Jump to content

LITWA Zakaz używania wykrywaczy metalu.


Recommended Posts

Zakaz używania bez zezwolenia wykrywaczy metalu oraz innego sprzętu podczas poszukiwania przedmiotów o wartości kulturowej uchwalił we wtorek litewski parlament, nowelizując ustawę na temat ochrony dziedzictwa kulturowego.

Inicjatorka poprawki do ustawy Dalia Kuodyte poinformowała, że nowelizacja ma na celu zapobieganie plądrowaniu dziedzictwa archeologicznego oraz wykopywaniu zabezpieczonych oraz niezabezpieczonych przedmiotów w celach prywatnych.

Posłanka Aurelija Stanickiene ze współrządzącej konserwatywnej partii Związek Ojczyzny - Litewscy Chrześcijańscy Demokraci przywołała niedawny incident, do którego doszło w Kłajpedzie. Znaleziona tam srebrna zbroja, hełmy oraz miecze Wikingów zostały sprzedane w internece za 15-20 tys. euro w 10 minut po umieszczeniu ogłoszenia w sieci.

Gdy pracownicy muzeum zobaczyli te przedmioty, dziwili się, że znaleziono je na Litwie. Niewprowadzenie zakazu jest równoznaczne z zachęcaniem nielegalnych +archeologów+ do dalszych poszukiwań" - podała posłanka, podkreślając, że nowe technologie ułatwiają takie działania.(PAP)
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information