Skocz do zawartości

14 pal wielkopolska - szlak bojowy


Rekomendowane odpowiedzi

Witam !
Zna ktoś może szlak bojowy tego 14 pułku arteleri lekkiej wielkopolski ?? Wchodził w skład 14 dp. Czy ten pułk posiadał rezerwę ?? Moj pradziadek był w tym pułku ale nie dostał podobno nawet munduru, to możliwe ? Ten pułk jak był w armii Poznan to walczył nad bzurą a pradziadek dostał sie do niewoli pod Równem ( wszpółczesna ukraina ) Tam też robili selekcje do katynia i na sybir, skazali go na sybir ale uciekł z transportu i szedł do Poznania do mojej babci i prababci 3 miesiące.
Pozdrawiam i proszę o info
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.
Kiedyś tez zastanawiałem sie nad losami mojego krewniaka, który także należał do poznańskiego pułku artylerii, a po kampanii Wrześniowej dostał sie do niewoli w okolicach Równego.
Poszperałem trochę w literaturze i doszedłem do tego, że w tamtych okolicach znalazł sie ośrodek zapasowy 14 PAL-u, więc stąd jego obecność tam. Jest jeszcze inna możliwość. Nadwyżki z 7 Dywizjony Artylerii Ciężkiej z Poznania takze dotarły tam w oklice Lwowa i dalej. Wiec możliwe, ze i Twój pradziadek, jak i mój krewniak byli żołnierzami 7 DAC-u.
Mi osobiście pasuje bardziej 7 DAC. Miałem kiedyś zdjęcie mojego krewniaka w mundurze. Miał on charakterystyczny długi płaszcz (chyba tylko w artylerii ciężkiej takie były - nie mam tu jednak pewności)na odwrocie zdjęcia był podpis artyleria ciężka - Poznań"
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To był brat mojego dziadka. nie rozmawiałem z nim osobiście, więc szczegółów nie znam. Wiem tylko tyle, że do niewoli wzieli go Rosjanie pod Równem. Później pracował ciężko gdzieś w lesie i gdy tylko była mozliwość zapisał się do Wojska Polskiego. Razem z Andersem przebył szlak II Korpusu. Wojne zakończył gdzieś we Włoszech. Do Polski wrócił 1947, lub 1948. Po powrocie był przesladowany przez władze komunistyczne. Zmarł około 30 lat temu.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 Dywizjon Artylerii Ciężkiej to jednostka we Wrześniu 1939r. walcząca w składzie 7 Dywizji Piechoty z Częstochowy, 7DAC dzielił razem z 7PAL koszary na częstochowskim Zaciszu.

7. Dywizjon AC był mobilizowany dla 7DP przez 4. Pułk Artylerii Ciężkiej z Łodzi.

(4 PAC mobilizował 4 DAC i 7 PAC).



W Poznaniu natomiast - stacjonował 7. Pułk Artylerii Ciężkiej, który mobilizował 14. DAC i 25. DAC, dla 14 i 25 Dywizji piechoty.



Manierkarz, w to że artylerzysta, nawet podczas mobilizacji - nie dostał munduru - nie uwierzę.. choć cuda pewnie się zdarzały..


w sprawie 14 i 25 DAC - książka - P. Zarzycki - 7. Pułk Artylerii Ciężkiej.
14 PAL - chyba nie doczekał się monografii (przynajmniej mnie nie udało się nic znaleźć).
pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno był w rezerwie pułku więc może nie dostał munduru ( nie wiem ) Informacje czerpie od wujka, który się tym też interesuje. Mój pradziadek ma zdjęcie na koniu, ten pułk był konny ??
Pozdrawiam
PS: Rezerwa pułku nie brała udziału w walkach ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...
  • 2 months later...
Witam !
Znalazłem książeczkę pradziadka i był on jezdnym artylerii w plutonie łączności ( 14 pal )
Był podobno w jakimś ośrodku zapasowym bądź rezerwie pułku. Nie miał szansy walczyc.
Istniała taka rezerwa pułku ?
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie