Skocz do zawartości

Spalonki


pikpok44

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedys pracowałem przy budowie kanalizacji w mojej wsi a ze wies popruska wiec pełno spalonek przez ktore przedzieralismy sie koparką. No wiec pewnego dnia zaczęlismy w centrum wioski, poczatkowo znalezlismy smietnik z setkami butelek niestety centralnie trafiony przez koparke, tak wiec kilka tylko ocalało w całosci. Ludzie sie zeszli i zaczeli opowiadac gdzie co bylo. Nastepnego dnia nadszedł czas na miejsce gdzie była karczma, z opowiesci starego człowieka który mieszkał naprzeciwko dowiedziałem sie ze to były pierwsze tereny zajęte przez Rosjan. Mężczyzna szedł razem z Rosjanami ktorzy z zemsty palili, mordowali... Opowiadal ze zdążył zgasic ogien w masarni i tam zamieszkał, a karczma spłoneła doszczętnie. Kiedy zaczęlismy kopac odrazu pojawiały się rózne rzeczy od porcelany po elementy zastawy stołowej, sztućce srebrne, spalona drewniana szkatułka z bizuterią i monetami, stara kasa fiskalna, jakas lodówka albo cos w tym rodzalu-kilkadziesiąt albo kilkaset kilo miedzi(zostało w ziemi), hełm niemiecki i wiele innych rzeczy. Przekopalismy 20% terenu. W innej wiosce trafilismy na całą piwnice kowala. Widocznie schował tam wszystkie narzędzia. Wydaje mi się ze te miejsca są warte uwagi. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w masarni jest teraz sklep spożywczy ktory jest własnością policjanta, jak również ziemia naprzeciwko. Przyjade do Polski to tam wejde po te lodówke chociaz i reszte zastawy stołowej. Ludzie mówią ze tam sa piwnice z winami jeszcze pełne nie odkopane. Kto wie...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lain
a no sie powodzi. Majac pełne kieszenie złota i srebra nie bardzo myslałem o miedzianej lodówce, kasie fiskalnej, hełmie niemieckim, porcelanie francuskiej i wielu innych fantach ktore tam zostały a kto inny je wziął. Poza tym byłem w pracy, czas gonił, ktoś uprzejmy" zadzwonił do firmy, przyjechał dyrektor i nie było miło
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hansdekawka
wystarczy wiedziec co stało sie z Ostródą po zajęciu przez wojska rosyjskie. A to co działo sie w okolicach ho ho wiedza tylko najstarsi. Moze to i nie lodówka ale chłodnia jednak dobrze pamiętam te miedziane radiatory przygniecione ciosanymi kamieniami z wrosniętymi korzeniami drzew.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 years later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie