Skocz do zawartości

1000letni skarb


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
W okolicach wsi MÓzgowo odnaleziono skarb. Natrafiono na fragmenty porozrzucane po całym polu. Wsród znalezisk było około140 całych srebrnych monet pochodzących z kilku krajów głównie z Niemiec.Pozostała częsc skarbu to siekańce kawałki biżuterii ozdób i monet.-w sumie 850sztuk.Skarb został przekazany Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.Jak wiadomo po raz pierwszy skarb odnaleziono w 1866roku.


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Czlowieksniegu 15:52 12-11-2010
Napisano
Muzeum Warmii i Mazur wzbogaciło się o bezcenny depozyt. Pasjonaci archeologii z Iławy przekazali mu skarb odnaleziony pod wsią Mózgowo. To setki srebrnych monet i ozdób pochodzących sprzed tysiąca lat. Co ciekawe, znalezisko to tylko reszta skarbu odkrytego po raz pierwszy w XIX wieku.
Skarb czekał na nich aż tysiąc lat

Autor: Krystian Knobelzdorf
Iławscy poszukiwacze szukali skarbu prawie dwa lata. — Wiedzieliśmy, że po raz pierwszy skarb został znaleziony podczas wyrębu lasu w 1866 roku. Udało nam się zdobyć mapę, na której zaznaczony był wspomniany las. W ten sposób poznaliśmy okolicę, gdzie mamy szukać — opowiada Rafał Kocięda, prezes iławskiego Stowarzyszenia Badaczy Historii Deutsch Eylau „Ylavia”.

Był to duży krok naprzód, ale odkrywców czekało bardzo ciężkie zadanie. Musieli centymetr po centymetrze przeszukać kilkadziesiąt hektarów pól w okolicach wsi Mózgowo niedaleko Iławy. Wreszcie się udało. 25 września pasjonaci natrafili na fragmenty skarbu rozrzucone po całym polu. Wśród znalezisk było około 140 całych srebrnych monet pochodzących z kilku krajów, głównie z Niemiec. Pozostała część skarbu to siekańce, czyli fragmenty biżuterii, ozdób i monet — w sumie ponad 850 sztuk. Odnaleziono także fragment enkolpionu, czyli kapsułki noszonej na piersiach przez chrześcijan, zawierającej relikwie lub fragmenty Pisma Świętego. Wszystko pochodziło z przełomu X i XI wieku.

W czwartek w Iławie odbyło się uroczyste przekazanie skarbu Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Jarosław Sobieraj z Działu Archeologii muzeum powiedział, że nie da się ocenić wartości materialnej znaleziska: — Ten skarb jest bezcenny pod względem naukowym i kulturowym.

Teraz przedmioty zostaną poddane konserwacji i opracowaniu. Ma się tym zająć dr Mateusz Bogucki, archeolog i numizmatyk z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, który przyjechał wczoraj do Iławy. Był zafascynowany znaleziskiem. — Dotąd w Polsce odnaleziono ponad tysiąc różnych skarbów. Nie znam jednak przypadku, aby skarb został odkryty po raz drugi. Ludziom, którzy tego dokonali, należą się ogromne słowa uznania. Dzięki nim najprawdopodobniej będziemy mogli dowiedzieć się nowych faktów o plemionach zamieszkujących te tereny wiele wieków temu — mówi dr Bogucki.

Olsztyńskie muzeum nie otrzymało skarbu na własność, a w depozyt. Odkrywcy chcą, aby znalezisko wróciło do Iławy, gdy powstanie tu muzeum regionalne. — Razem ze skarbem oddamy też wiele innych bezcennych przedmiotów, które w ciągu trzech ostatnich lat otrzymaliśmy od iławskiego stowarzyszenia — zapewnia Jarosław Sobieraj.

Iławscy poszukiwacze są pewni, że nie udało im się odnaleźć całości skarbu. Było to niemożliwe, bowiem srebro przez lata przemieszczało się po polach, które uprawiali rolnicy. Na razie nikt tego nie potwierdza, ale wiele wskazuje na to, że wiosną na ziemie w okolicach Mózgowa wejdą archeolodzy. Ich zadaniem będzie dokładne przeszukanie wspomnianych terenów.

Krystian Knobelzdorf
k.knobelzdorfgazetaolsztynska.pl

http://ilawa.wm.pl/25275,Skarb-czekal-na-nich-az-tysiac-lat.html
Napisano
Nom ,parę rzutów beretem ode mnie.

wiosną na ziemie w okolicach Mózgowa wejdą archeolodzy. Ich zadaniem będzie dokładne przeszukanie wspomnianych terenów."-ale zanim wejdą tam archeolodzy,wcześniej zapewne pojawią się tam poszukiwacze skarbów działający a partyzanta".
Napisano
muchomorku, w przypadku takich znalezisk nie podaje się do publicznej wiadomości prawdziwego miejsca odkrycia. Podejrzewam, że wymieniona miejscowość to zmyłka ;)
Napisano
No właśnie,może specjalnie podali prawdziwe położenie przybliżonego miejsca odkrycia skarbu,żeby zmylić poszukiwaczy (partyzantów),aby myśleli,że to miejsce jest gdzie indziej,a faktycznie to miejsce jest w przybliżeniu w tym miejscu w którym podali :)

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie