Jump to content
  • 0

Saperka


IgI

Question

19 answers to this question

Recommended Posts

Wracając do tematu
Robię porządki w kolekcji i wykopałem dwie łopatki które jak do tej pory sądziłem są Polskie. Nadal nie jestem przekonany, że tak nie jest ponieważ noszą one ślady typowo polskiego malowania. Wydaje mi się, że w początkowym okresie produkcji dodatkowy nit mógł być stosowany jeśli linia produkcyjna któregoś z dostawców armii Austro Węgier znajdowała się w Galicji. To byłoby raczej logiczne. Łopatki są sygnowane literą K" w koronie i datowane 1921 i 1924.
Czy ktoś z szanownych forumowiczów potrafi rozpoznać tę sygnaturę? Dodam, że kiedyś widziałem podobną puncę na blachach TKS-a z MWP, ale już dziś nie pamiętam czy było to ta sama litera.

Link to comment
Share on other sites

Witam, zdecydowanie łopatka austro-węgierska w odróżnienieu od polskiej cieńszy i minimalnie dłuższy pierścień mocujący i dwa nity na wylot przytrzymujące trzonek (w polskiej nie było nitów tylko śrubka w pierścieniu z jednej strony). Pozdr.
Link to comment
Share on other sites

Wystarczy moje potwierdzenie, austro-węgierska saperka późniejszego wzoru bez piły, standardowa, w miarę ładna jak na wykop, niestety bicia z reguły były płytko będzie ciężko znaleźć.
Link to comment
Share on other sites

A ja się zastanawiam czy kształt łopatki jest prawidłowy. Chodzi mi o boczne krawędzie które nieco się rozchodzą ku dołowi jak w polskich łopatkach produkowanych w latach trzydziestych. Nie jestem specem od austriackich łopatek, ale we wszystkich, które widziałem krawędzie były równoległe. Jak to w końcu jest?


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora polsmol 17:04 28-05-2010
Link to comment
Share on other sites

Jest to Polska saperka wrześniowa Mars 1935",tu masz wątek:
http://www.google.pl/imgres?imgurl=https://forum.odkrywca.pl/uploads/forum_old/photos/picsforum1/saperka_1.jpg&imgrefurl=http://odkrywca.pl/pokaz_watek.php%3Fid%3D40844&usg=__Wc3Mc-toGwAmmMBVD36PWRlMvW4=&h=582&w=402&sz=21&hl=pl&start=7&itbs=1&tbnid=nzWd9LwxLpmRaM:&tbnh=134&tbnw=93&prev=/images%3Fq%3Dsaperka%26hl%3Dpl%26sa%3DG%26gbv%3D2%26tbs%3Disch:1
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information