Jump to content

polskie zabytki techniki


s_boj

Recommended Posts

Tyle, że polskie wynalazki są przemieszane z niemieckimi i rosyjskimi.

Stańczyki wybudowali w 1911 Niemcy (jeden most), a drugi nigdy nie został otwarty przez hitlerowców. No nie do końca cud myśli technicznej Polaków.
Link to comment
Share on other sites

ja mam takie może denne pytanie co do jedenastki,wiem że silnik idzie w niej zapuścić,a kiedy wykonała ostatni lot?
Jakie były jej losy?jak i gdzie przetrwała wojne i okupacje,no i niszczenie pamiątek rządówsanacji"przez czerwonych?
zdrów
Link to comment
Share on other sites

PZL P-11c nr fabryczny 562, nr seryjny 8.63, został wyprodukowany w pierwszej partii z silnikiem Skoda-Mercury V S2 w 1935r. W 1939r latał na nim por Wacław Król ze 121 Eskadry Myśliwskiej 2 Pułku Lotniczego w Krakowie. Samolot miał znak rozpoznawczy 39K. Wspomnienia W. Króla zostały wydane w formie książki. Samolot ma na koncie zastrzelenie lub udział w zestrzeleniu (zależnie od źródeł) niemieckiego samolotu. Na zdjęciach sprzed remontu z lat 90-tych widać przestrzeliny po pociskach karabinowych w tylnej części kadłuba. Jak znalazł się w Krakowie? Ano tak, jak większość eksponatów tego muzeum.
Link to comment
Share on other sites

http://dws.kei.pl/phpbb3/viewtopic.php?f=62&t=4491&p=68532

forumowicz Głos z sali napisał tu:
Dwie takie maszyny (P.11) służyły na froncie wschodnim w początkowej fazie kampanii do kierowania ogniem artylerii. Jedna trafiła do berlińskiego muzeum aeronautycznego (to takie moje dość dowolne tłumaczenie), gdzie przetrwałą wojnę i naloty i dziś możemy ją oglądać w Krakowie u p. Hoffmana (wielkie pozdrowienia), choć z kołami od Jakowlewa (oryginałów już raczej nigdy nie będzie). Jest to jedyny PZL P.11 na świecie."
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information