Skocz do zawartości

Heeresfahrzeug 7 (Hf 7)


Lemeryt

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie - wielka prośba o pomoc w identyfikacji. To chyba jest wanna. Jest ona częściowo odsłonięta przez wodę, jej część znajduje się jeszcze pod ziemią. Szerokość to ok. 150 cm głębokość - 50 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 135
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Obok w wodzie leży coś jak gdyby żaluzja z trzech pasków blachy szerokości ok 150 cm. Wiem że niewiele można wyczytać z tych zdjęć ale nie mogłem robić na miejscu zbyt wiele uchu". Może ktoś coś skojarzy.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie głupi pomysł ale zwróć uwagę że na linii skarpy ziemnej „wanna” jest przedzielona w poprzek blaszaną grodzią. Grubość blachy to około 1,5 mm oczywiście przed korozją. Widoczne są przetłoczenia i wspawane tłoczone wzmocnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdę mówiąc najbardziej obawiam sie że to jeden z typów kubełpanzerkapfwagenów. Dlatego pytam zanim zaczniemy akcje pozyskiwania tego zabytku". Pocieszające jest to że w tym miejscu szukałem pojazdów o których wyczytałem w źródłach i na pewno było ich tam kilka, dodatkowo potwierdza to wieść gminna".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mięliśmy wczoraj wyciągać naszego potworka ale niestety chwilowo musieliśmy odpuścić i akcja została przesunięta na inny termin. Z Krzychubem34 i Szczepciem stale odwiedzamy naszego zardzewiałego przyjaciela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tymczasem woda odsłoniła nowy detal. Z traw i śmieci nie będziemy go obierać to naturalny kamuflaż który póki co zdaje egzamin. Troorer85 - kierunek wskazany przez Ciebie i Smeagola jest dobry. To jest chyba za szerokie na wannę, jest to raczej skrzynia mocowana na ramę. Tylko od czego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W cztery osoby, (Szczepciu, Krzychub34, Piotrek i ja)zainwestowaliśmy sporo czasu i wysiłku w częściowe odsłonięcie wanny. Dzięki temu udało mi się zidentyfikować znalezisko. Jest to niemiecki wóz taborowy hf 7. Na zdjęciu ciągnięty przez RSO – nad tylna osia przyczepy widoczne są detale które pokazywałem na ostatnich zdjęciach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informacje na temat tej przyczepy zamieścił kolega MK w III części wątku o RSO , mam nadzieję że się nie obrazi że je zacytuję :
Wprowadzony przez Wehrmacht stalowy wóz polowy jako Heeresfahrzeug 7 (Hf.7) [to jego oznaczenie, dosłownie to pojazd sił lądowych] od 1936 r. w kompaniach strzelców piechoty jako Großer Gefechtswagen (Hf.7/11) [duży wóz bojowy] taborów piechoty służył do transportu sprzętu, łącznie z żołnierskimi tornistrami. Był wyposażony dodatkowo w dyszel, dzięki czemu mógł być zastępczo ciągnięty przez ciężarówkę lub Raupenschlepper Ost ( RSO ) [standardowo był przeznaczony do trakcji konnej, ciągnięty był przez dwa konie]
Jeszcze przed wybuchem II WŚ do jednostek dotarły pierwsze Stahlfeldwagen Hf.7. Hf.7 stanowił szczytowy punkt w rozwoju wozów polowych w Niemczech. Różnił się zasadniczo od poprzedników: spawane całkowicie stalowe wykonanie, cztery ogumione koła, półosie z korbą (?) ze sprężynami śrubowymi. Przez zamocowanie specjalnego zaczepu Hf.7 można było wozu używać również jako przyczepę ciągniętą za samochodem ciężarowym. Ciężar własny wynosił 1,04 t., a ciężar przewożonego ładunku 1,5 t. Ciężar całkowity wynosić mógł maksymalnie 2,76 tony (włącznie z 70 kg wyposażenia i dwoma kierowcami). Wóz miał długość 4103 mm (bez zaczepu), szerokość 1810 mm i wysokość 2100 mm, rozstaw osi wynosił 1580 mm a średnica koła 835 mm. Zaprzągnięte do niego był dwa konie. Ciężar, jaki każdy koń mógł ciągnąć wynosił 1300 kg. Po 1941 r., w nieprzyjaznych warunakch wschodniego placu działań okazało się to zdecydowanie za dużo, co raz po raz krytykowane było przez niemieckie jednostki. Hf.7 był używany też do różnych zastosowań jako großer Gefechtswagen Hf.7/11. Transportowane przedmioty musiały być ładowane dokładnie według ustalonego planu załadunku. Na zewnątrz stosowano malowanie maskujące a w środku falbę feldgrau."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więcej zdjęć znajduje się tutaj :
http://odkrywca.pl/raupenschlepper-ost-steyr-rso-czesc-iii-,597180.html
między innymi:
https://forum.odkrywca.pl/uploads/forum_old/photos/picsforum22/clip_2_copy3.jpg
https://forum.odkrywca.pl/uploads/forum_old/photos/picsforum22/hf.jpg
https://forum.odkrywca.pl/uploads/forum_old/photos/picsforum22/hsss.jpg
Pozdrawiam, i dzięki za pomoc.
Paweł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie