Jump to content

Najazd Tatarów na Polskę - potrzebna pomoc


Recommended Posts

Witam szanownych Kolegów.
Moje pytanie wydaje się byc dośc trudne jednak ze znajomym bardzo nas nurtuje i nie daje nam spokoju. Czy w 1240 - 1241 roku przy najeździe Tatarów na Polskę ludność Oświęcimia i okolicznych terenów uciekała przed nimi wzdłuż rzeki Wisły i Białej? Chodzi nam o to, czy możliwe jest aby doszli aż do naszej wsi jaką jest Bystra :) Z góry dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam BlondAss1944
Link to comment
Share on other sites

napisałem wyraźnie, że powołuje się na źródła typu zaginione kroniki i próbuje udowadniać ich istnienie, choć Świat nigdy ich nie ujrzał..

Jest niemal pewien że bitwa pod Legnicą to wydarzenie czysto historyczne, bez przebarwień, natomiast wcale tak mocno nie jest udowodnionym czy była to tak znacząca i wielka bitwa.

Długoszowe Roczniki powstały 200 lat po tym wydarzeniu, a znając tendencję Długosza do gigantycznego wręcz ubarwiania i często także zmyślania, nie podpierał bym się tym źródłem ku ocenie faktów XIII-wiecznych.

Pan Labuda natomiast większość swych hipotez opiera na przekazach Długosza (m.in. na osławionej Zaginionej Kronice), w mniejszym stopniu na Roczniku Kapitulnym Krakowskim, czy Rocznikach Wielkopolskich, które są dużo bliższe wydarzeniom z I-połowy XIII w.


Są pewne głosy, które bitwę pod Legnicą, właściwie negują, lub sprowadzają do postaci drobnej potyczki, i mnie osobiście dużo mocniej przekonują.pozdrawiam.
Link to comment
Share on other sites

Ja bym się powstrzymywała z subiektywną oceną,bo dziś wiadomym jest,aczkolwiek w zupełnie odmiennej tematyce,że notorycznie podbiera się" akta i dokumenty świadczące przeciw UPA w polskich instytucjach. Tak więc za niespełna wiek ktoś,kto będzie chciał się powołać na owe dokumenty,będzie nazywany Zyzakiem:) A o epitety najmniej się rozchodzi...
SKoro istnieje kronika Długosza,to trzeba też na nią się powoływać,choć może nie bezkrytycznie...
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information