Skocz do zawartości

Kolejna zagadka morska


mac

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 295
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Mac, SM-5 były raczej francuskie, bo pasowały" do Żbika/Wilka/Rysia.

Posiłkując się Komorowskim:
SM-5, projekt francuski Sautter-Harle

Inna mina rosyjska (prócz M-08) - KB ?????

A w ogóle ta na fotce jest raczej niemiecka z I w.ś.?

pozdrawiam, M.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiadomo kto wymyślił a kto zerżnął. Nie wiem jaka jest nazwa niemiecka, ale rosyjska faktycznie KB (korablnaja bolszaja), OD ( okrętowa duża). Kadłub na 100 % ten.
pozdr.
mac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, tylko powtarzam, po modernizacji konstrukcji wózka przez Polaków, została przystosowana do użycia z jednostek nawodnych ( chodziło o dodanie kółek do wózka ).
Jaka była różnica czy zostanie zrzucona z op z kółkami czy bez, a tak zawsze była alternatywa.
pozdr.
mac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sadze ze w tym przypadku jak zauwarzyl to beaviso chodzi o mine z okresu I W.S w tej chwili nie moge tego sprawdzic ale jezeli ktorys z panow ma ksiazke I W.S. na Baltyku na jednym ze zdjec podobna mina ladowana jest do niemieckiego O.P typu UC /chodz nie do konca jestem pewny/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Gość wystarczy spojrzeć na minę ady stwiedzić że nie pasowała by ona do żadnego OP. Proszę porównać kaliber miny i kaliber marynarza " a od razu widać że niemożliwe jest aby pasowała do jakiegokolwiek kalibru w.t. Pracowałem z takimi minami i widzę że jest to kadłub dzisiejszej miny OD. Czasy się zmieniają a niektóre rzeczy jak widać nie. Pozatym widać że jest to bańka szkoleniowa. Zamiast wózka jest podstawa drewniana. Brak osłon na czopy galwaniczne, bral liny z kostką cukru przytrzymującą osłony.
pozdr.
mac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm, od głębokości ustawiania? Szczerze mówiąc nie bardzo kumam zasadę działania miny kotwicznej? Jak dobierano długość minliny??? Ty Maćku na pewno masz ten temat w najmniejszym palcu :)))
Wyobrażam sobie, że mina+kotwica mają ujemną pływalność i powoli toną. Sama mina ma zaś pływalność dodatnią i po uwolnieniu z zaczepu do kotwicy szybko wynurza się aż do momentu przytrzymania przez minlinę tuż pod powierzchnią wody (jeśli jest kontaktowa). Pytanie tylko, czy tonie sama kotwica, czy cały zestaw a mina jest uwalniana dopiero na pewnej głębokości, na której przy okazji uzbraja się hydrostatycznie? Tzn. tonie nieuzbrojona, przekracza pewną głębokość, uzbraja się, a potem uwalnia od kotwicy i wypływa z powrotem??? A czas zależy od głębokości i prędkości tonięcia/wypływania?

To tak na logikę, nie czytałem o tym nigdzie, ale sobie tak wyobrażam. Mam nadzieję, że Cię nie rozbawiłem zanadto :)))

pozdr,M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mocno Michale rozszeżyłeś temat. Chodzi tylko o samo uzbrojenie się miny.Chodzi Os-kę,OD, lub JAM-kę czyli miny kontaktowe. Ustawinie miny na pewnej głębokości to jedna sprawa, a uzbrajanie to druga. Ustawianie mogę wyjaśnić. Najpierw po zrzuceniu od kotwicy uwalniany jest ciężarek z linką któta ustawiona jest na głębokość ustawienia. Mina zostaje uwolniona od kotwicy ( na moment wtedy wypływa ), w tym czasie minlina rozwija się. W momencie gdy ciężarek dotknie dna zaczep blokuje rozwijanie minliny i mina zostaje wciągnięta przez kotwicę na odpowiednią głębokość. Co do uzbrajania pewne elementy podpowiedziałem w poście powyżej, brakuje tylko słowa sprężyny", a resztę trzeba złożyć. Bardzo ważny jest jeden element który też tam jest.
pozdr.
mac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że nadal trudne. wbrew pozorom jest to proste. Podam elementy potrzebne do uzbrojenia miny: osłony na czopy galwaniczne, sprężyny do nich, stalowa lina, element z KOSTKĄ CUKRU. Chyba już wszystko powiedziałem.
pozdr.
mac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie