Skocz do zawartości
  • 0

Dziwny orzeł luftwaffe.


feld

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Nie chodzi mi o to-czy walczyc czy nie-chodzi o zamazanie kolejnego mitu-zaczeło sie od tego ,ze wpadł do mnie gosc -mozna powiedziec fachowiec od klamer pierwszej reki-człek zbierajacy klamry i handlijacy nimi od paru dekad-i on mi tak powiedział.Lekko zaskoczony byłem.W naszej mitologii mówi sie,ze klamry groszkowane bez nakładki były klamrami uzywanymi przez legion Condor.Koles bardzo szybko obalił w swojej wersji ten mit(podkresla w awojej wersji)Wyjasniał,ze czyste klamry nie sa jakas rewelacja,[poniewaz były znajdywane i sa w hiszpani itd,ale powiedział mi ze tu chodzi o producenta-podobno klamry czyste condoru nie miały bite producenta itd.Czesto klamry bez nakładek uzywały wojska inzymieryjene i podobno...sic-według niego klamry czyste były czesto produkowane pod koniec wojny-i wydawane wojsku.Rozumiem zazenowanie co niektórych,ale akurat w tej branzy koles działa od tylu lat,ze niektórzy z nas nawet tylum lat nie maja.A klamry jak klamry odmian,i rodzajow jest cala masa-nie wiem,czy ktos faktycznie jest w stanie ogarnac dokładnie ten zakres wiedzy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A faktycznie jak kolega Danieloff twierdzi klamry tzw pierwszego wzoru były wydawane legionowi pod koniec jego istnienia,poniewaz wiadomo juz było jakie wojska biora udział w walkach.Wiec celowa dezinformacja juz nie była potrzebna.A zwyciestwo wiadomo juz po której miało byc stronie.Pozdro.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedzę o niemieckich klamrach czerpię głównie z pracy Thomasa Reida German belt buckles", tam te klamry opisane są po prostu jako early type", nie ma żadnej wzmianki o legionie Condor. Poza tym, widziałem osobiście kilka takich klamer wykopanych w Polsce - aż tyle Kondorów by do nas zleciało:-)? Dlatego sceptycznie odnoszę sie do ich hiszpańskiej prowienencji, chociaż oczywiście nie rezerwuję sobie monopolu na rację - jak już kolega feld napisał, klamry to szeroki temat i może o czymś nie wiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Huk przede wszystkim nawet nie zadełes sobie trudu dokładnego przyjzeniu sie tej nakładce .....Bo niestety rozni sie szczegółami od pokazanej przez ciebie-małymi szczegółami ,ale jednak sie rozni.Podałem ten temat,aby spytac sie i poradzic na temat tej nakładki.Ogólnie mam to w uchu,czy jest to klmra legionu,czy nie-sprawa została podana na przykładzie jakiegos tam katalogu,których jest wiele(a kazdy wie jak sie róznią).A ocena tego przez osobe,która niezadała sobie nawet trudu,zeby porównac te klamry,chocby z samego wygladu(bo róznia sie)chyba nie jest ocena zbyt -delikatnie mowiac-w miare rzetelna.Dzieki w zasadzie za opis działalnosci Le3gionu Condor,ale jest on ogólnie dostepny-dla majacych choc troszke oleju w głowie-Ale niestety nic wnoszacy do sprawy.Niczyich argumentów nie mam zamiaru podwazac.Kazdy ma prawo sie wypowiedziec(czyt.Z gory nie nazucac swoich twierdzen)Temat uwazam za zamkniety.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ps.i co do tego szanowny kolego-nie jest sprawa chyba mało wiadoma,ze wielu z pilotów legionu Condor walczyło jeszcze długo na wielu frontach 2 WS,dlatego opcja o zagubieniu klamry(wylecenia z samolotu)wcale nie musi byc az taka utopią.....A w sasadzie to siedze w temacie dopiero ponad 20 lat tom jeszcze młokos i głupol....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie