i żona rotmistrza tegoż pułku (Erazma Iwanowicza Szwerubowicza – dowódcy 1 szwadronu - informacja z Pamiatnyjej Kniżki") Anna, córka Eliasza, Szwerubowicz”.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pieczęć cerkiewna.
Czy ktoś związany z ziemią staszowską orientuje się czy zachowały się w Staszowie budynki koszar, bo z tego co wiem z cerkwi zostało niewiele po likwidacji kina, które mieściło się w tym budynku do niedawna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Martian - dzięki za link, w wolnej chwili przekopię tą stronę.
Korowiow - Pamiatnyje kniżki" już przeglądałem, rzeczywiście są świetnym materiałem źródłowym.
kojak1944 - czy to te budynki?:http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Stasz%C3%B3w_01.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie