Skocz do zawartości

Mundury WP z lat sześćdziesiątych


Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem nedawno wojskowego GAZ-a 69 i tak sobie pomyślełem że fajnie by było pokazać się na zlocie w odpowiednim mundurze z epoki". Przeszukuję więc internet w poszukiwaniu zdjęć polskich mundurów z lat sześćdziesiątych. Kupiłem deszczyk" na allegro, ale co z oporządzeniem? Interesują mnie mundury polowe szeregowca oraz oficera.
Czy ktokolwiek posiada jakieś zdjęcia żołnierzy z tych czasów? Może Żołnierz Polski"?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polkecam portale aukcyjne - przewaznie mają mnostwo ekwipunku i umunduropwania z okresu 1945-90 - pojawiają się także zdjęcia. . do tego Polskie Kroniki Filmowe (łatwo znaleźć), czasopisma - nie tylko Żołnierz Polski" ale cywilna" prasa tego okresu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Dziadkus, ale to mi niewiele pomogło. Przejżałem wszystkie kroniki filmowe dostępne na YouTube i nie znalazłem nawet guzika od munduru. Do CBW w Warszawie też nie pójdę bo to 1600 kilometrów od domu.
Sprzęt jest na allegro, ale ja nie wiem co kupować, bo nie widziałem munduru. Jeśli ktoś mógłby podesłać jakieś zdjęcie, byłbym bardzo wdzięczny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem,że dostęp do biblioteki naukowej cywilnej" (np uniwersyteckiej) tez odpada...hm....co do guzików - jest jedna ksiązka-przewodnik po temacie polskich guzików (p.t. Guziki" z podtytułem polskie od XVI wieku" jak się nie myle). Moze też będzie coś w necie pod kątem Praskiej Wiosny i roku 1968 - kiedy lWP brało udzial w tłumieniu Praskiej wiosny" w Czechosłowacji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zdjęcia. Każde mile widziane i zbliża mnie do celu. Pierwsze to zdecydowanie lata '60 lub bardzo wczesne '70 - zanim wszystkie deszczyki" zostały wymienione na mora".
W międzyczasie znalazłem stronę: http://www.rezerwa.eth.pl/index.php?go=J02
Bardzo, bardzo polecam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oporządzenia szeregowiec w latach 60 nie miał za dużo. Pełne to pas główny, ładownica (w tym przypadku do kbk AK), bagnet, ładownica na 2 granaty ręczne, manierka na 2 przesuwkach, łopatka piechoty w skórzanej amce", maska przeciwgazowa, tornister z przytroczonym kocem i manierką, płaszcz-namiot lub komplet L1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisany zestaw to praktycznie max, co mogła dać ojczyzna szeregowemu piechoty. Standartowo nazwijmy „etatowy kierowca” w trakcie prowadzenia pojazdu w zależności od sytuacji to mundur, pas i czapka lub „na bojowo” mundur, pas, hełm, maska przeciwgazowa, ładownica (np. do AK lub PPS) i oczywiście broń ciepnieta gdzieś w kabinie.

PS. Jeśli chcesz być bardzo koszerny to opinacze różnią się od tych późniejszych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajniejsza sylwetka byłaby w deszczowej" rogatywce.

A ma ktoś sylwetkę zwiadowcy z drugiej połowy lat 60' ?

Chodzi mi o to czy w dalszym ciągu używano kombinezonów maskujących produkcji wojennej i powojennej ? ( podobizn niemieckiego kamuflażu geometrycznego i sowieckiej pietruszki").
Przynajmniej w albumie dotyczącym KBW czyli inaczej wojsk wewnętrznych, kamuflaże geometryczne a ponad wszystko pietruszka" były intensywnie używane przez KBW praktycznie do początku lat 60.

Jak to było ze specjalnymi ubiorami maskującymi dalej ?

Czy praktycznie do lat 80' kiedy pojawiły się z kamuflażem pontony pałatki i nieformalne bluzy w Wojskach P-D szyte z pokrytych kamuflażem czasz spadochronowych ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajniejsza sylwetka byłaby w "deszczowej rogatywce." -mówisz i masz :P.
Co do KBW widziałem parę zdjęć gdzie biegają w zaiste zwariowanej kombinacji tzn ubrani w komplety polskiego splintera" a na głowie kaski motocyklowe określane w książce Kijaka jeśli dobrze pamiętam jako hełm motocyklowy 2 typu.
Co użycia różnego rodzaju strojów i narzutek z wzorami maskującymi. Zdarzają się zdjęcia w albumach z pierwszej połowy lat 60 w „polskich splinterach”. Wszystko generalnie pasuje że to lata 60, ale tak na 100% ciężko określić bo w albumach o LWP często gęsto jest misz masz jeśli chodzi o lata. Generalnie gdzieś jeszcze słyszałem ustną relacje ze komplety maskujące wyciągano i wydawano na różnego rodzajach szopek dla oficjeli. W latach późniejszych tak naprawdę jedynym intensywnie używanym kamuflażem jest zimowy. Najprostszy wariant to odwrócony na białą stronę płaszcz-namiot (wczesna wersja OP1). Do tego komplety nakładki na umundurowanie (w tym uszyte idealnie w tym samym kroju co późniejsze splintery) w ich skład wchodziły bluza, spodnie, rękawice, pokrowiec na hełm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, widziałem ten model eksperymentalny. Wychodzi jednak, że lata 70 to okres pustki w zakresie kamo w WP. Całkiem na odwrót do mody w ZSRR, Czechach, czy Węgrzech (tam nawet oddziały pograniczników miały osobne wzory kombinezonów kamo i to w osobnych wersjach ( ! ) letnich i jesiennych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę , że jestem bojkotowany na tym forum przez moderatorów ale spróbóję może tym razem się uda .
Temat jest o deszczyku " ale jako , że kolega acer wspomniał o mundurze kamuflarzowym używanym przez LWP to czy będzie to coś takiego ? Bardzo mnie to zaskoczyło bo deseń kamuflarzu jest bardzo podobny do tego nazistowskiego .

P.S. Fajne zdjęcia Koledzy zamieścili

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Bardzo ciekawy temat . Jestem wielkim miłośnikiem umundurowania Ludowego Wojska Polskiego . Dla mnie są to najpiękniejsze mundury na świecie . Zbieram głównie mundury używane przez kadrę zawodową z lat 70 - 89 . Jednak bardzo podobają mi się polowe mundury z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych o tradycyjnym kroju , czterokieszeniowe . Jestem szczęśliwym posiadaczem dwóch kurtek drelichowych z lat pięćdziesiątych oraz dwóch par spodni w kamuflarzu deszczyk " i trzech kurtek w tym kamuflarzu . Tą kurtkę o idealnym rozmiarze na mnie kupiłem tydzień temu za sześcdziesiąt złotych łącznie z przesyłką na allegro .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie