Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Manierkarz

Wiek poborowy 1939

Recommended Posts

Witam !
Zastaniawiam się dlaczego mój pradziadek nie walczył w 1939 roku. Urodził się w 1894 roku, był bardzo doświadczonym żołnierzem, ponieważ walczył całą 1 wojnę światową w armii niemieckiej,brał udział w Powstaniu Wielkopolskim i śląskim oraz walczył w wojnie polsko bolszewickiej w stopniu kaprala żandarmerii wojskowej. Miał 45 lat w 39 roku a czytałem o jego równolatkach, którzy walczyli w 39. Więc jaki był wiek poborowy w 1939 roku ?

Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedź

PS: Był ranny w rękę w 1918 roku ale to nic chyba nie zmienia

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witam.
Nie podałeś wiele szczegółów( np jednostka, lub chociaż miasto z jakiego mógł wyjść na wojnę, albo miejsce dostania się do niewoli). Prawdopodobnie był żołnierzem jakiegoś Batalionu Obrony Narodowej. Tam walczyło wielu starszych rezerwistów. Te jednostki występowały często w Wielkopolsce.
Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
trzeba by poznać dokumenty - moze mial jakies orzeczenie zwalniające ze służby stan zdrowia, wykonywany zawód cywilny itp albo po prostu nie był z jakiegos powodu ujety ewidencją - rezerwistow byłoprzecież sporo i nie wszystkich przewidywano wcielić (albo nie zdązono go zmobilizowac - byłby rózne kategorie )

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie chce ciebie martwic ale sadze ze najprawdopodobniej powody zostana tajemnica. Po pierwsze ogromne ilosci rezerwistow nie zdolano wcielic do wojska bo nie starczylo czasu i infrastruktury. Sceny z rezerwistami domagajacymi sie broni sa powtarzajacym sie refrenem relacji wojennych. Nawet na Westerplatte gdzie znamy wszystkich z imienia, dlaczego czesc rezerwistow zostala oficjalnie zmobilizowana a czesc nie, pozostaje tajemnica. Poza Duzikiem juniorem ktory byl ponizej wieku poborowego (17 lat) wiek niekoniecznie gral w tym role.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mieszkał w Poznaniu. Czyli po prostu albo mu żona zabroniła,był za stary lub nie zmobilizowany.
Dzięki za odpowiedzi :)
Pozdro

Share this post


Link to post
Share on other sites
45 lat to chyba granica wieku poborowego dla szeregowych (i podoficerów?). To może wyjaśniać czemu osoby w podobnym wieku (ale nieco młodsze) mogły być powołane a twój pradziadek nie.

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information