Skocz do zawartości
  • 0

Niezwykłe bicie na polskim bagnecie


De Contrabando

Pytanie

Napisano

Ryc.1 Na tym bagnecie są wybite niezwykłe sygnatury. Pod napisem PERKUN jest sześciokąt z wielka literą D. Co to może oznaczać? Poza tym z boku, przy jelcu, jest wybite prostokątne wgłębienie, a na nim kółeczko, w którym też chyba jest jakaś litera, ale słabo widoczna. Nie widziałem czegoś takiego na innych bagnetach, może ktoś z Was wie co to za sygnatury?

24 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Nie wysilaj się na ekspercki ton, bo znam już dobrze takie lekceważące wypowiedzi różnych śpeców, kwitujących każdą fotkę monety podpisem populares", albo oratynka, zmora poszukiwaczy". Dałem w tytule iezwykłe bicie", żeby się czymś wyróżniał i zwracał uwagę, bo ile w końcu można wstawiać wątków icie na polskim bagnecie". Obrzydły mi też wpisy typu o i rozwiały się nadzieje na..."- w miejsce kropek wstaw dowolny, pożądany fant. Na przykład ktoś wstawił fotkę gąsienicy z prośba o id, okazało się że to od deta. Jakiś półgłówek odpisał: o i rozwiały się nadzieje na Panterę". Mój ironiczny post był reakcją na takie prostackie odzywki. Pozdrav.
Napisano
Ufff... no to kamień spadł mi s serca. Doradziłem kumplowi zakup mobilizacyjnego Perkuna w przepięknym stanie, z ładną żabką i takimi właściwie biciami na pochwie. Już się bać zacząłem, że Chińczycy zaczeli je produkować przesadzając z tym sygnowaniem (jak w przypadku japońskich mieczy, gdzie walą numer na habaki).

Pozdrawiam,
Piotr
Napisano
Raz chyba tylko spotkałem polski bagnecik z biciem na progu, które może nie być stemplem kontrolnym. Tamten miał nabitą dużą cyfrę 4".

Pozdrawiam,
Piotr
Napisano
Mam też takiego Perkuna ale znak odbioru D w sześciokącie ma po prawej stronie num jego to 280360 a w prostokącie po lewej ma 3 jestem w trakcie wstępnego oczyszczania,bagnet nie ma szlifu bojowego. Pozdrawiam...
Napisano
Czesc,
Jest to zakładowy stempel kontrolny. Podobnie jak P1, P2 i P3 u nieco wczesniejszych odwrotek i 5" w kółeczku u najpóźniejszych perkun-Warszawa. Czyli tak jak mówisz, mozna go uznac za ietypowy stempel kontrolny".
Pozdrawiam :)

P.S. W czerwcowym numerze Odkrywcy" pewien znany kolekcjoner podobnie uważa. Generalnie polecam cały ten cykl artykułów o bagnetach w odkrywcy.
Napisano
Dzięki za rozjaśnienie tematu.
No cóż, ja do bić na bagnetach podchodzę troche macoszemu- ważne, by takowe nie były zniszczone przez domorosłych konserwatorów". Jeśli ich nie nabito- mała strata. Znalazłbym pewnie na swojej ściance kilka kozików", których punc nie chciało mi sie do tej pory rozszyfrować. No cóż, może to i błąd, ale jakoś nie ciągnie mnie czytanie bagnetów". Ważne by nie był uszkodzony i by prawidłowo działał.
;-)

Pozdrawiam,
Piotr.
Napisano
No i rozwialiście Kontrabandzie nadzieje na iałego kruka" wśród polskich bagnetów... ;)
Jednakowoż, nie martw się Kontrabanda - każdy bagnecik, zwłaszcza polski to wspaniała rzecz!
Pzdr!
Napisano
To na czym ma polegać fenomen tego bagnetu, bo już się trochę pogubiłem :)
Na tym że ma nabity prostokąt na progu czy na tym ze jest ten prostokąt głeboki? Tak czy siak - nadal obstaję przy swoim. Były różne stemple: oprócz prostokątów, trójkąty, owale, a nawet gwazdy dawida! Wszystkie bite raczej głęboko i w każdym jakaś literka. Oto kilka linków ze znanych portali:

http://www.aukcjoner.pl/gallery/003665629,5-.html

http://allegro.pl/bardzo-ladny-perkun-wz-24-i1257349700.html

http://www.odkrywca.pl/bagnet-perkun,680373.html#680373

http://www.bagnety.pl/polska/160-bagnet-wz-1924.html

Niestety w chwili obecnej nie mogę powklejac zdjec swoich egzemplarzy.
„4” była bita na bagnetach wz.29 późnej produkcji, tuż przed tzw. „mobilizacyjnymi”.
Napisano
Wiesz może czym była ta wybita czwórka ? To taki nietypowy stempelek kontrolny, czy oznaczała może coś innego ?

Pozdrawiam,
Piotr.
Napisano
He he, trefnisiu grzesiu, adzieje" to mi Ty rozwiałeś, ale na to że wszyscy kopacze to inteligentni ludzie. Kolego, wysil zwoje i kliknij w zdjęcie i popatrz- widziałeś kiedyś takie bicie kontrolne? No właśnie.
Napisano
Tak, ja mam nawet jedną taką. Orzełki były wybijane obok nitu dławika, po drugiej stronie nitu był odbior. Widziałem kilka pochewek z orzelkiem i każda miała odbiór J" w owalu. Gdzieś czytałem że owy orzełek pojawiał się na co 100 pochwie (i był bity przez krótki czas) i oznaczał że dana pochwa przeszła bardziej wnikliwą kontrolę jakości.

Na uszczypliwe uwagi kontrabandy odpowiem za chwilę ;)
Napisano
Ależ one wcale nie są dziwne. To zwykły perkun wz.24 ze standardowymi biciami. Jak już Kolega wyjaśnił to D" to odbiór wojskowy, ten drugi symbol to fabryczny odbiór techniczny. Ponadto nazwa wytwórni i numer bagnetu. Ot i tyle, przykro mi.
Jako ciekawostkę mogę dodać ze mam pochwę od perkuna też z odbiorem D" ale nieco niższym numerem.
Napisano

Ryc.1 Na tym bagnecie są wybite niezwykłe sygnatury. Pod napisem PERKUN jest sześciokąt z wielka literą D. Co to może oznaczać? Poza tym z boku, przy jelcu, jest wybite prostokątne wgłębienie, a na nim kółeczko, w którym też chyba jest jakaś litera, ale słabo widoczna. Nie widziałem czegoś takiego na innych bagnetach, może ktoś z Was wie co to za sygnatury?

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie