Skocz do zawartości

Zakup Minelab X-terra 705


sarcodon1

Rekomendowane odpowiedzi

  • 8 months later...
Czy sonda 3kHz jest czulsza na żelazo niż 7,5kHz w X-Terra 705 . Czy w teście powietrznym i na polu będzie sie różnił zasięg z tymi sondami , poszukuję głownie meteorytów kamiennych (z zawartością żelaza) i meteorytów żelaznych.
Byłem w Vikingu ale nie mają koncentryków 3kHz i nie mam gdzie sprawdzić a zależy mi na jak najwiekszym zasięgu , pozdrawiam Janusz.

Ps. czasami szukam też koloru i jaką byście polecili mi cewkę ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiadasz że szukasz meteorytów żelaznych i kamiennych ..... kup w takim razie cewkę z najwyższą możliwą częstotliwością (w tym wypadku 18,75 kHz) a się nie zawiedziesz !!!
Niska częstotliwość nie kubi meteorytów zwłaszcza kamiennych - sprawdzone w Pułtusku ;)

pozdrawiam

pytajnick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytajnick - Wysoka częstotliwość to wysoka czułość na drobnicę, ale znaczący spadek zasięgu a jak rozumiem kolega o to właśnie pyta. 7.5kHz to dobry kompromis chyba, że chodzi właśnie o Pułtusk i wyłapywanie celów powierzchniowych.

Pozdrawiam

VW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak , głównie szukam pod Pułtuskiem Minelabem X-Terra 305 , ma zasięg ok 20-25cm w gruncie i nieco mniejszy ok 15-20 w testach powietrznych , oczywiście w zależności od wielkości meteorytu.
Ponieważ przesiadam sie na model 705 , mam mozliwość również podlaczania wszystkich typów cewek jakie sa przygotowane do tego modelu wykrywacza , nie stety w sklepie jak dotąd nie ma tej cewki 3kHz żeby porownąć wszystkie więc pytam was .
Cewka koncentryczna 7,5 kHz jest żeczywiście uniwersalna ale myslalem że inny typ cewki może zwiekszyć czułość wykrywacza na meteoryt kamienny , w prawdzie pod Pultuskiem są one dość płytko bo naz ok 10-15cm , a niektóre zaraz pod trawa to bywaly sztuki też na większych głębokościach 30-40cm , więc moja cewka może je po prostu ominąć , bo z mojej strony raczej nie widze możliwości błędy ponieważ sądę zawsze trzymam blisko gruntu przy całmm machnięciu wykrywaczem w obie strony i szukam pod 2 sznurki chodząc pomiądzy nimi .
Sznurki mam na szerokości 6-sciu moich stóp , pop rzejściu trasy ok 50m przekladam sznurek i szukam dalej :)
A poniewaz szukam na ALL-Metall często widzę/słysze też kolor ale bardzo rzadko kopię , z reguły będac z dziecmi na wyjeździe wowczas same sie domagają skarbów , osobiście kopie tylko sygnał i numer meteorytowy , w przypadku tego konkretnego wykrywacza podwójny basowy ton i numer -4 , na inne sygnaly szkoda mi czasu , musze przeć do przodu by zrobić jak największy kawał pola ,w siągu poszukiwań wykonuję ok 20 000 tys machnięć , nie straszny mi deszcz a niedługo zamierzam wybrać się też w zimie :)

Wykrywacz tak reaguje na meteoryty http://www.youtube.com/watch?v=WHxQ0ifPWHM

Oczywięsie na niektore mocno przerdzewiałe przedmioty , rudę darniową i kamienie magnetyczne podobnie , dając również ten sam nr. dlatego co jakiś czas testuję różne cewki i wykrywacze aby znaleźć najlepszy pod meteoryty kamienne , a nie jest to łatwe zadanie , jak na razie spotkałem sie tylko z jednym wykrywaczem który potrafł rozróżniać nawet kamienie magnetyczne od meteorytów ?! to był Whites DFX , no i zasięg mial 2x wiekszy od mojego , ale wadą dla mnie tego wykrywacza było to że na każdy przedmiot dawal taki sam sygnał a na wyświetlaczu ma bardzo male cyferki więc jak machne to co sekundę trzeba by patrzeć na wyświetlacz jest to wysoko niekomfortowe , no chyba że mozna ustawić go tak żeby na każe przedmiot dawał inny sygnał.
Jestem słychowcem i sygnał jest dla mnie najważniejszy a ponieważ psuje mi sie wzrok musze miec takie byki jak na wyświetlaczy Minelaba , on z reszta daje na przedmioty rózne sygnaly i szybko możnasię zorientować ktory kolor kopać czy meteoryt.
Swoje poszukiwania opisuję tu http://astro4u.net/yabbse/index.php/topic,12970.0.html

Powracając po tym krótkim wstępie do mojego pytania zastanawiam sie jaka cewka była by najczulsza na kamienie magnetyczne w Minelabie X-Terra 705 , wiem że koncentryk 7,5kHz reaguje na kamienne ale ma taki sam zasięg jak 305-tka , natomiast ma już nieco lepszą identyfikację cyfrową i meteoryt pokazuje na -2 a nie tak jak przy żelazie na -4 i meteorycie -4 tylko przy żelazie daje jeden basowy sygnał.
Podobno cewki do poszukiwań złota też są dobre do metków ale jeszce nie sprawdzałem , będe bardzo wdzięczny za waszą pomoc w tym temacie.
ps. zapytam jeszce w innych tematach na temat wykrywaczy pod metki kamienne więc mogę sie czasami powtarzać za co z gory przpraszam , pozdrawiam i prosze o pomoc-Janusz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meteoryty prawie nigdy nie leżą głęboko ! Jeśli już to ich masa i gęstość sprawiają że nawet wysoka częstotliwość daje radę" . Meteoryty nie zawierają znacznych ilości srebra, złota , miedzi , aluminium itd .pierwiastków typowo ziemskich . Meteoryty kamienne najlepiej są widoczne właśnie dla wysokich częstotliwości . Co do teorii , to wiadomo też że wysokie częstotliwości też bardzo lubią żelazo" . Swoje spostrzezenia opieram na doświadzczeniach z X-terrą 705 , MXT , GMT i Goldbugiem!
Zwłaszcza ten ostatni to pies na meteoryty Morasko które są meteorytami żelaznymi :)

pozdrawiam

pytajnick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie wyczytałem w necie że sondy do zlota są dobre do meteorytów , zwłaszcza Goldbug i Master Gold , w Minekabie X-TERRA 705 mozna uzywac wlaściwie dwóch sond d złota-czyli mam nadzieję że też do meteorytów , tzn. cewki 18kHz typu DD 6 , koncentryk i eliptyczna , z tego co rozeznałem 6" ma najwiekszy zasięg ale mało zbiera na boki więc musiał bym machać jak szalony żeby zrobić mały kawałek , natomiast zastanawiam sie która cewka była by lepsza- miała większy zasięg w głąb jak i na boki eliptyczna czy koncentryk ?

Moim Minelabem X-TERRA 305 chodze już 2 rok i jest z cewka koncentryczną 7,5 kHz , musze przyznać że jest bardzo uniwersalna , ma spory zasięg na kolor i świetnie sobie radzi w każdym terenie nawet na plaży sie nie wzbudza, meteoryty kamienne też widzi , ale brak większej numeracji , podświetlenia i innych elementów występujących w 705 zmusza mnie do kupna tego modelu , więc jeśli macie doświadczenie z cewkami 18khz to doradźcie mi ktora kupić , eliptyczna czy koncentryk ?

Z góry dzieki za pomoc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Przez pomyłke podałem zły link do filmy z wykrywaczem , więc podaję jeszcze raz http://www.youtube.com/watch?v=t3Yu4pJD6IY
.
Byłem w sklepie i sprawdzałem sondy wysokoczęstotliwościowe , mam wrażenie że działały nieco lepiej od innych , no ale w teście powietrznym to sami wiecie że to nie jest to trzeba by w terenie spróbować .

Po zakupie porównam jak to sie ma w stosunku do X-305 .

Dzięki za pomoc , pozdrawiam Janusz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie