Skocz do zawartości

Srebrny denar krzyżowy?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam! W mojej opinii twierdzenie, że jest to falsyfikat z epoki, może być zbyt pochopne. Jednak blisko tysiąc lat musiało miec wpływ na monetę.Na zdjęciu denary średniowieczne ze zdjęcia bądącego ilustracją artykułu z Biuletynu Numizmatycznego nr 1/2010 o konserwacji monet przez archeologów, link zamieszczałem już kiedyś na forum

http://www.ptn.pl/htm/rozne/Mlodecka.pdf

Mimo wszystko, można się chyba pokusić o bliższe okerślenie monety. Jakieś adresy (WCN) dawałem przy okazji próby identyfikacji siekańca
http://odkrywca.pl/sredniowieczny-siekaniec,679638.html#679638
W jakim rejonie kolega znalazł monetę (może to ułatwić próbę identyfikacji, bo denary były jednak dość podobne) ? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

il. 1. Rodzaje zniszczeń korozyjnych. 1-3 – korozja ogólna; 4-9 – korozja miejscowa; 1 – korozja równomierna; 2 – nierównomierna; 3 – strukturalno-selektywna; 4 – plamkowa; 5 – wżerowa; 6 – punktowa; 7 – międzykrystaliczna; 8 – śródkrystaliczna; 9 – podpowierzchniowa.
Halina Młodecka, Wybrane problemy konserwacji srebrnych numizmatów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, to nie miało być o konserwacji, po prostu chciałem umotywować moje twierdzenie, że niekoniecznie jest to falsyfikat (nie przesądzam, nie mając monety w ręku" trudno kategorycznie coś twierdzić, przynajmniej mnie).
Po prostu uważam, że niewielu z nas widziało wykopany denar średniowieczny i porównywanie stanu zachowania z monetą młodszą o kilkaset lat (500-600) nie musi być trafne (nawet monety na zdjęciu pochodziły z jakiegoś naczynia).
Pisząc moje przypuszczenia, chciałem zachęcić właściciela, jako najbardziej zainteresowanego, do podjęcia tematu identyfikacji, bo może jednak nie jest to fals. Ponawiam pytanie o region, skąd pochodzi, a w wolnej chwili jeszcze poszukam. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobny rewers z krzyżem (kawalerski)

http://www.wcn.pl/fmi/xsl/pl/search/browserecord.xsl?-lay=web&-recid=580373&-find=-find

Interesujący fragment opisu słabej i prostej roboty"

http://www.wcn.pl/fmi/xsl/pl/search/browserecord.xsl?-lay=web&-recid=581610&-find=-find


Szukamy dalej...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Denar na pewno oryginalny i nie jest falsem z epoki. Te rude plamki to tzw dza srebra". Denar nie jest z czystego srebra więc domieszka miedzi użyta w tym stopie tak reaguje z otoczeniem(gleba, woda). Gdybyś ją wrzucił do wody z kwaskiem cytrynowym(CO STANOWCZO ODRADZAM!!), to te plamki by zeszły i cała monetka byłaby koloru srebrnego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że nie tylko ja uważam monetę za bardzo prawdopodobny oryginał. Kolego Gniewkos, popatrz na rys.9 z obrazka, który umieściłem wyżej, może choć troche rozwieje Twoje wątpliwości. Zawartość srebra w średniowiecznych monetach bardzo się wahała, nawet w tym samym typie (czyli miedź była dodawana nierównomiernie). Srebrzenie ogniowe, a innego wtedy raczej nie znano, już by zczerniało i pewnie zniknęło. Poza tym wygląd monety według mnie nie świadczy, że to fals. Co do identyfikacji, właściciel nie pomaga (rejon), może być pierwszych Piastów, Saski, Czeski, takie denary były długo w obiegu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Znowu pytanie, czy jakaś ciekawsza moneta z tego forum NIE trafia na Allego? Ten denar już jest, aukcja się właśnie kończy, więc przez parę dni będzie widoczna. Kolega sierzant36 opisał jako Denar krzyżowy. Naśladownictwo wczesnośredniowieczne." Ciekawe gdzie to jeszcze identyfikował.
http://allegro.onet.pl/denar-krzyzowy-nasladownictwo-sredniowieczne-i1343437172.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie