Skocz do zawartości

Legiony Polskie 1914-1918


Rekomendowane odpowiedzi

W Tarnowie był swego czasu Związek Legionistów. W siedzibie było sporo bardzo cennych pamiątek po Legionach i kilka lat temu (chyba właściciel) z....ł wszystko :)
P.S. Oczywiście to poszukiwacze są złodziejami zabytków.

A co do fantów to widywałem na forach nawet klamry-samoróbki. Niedawno wyszła publikacja z mapkami bitew Legionistów, więc może coś więcej wychodzi z ziemi :)
U mnie Łowczówek to już tylko kratery i łuski trafione saperką (pinpointing to trudna rzecz jednak hehe).

Gratuluję pięknego orzełka. Piąty pułk stracił paru wojaków w mojej okolicy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Zdjęcie to nosi nadruk zakładu fotograficznego, który próbuję rozszyfrować tu:
http://odkrywca.pl/napis-na-fotografii-z-i-wojny-wegierski-,673105.html#673105
Udało mi się już odczytać nazwę miejscowości: Sepsiszentgyörgy (obecnie Rumunia)- prawdopodobnie tam leczyli się z ran po bitwie pod Mołotkowem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta odznaka to Medalion II Brygady, to musi być sierpień 1917 roku gdyż dziadek od końca 1915 do sierpnia 1917 roku przebywał w niewoli a 1 IX 1917 był mianowany kapralem - tu jest jeszcze starszym legionistą - teraz dopiero skojarzyłem te fakty.
Zastanawiająca jest natomiast ta maciejówka" charakterystyczna dla piłsudczyków, ale może się mylę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1916 to na pewno nie jest, bo w tym czasie był w carskiej niewoli. Najbardziej prawdopodobny jest jak już pisałem sierpień 1917, a więc tuż po kryzysie przysięgowym" kiedy formalnie używano jeszcze nazwy legiony, ale tworzono już Polski Korpus Posiłkowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie