Jump to content

Ekspertyza broni i amunicji - literatura i aluminiowa manierka


bassista

Recommended Posts

Ostatnio zagłębiam się w zagadnienia związane z ekspertyzą broni i amunicji (chodzi głównie o dochodzenie po śladach - łuski, pociski, uszkodzenia - do rodzaju broni, ilości egzemplarzy, odległości itp.) posiadam również świetną książkę o tych zagadnieniach S.Kustanowicz Badania broni palnej" z 1959r ale niestety, cała pozycja jest tylko o broni radzieckiej (nie ma nawet słowa o Mauserach, Lebelach i innych).
Czy posiadacie namiary na jakąś pozycję lub linki traktujące o broni np. niemieckiej (przecież sporo tego było w użyciu po wojnie)? potrzebuje przede wszystkim info o śladach na łuskach od amunicji 7,92x57 zostawianych przez wyrzutnik łusek, grot igliczny w rozbiciu na rodzaje broni używających tego samego naboju.

Korzystając z okazji proszę o ID manierki aluminiowej (armia, producent) nie jest to mój konik.
Na manierce widać też 3 ślady po pociskach, prawdopodobnie od 7,62x25TT.
Pytanie jest moje takie: jak daleko musiał stać gość z manierką od pistoletu (prawdopodobnie maszynowy - seria) aby cienka blacha aluminiowa zatrzymała pociski i jakim cudem doszło do takiego uszkodzenia manierki (musiała najpierw zostać zgnieciona a dopiero później przestrzelona o czym świadczy ślad pocisku po drugiej stronie manierki). Czy jest możliwe wywołanie powyższych uszkodzeń tylko strzałem z pistoletu?
Link to comment
Share on other sites

Kształt dziur ewidentnie pasuje do 7,62x25 ale zastanawia mnie w sumie to, że faktycznie strzelec musiał stać bardzo daleko więc ciężko byłoby uzyskać taki promień skupienia 3 pocisków, chyba, że Helmut stał za np kawałkiem deski lub innej przeszkody co spowalnia pocisk, nie rozpłaszczając go zupełnie
Link to comment
Share on other sites

gdyby to byłyby kamyczki to moim zdaniem okolice otworu też byłyby wklęsłe, w przypadku gdy coś uderzyło w manierkę dość szybko powstał wypukły pierścień wokół dziury, poza tym w ich pobliżu nie ma śladów innych kamyczków czy też podłoża.

Spójrz na krawędzie otworów - są raczej gładkie i takie same, poza tym widać ślad oderwania kawała aluminium. gdyby to był kamyczek, nawet szybko wciskany miałbyś schemat zniszczenia taki: kamyk wchodzi, powoduje pęknięcie materiału ale brzegi otworu zawijają się do wewnątrz manierki, nie następuje ich zerwanie (ścięcie). Ale to moje zdanie
Link to comment
Share on other sites

Pocisk 7,62 mm z naboju 7,62x25 jest w stanie przebić hełm stalowy a Ty nam tu próbujesz wcisnąć, że nie przestrzelił aluminiowej manierki. Aluminium jest dość miękkie i łatwo się odkształca. Jak powstały te ślady już nie dojdziesz. Możesz być jednak pewien, że nie są to ślady po pociskach.
Link to comment
Share on other sites

No dobra a co więc z odległością? Czy wobec tego należy wykluczyć strzał z odległości powyżej zasięgu skutecznego broni (kiedy pocisk leci już ostro w dół, z dużo mniejszą szybkością a więc i posiada zdecydowanie mniejszą energię) Każdy pocisk traci prędkość i moc obalającą po przebyciu pewnej trasy
Link to comment
Share on other sites

Albo jeszcze inaczej. Załóżmy, że to są ślady po kulach od strony wewnętrznej - pocisk przeszedł przez ciało Niemca nie napotkał przy tym kości co mogłoby spowodować deformację pocisku a jednocześnie wytracił prędkość...
Link to comment
Share on other sites

Może manierka była zalana stalą pancerną, ostrzelana i pozbawiona stali pancernej za środka. To by tłumaczyło takie małe uszkodzenia. Może Rosjanin strzelał z pepeszy w wersji ASG? Albo z braku amunicji strzelał ze dmuchawki pociskami od ppszy niczym amazońscy Indianie?
Link to comment
Share on other sites

Hej
A skąd właściwie wiadomo, że to ślady po pociskach amunicji 7,62x25? Może np. po 7,65x17SR? Może po naganowych 7,62x38R? A może w tych warunkach w takiej manierce po słabych pociskach w rodzaju 6,35x16SR pozostają właśnie 7-milimetrowe wgłębienia?
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information