Skocz do zawartości

polski Messerschmitt


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
znalazłem na czyimś profilu na chomiku:

Historia Messerschmitta Bf 109G-14/AS „czarna 4″ łączy się z polskim Dywizjonem 318. Samolot pochodził z chorwackiej 2. Jato Zrakoplovnej Luki z Zagrzebia. Na tej własnie maszynie zdezerterował Chorwat, narodnik (sierżant) Vladimir Sandner, lądując na opanowanym przez aliantów lotnisku w Falkonarze we Włoszech. Bezpośrednią przyczyną, dzięki której Messerschmitt trafił do 318 Dywizjonu, była transkacja wymienna między Janem Preihsem (pilotem 318), a żołnierzami US Army. Odprzedali oni Bf 109 Polakowi za dwie butelki bourbona. Niestety nie wiadomo, ile samolot odbył lotów w polskich barwach, ani jak długo był używany przez Polaków."
Napisano
http://www.odkrywca.pl/forum_pics/picsforum21/f327f27963346eca547135d76eacdaeb.jpg http://www.odkrywca.pl/forum_pics/picsforum21/woodhavenmesser.jpg http://www.odkrywca.pl/forum_pics/picsforum21/woodhaven_318_messer.jpg http://www.odkrywca.pl/forum_pics/picsforum21/woodhavenstramik_messer.jpg http://www.odkrywca.pl/forum_pics/picsforum21/woodhavenmesser2.jpg
  • 4 months later...
Napisano
Zawsze zastanawiało mnie malowanie tych mikroskopijnych szachownic na samolotach RAF-u. We Francji duże szachownice malowano na kadłubach, w ZSRR też były znacznie większe od tych na terenie Wielkiej Brytanii. Na samolotach RAF polskie znaki widać na zdjęciach przez szkło powiększające - czy jest efekt porozumienia z władzami brytyjskimi które celowo nie chciały by oznaczenia polskiego sojusznika były widoczne ? Co zaś tyczy się tego Messerschmitta - nasi kupili go prywatnie" i oznaczyli według barw brytyjskich ( co jest zrozumiałe ) i jednocześnie idąc za ciosem namalowali taką mikroskopijną szachownicę, jakby nie mogli zdecydowanie większej. Siła przyzwyczajenia naszych pilotów czy co ?

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie