Jump to content

Zakup Minelab X-terra 705


sarcodon1

Recommended Posts

Witam szanownych poszukiwaczy. Szukałem trochę na Waszym forum ale nie znalazłem jednoznacznych odpowiedzi. Chcę kupić Minelaba X-terra 705 w sklepie Viking i mam w związku z tym pytania:

- Jaka jest standardowo dołączana cewka do zestawu (na stronach różnych sklepów widzę inne cewki)?
- Jaką cewkę powinienem zakupić nastawiając się w mniejszym stopniu na małe cienkie kolorki a bardziej w stronę odznaczeń, większych monetek i militarki? Zależy mi bardziej tu na zaięgu , szybkości i dokładności przemiatania niż na pinpoincie (cewka DD? jaka wielkość, częstotliwość)

Z góry dzięki za odpowiedź
Pozdrawiam
Maciej
M
Link to comment
Share on other sites

Witaj
Miałem podobne dylematy w końcu zdecydowałem się na to co oferuje viking bo i tak za dodatkowe cewki trzeba doplacac 500zl. Tak czy inaczej oferowana standartowo 7,5khz koncentryk jest mysle sondą optymalną na kolorki...
Pzdr
Link to comment
Share on other sites

Cewkę DD dodawali do nowej serii X-Terry (305, 505, 705) aby zwiększyć początkową sprzedaż tych modeli (bardziej odróżnić od starej serii 30, 50, 70). Teraz, gdy stara" seria zniknęła praktycznie ze sprzedaży bieżącej, zabieg ten nie jest już konieczny i DD nie jest już w standardowym zestawie. Koszt dokupienia tej cewki osobno to ponad 600 zł.
Link to comment
Share on other sites

Cewka DD w praktyce nie jest nic lepsza od koncentryka,a do tego jest spory problem z namierzaniem.Powrót do koncentryka nie wynika chyba tylko z zabiegów marketingowych...Moja X-70 ze standardową cewką koncentryczną biła zasięgami X-705 z cewką DD.Pozdrawiam!
Link to comment
Share on other sites

samgnus - nie ma najmniejszych problemów z namierzaniem, tylko trzeba się po prostu przyzwyczaić do tego, że jest nieco inne.
DD ma też inną charakterystykę pracy i stąd w wielu sytuacjach zasięg jest wyczuwalnie większy, ale trzeba przyznać, że koncentryk w ormalnym" terenie dobrze sobie radzi no i oczywiście znacznie lepiej wyważa ten sprzęt. Minelab z pewnością pochodzi komercyjnie do sprawy (w końcu to biznes;-)) wracając do koncentryka w zestawie, podobnie jak po macoszemu podeszli do zwolenników 3kHz, dla których nie zrobiono wersji DD i chyba nie zanosi się na to, że takowa sonda się pojawi..

Pozdrawiam

VW
Link to comment
Share on other sites

co do cewek kazdy ma swoje preferencje. Ja tylko i wylacznie na chodze na DD, nie wazne czy to srednio czy wysokoczestotliwosciówka. Z tymi zasięgami bym nie przesadzał :)
Dla mnie DD ma zdecydowanie większy promien omiatania, tym samym sprawdzam większa część terenu w tym samym czasie co na mniejszych cewkach i ja tutaj upatruje sie przewagi cewki DD. No ale jak pisalem, kazdy lubi to co ma :)
Link to comment
Share on other sites

osobiscie śmieszą mnie teksty o mitycznych zasiegach, testach powietrznych, bo w sklepie Pan powiedzial ze róznica miedzy wyrywaczem X i Y to 10 cm na monecie itp. Wiele razy chodzilem obok zwyklego kanarka, ja z terką, i testowalem najdelikatniejsze (głebokie) sygnały (bedac na sluchawkach) i kannarek je tez widział.....
Link to comment
Share on other sites

Ja także mam DD 7,5Khz moje odczucia to
1- powierzchnia badania cewki jest duża i cylindryczna po całej średnicy
2- gorzej sie namierza przedmiot
3- jest cięższa od koncentryka

Wczesniej chodziłem jedynie z koncentrykami które są bardziej precyzyjne w namierzaniu celu. To moja pierwsza DD.
Jeżeli miałbym dokupić drugą to także DD ale 18Khz

Uważam DD7,5 Khz za bardzo uniwersalną głeboką cewkę.
Link to comment
Share on other sites

Witam,
muszę podzielić się z Wami wrażeniami po zakupie cewki DD 18khz, X-terke 70 zakupiłem około dwa lata temu, cały czas chodziłem z cewką koncentrykiem 7,5khz. Byłem i jestem zadowolony z efektów kopania tą cewką. Jestem nastawiony raczej na drobnicę, dwa tygodnie temu (po konsultacjach z domową księgową) zapadła decyzja o zakupie cewki DD 18khz. Wczoraj odwiedziłem moją miejscówkę, przekopaną wcześniej bardzo dokładnie koncentrykiem, po założeniu cewki DD 18khz wyrwałem matce ziemi jeszcze 8 monetek, w tym cztery sreberka. Po dwóch godzinach kopania zmieniłem miejscówkę, do mojej kolekcji trafiło jeszcze 10 fantów (monetki, guziki i 3 naparstki). Jestem pod wrażeniem, potwierdziły się opinie na forum, że cewka DD 18khz to kombajn na drobnicę. Praca cewki stabilna, bez trzasków. Jestem bardzo zadowolony.
Link to comment
Share on other sites

mam x 50 z pajączkiem 7,5kHz i jakoś takoś sie szuka niepowiem żebym nic nie ciągnął bo dziś wpadł napoleon ale jakoś do góry nie skacze po zakupie x terry jeszcze dokupie dd 18,75 jak mi niepodpasuje na sprzedaż
Link to comment
Share on other sites

OK, dzięki za odpowiedzi. Niestety znajomy zasiał we mnie ziarno wątpliwości co do słuszności wyboru tego sprzętu w związku z tym chciałbym jeszcze zapytać czy brać pod uwagę następujące piszczałki (czy 705 + cewka DD jest z tego najlepsza)

- dozbierać na Garretta GTI 2500 lub White's XLT - nie ukrywam, że obie piszczałki są na granicy moich funduszy
- Fisher F70
- Garrett GTP 1350 lub Garrett GTI 1500

lub coś innego do ok 3000zł

Zależy mi raczej na kolorkach aczkolwiek nie pogardzę głebiej zakopanym złomem. Nie wymagam prostoty obsługi i niewiarygodnie wielkiej czułości na malutkie kolorki (tak jak napisałem w pierwszym poście). Czy któryś z podanych wykrywaczy jest zdecydowanie lepszy niż X-terra? Macie jakies inne propozycje?
Link to comment
Share on other sites

Z tej listy jedynie XLT można za taki uznać, jednak żeby wyciągnąć z niego optimum należy go dobrze poznać a to już nie jest takie łatwe.
Postaraj się sam podjąć decyzję, bo każdy tutaj będzie chwalił własny sprzęt i w końcu i tak nie będzie to Twój wybór, tylko kolegi bądź innego forumowicza. X705 to bardzo uniwersalny i skuteczny sprzęt, ale zrób sobie na kartce listę funkcji, które Twoim zdaniem powinien mieć Twój sprzęt i sprawdź który wykrywacz spełnia większość tych wymagań. Ja miałem już chyba kilkadziesiąt różnych wykrywaczy i szczerze powiedziawszy, gdyby nie waga i słaba skuteczność na plaży, pewnie dalej chodziłbym z XLT, bo jest to dla mnie wciąż najbardziej pełny" wykrywacz. Jednak X-Terrę trudno pobić jeśli chodzi o różnorodne możliwości i zdolność adaptacji do niemal każdego terenu.

Pozdrawiam

VW
Link to comment
Share on other sites

Ja w końcu kupiłem XT705 z tą cewką koncentryczną w standarcie - trudno mi teraz mówić o skuteczności jednak jak narazie jestem zadowolony. Co mnie tylko zastanowiło niesttey już po zakupie to czy nie wartało kupić XT 505 i dokupić cewki DD czy wtedy zasięgi nie byly by porównywalne do 705 z cewką standart. ale skuteczność przemiatania lepsza w 505 z DD...
Link to comment
Share on other sites

VanWorden mógłbyś rozwinąć Twoją myśl, że nie wartałoby"? Chodzi Ci o to, że 505 jest dużo słabsza od 705? Bo jeżeli tak to kiedyś pisałeś, że 505 jest niewiele gorsza od 705 i że ma zasiegi podobne do X-terry 70 a 705 ma tylko kilka ajerów" typu podświtlenie wyświetlacza. Pozdrawiam!
Link to comment
Share on other sites

VanWorden - przepraszam - nie twierdzę, że użyłeś słowa ajer". To moje określenie. I pewnie masz rację co do trybu Procpecting i lepszego strojenia do gruntu w modelach 70 i 705. Chodziło mi jednak tylko o zasięgi - czy dalej uważasz, że jeśli chodzi o zasięg penetracji, model 505 jest porównywalny z 70/705? Wiem, że nie ta cecha jest decydująca w skuteczności poszukiwań. Zastanawiam się jednak czy po przejściu, dajmy ma to po leśnej ścieżce, tego samego operatora najpierw z X-terrą 505 a potem z modelem 70/705 sięgnął by po np. monetkę głębiej i o ile. Pozdrawiam!
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information