Skocz do zawartości

Niemcy w Mszczonowie cz.2


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 348
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Witam, pomyślimy :] Muszę w końcu odwiedzić to zacne Muzeum:]
Miał bym jeszcze parę polskich eksponatów do pokazania z tych ziem Żyrardowa, Brinowa. Czemu w zeszłym roku nie było u was inscenizacji??
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieliśmy dwie inscenizacje i wydaje się, że obie były sukcesem. Teraz każde dziecko w Mszczonowie wie kim był pułkownik Wnuk, 31 Pułk Strzelców Kaniowskich i co wydarzyło się 10 września 1939 roku. Mamy drużynę harcerską noszącą imię tego pułku, mamy ulicę nazwaną imieniem tegoż pułku czy upamiętniający ten pułk obelisk. Za czasów mojego dzieciństwa wiedziałem tylko o 25 Pułku Artylerii Pancernej i dacie 16 stycznia 1945 roku. Muzeum jest wielkim sukcesem kilku baaardzo zaangażowanych osób takich jak p. Barbara (była nauczycielka historii)czy pisujący w tym wątku PiotrRadz. Na miarę możliwości dochodzą nowe eksponaty a każdy z nich traktowany jest jak świętość. Nie zostało zbyt wiele lokalnych pamiątek z tamtego czasu dlatego tak bardzo zależy nam na każdym przedmiocie, każdej fotografii czy choćby wzmiance w źródłach czy dokumencie. Robi się więcej dla popularyzacji lokalnej historii. Miesięcznik Merkuriusz Mszczonowski" to również dziecko" Piotra. W każdym z numerów jest coś na temat wydarzeń z czasów dawnych. A choćby oficjalna wizyta Prezydenta RP (zainspirowana Bitwą Mszczonowską)była także sporym wydarzeniem. Na oficjalnej stronie internetowej Mszczonowa także są materiały historyczne - każdy może wejść i poczytać czy wiele, wiele innych inicjatyw. To tylko mały wycinek tego, co udało się osiągnąć w ostatnich latach. I pomyśleć, że jeszcze 6-7 lat temu prawie nikt nie wiedział o tym co teraz jest u nas wiedzą praktycznie powszechną i coraz lepiej udokumentowaną. Mam nadzieję, że tak jak kiedyś mnie uczono w szkole podstawowej o 25 Pułku artylerii Pancernej, który wkroczył do Mszczonowa w 1945 roku tak moje dzieci będą się uczyły historii dotykając jej w naszym mszczonowskim muzeum. Wspominam o tym aby pokazać, że to wszystko co prezentuje się choćby w tym wątku ma dla naszej lokalnej społeczności naprawdę duże znaczenie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie