Widd39 Napisano 8 Kwiecień 2010 Autor Napisano 8 Kwiecień 2010 Witam,Chciałem Was prosić o informację/dyskusję, nt. przedwojennych polskich pałatek przeciwdeszczowych do rekonstrukcji. W nPK były publikowane WT płachty namiotowej/pałatki WP. Czy ktoś porównywał to kiedyś z pałatkami z demobilu, które można kupić na allegro? Czy jakaś grupa dostosowywała te pałatki współczesne?
KBP Napisano 9 Kwiecień 2010 Napisano 9 Kwiecień 2010 Płachty namiotowe z tzw. mobilu nienadają się absolutnie do niczego, no może za wyjątkiem obciążenia tornistra.Po pierwsze mają ciemnozielony kolor.Po drugie mają inny kształt.Po trzecie nie nadają się do łaczenia z płachtami namiotowymi oryginalnymi lub replikami przedwojennych.Po czwarte nie mają oczka na bagnet...i długo można by jeszcze pisac.Cena tego badziewia moze byc kusząca, ale odradzam zdecydowanie nabywanie tych płachta namiotowych (pałatka to rusycyzm) dla celów rekonstrukcyjnych.Bardzo zbliżone są polskie płachty namiotowe z lat 50-tych.Do uszycia tego przedmiotu nadaje się też materiał pozyskany z niektórych namiotów cywilnych wyprodukownaych w CCCP (ale dzis juz pewnie trudno taki znalezc).Swoją drogą odtworzenie takiego materiału nie byłoby aniskomplikowane, ani drogie (wczoraj oddałem do wstepnej analizy laboratoryjnej taki materiał). Szacowany koszt 1 mb zapewne nie przekorczyłby 30 zł za 1 mb.Ale rekonstrukcja tej tkaniny to juz raczej temat nie na ten sezon. Ciągle walcze z tematem replik guzików i to jest większy problem. Niestety guziki sprzedawane na allegro, jako tzw. repliki guzików bieliżnianych tyle mają wspólnego z oryginałem, ze są okragłe i maja 4 dziurki, a reszta .... szkoda gadac.
ArturSz Napisano 9 Kwiecień 2010 Napisano 9 Kwiecień 2010 Do podobnych wnioskow doszedłem kilka lat temu.Fakt posiadania jedynie okrycia przeciwdeszczowego w postaci pałatki LWP, z którego mozna było postawic namiocik na biwaku nie zadowalał mnie do końca. Chciałem aby wygladało to jak plachta przedwojenna i aby mozna bylo stawiac namioty w wariantach takich jak przed wojną.Dlatego korzystajac z opublikowanych w NPK Warunkow technicznych oraz wykonujac wycieczkę do sochaczewskiego Muzeum Pola Bitwy nad Bzurą celem obejrzenia faktycznego przykładowego sposobu wykonania plachty - postanowilm ja uczyc od podstaw.Udało mi sie trafić w handlu na tkaninę w niemal identycznej barwie jak na egzemplarzu w Sochaczewie, tkanina ponadto jest cieńsza od płótna pałatkowego, które powszechnie znamy , co zbliza ja do lżejeszej i cieńszej tkaniny przedwojennej, wykazuje takze cechy lekkiego opalizowania na swietle słonecznym - cecha takze do podpatrzenia w egzemplarzach oryginalnych.Taknina posiada takze doskonałe walory uzytkowe -poprstu naprawde jest nieprzemakalna.Niestety po kilku latach dostepnosc tkaniny stała sie problematyczna.Efekt tych prac mozna ogladac w tornistarch rekonstruktorow kilku grup, czasami na prezntachach statycznych widuje się namiociki spodowane z tych placht.Kupa pskudnej i montonnej roboty, ale jesli marzenie jest dostatecznie silne, to... da sie. :-)
saper.poland Napisano 10 Kwiecień 2010 Napisano 10 Kwiecień 2010 Miałem przyjemność obejrzenia i pomacania" 2 oryginalnych płacht przeciwdeszczowych. Są zupełnie inne. Tak jak już zostało to napisane, wspólne z pałatką jaką znamy jest chyba tylko przeznaczenie. Jeśli chodzi o powojenne pałatki z lat 50, to też chyba nie do końca się nadają. Kolor bliższy niż współczesna pałatka, ale trzeba sporych przeróbek, by wyglądała jak trzeba. Pomijam już sam materiał. Przedwojenny jest cieńszy i wydaje się dużo delikatniejszy. Jednak z braku laku można iść na kompromis :D
lesiu Napisano 11 Kwiecień 2010 Napisano 11 Kwiecień 2010 @ płachta namiotowych (pałatka to rusycyzm)A 'chleb' to prasłowiańskie zapożyczenie z języka gockiego. Mamy go w związku z tym nazywać wypiek z mąki"?
Stadler Napisano 12 Kwiecień 2010 Napisano 12 Kwiecień 2010 Czy pisząc i polskich pałatkach LWP z lat 50-tych, nie macie przypadkiem na myśli tych, które są kopią pałatek radzieckich? Mam taką właśnie polską z lat 50-tych i poza okuciami (a raczej ich brakiem), to jest identyczna z radziecką (prostokąt ze ściągaczem w jednym rogu, tworzącym kaptur) Czy też były w LWP jakieś romboidalne?Jeśli idzie o repliki, to z pewnością nada się produkcja Schipperfabrik (sprzedawana tam jako polska i austryjacka), ale jak wiadomo, dostępność produktów ze Stanów nie pozwala o tych replikach mówić jako o regularnej alternatywie na rynku dla rekonstruktorów WP
AK77 Napisano 13 Luty 2011 Napisano 13 Luty 2011 Witam.Czy ma ktoś możliwość przesłania WT płachty namiotowej ? Np. te opublikowane w NPK ?Z góry dziekuje.Pozdrawiam
MarcinF Napisano 14 Luty 2011 Napisano 14 Luty 2011 Z tego co przeczytałem w tym wątku wynika, że przedwojenna płachta namiotowa była bardzo dobra. Lekka i wodoodporna. Natomiast u Wieleckiego przeczytałem, że przepuszczała wodę, sztywniała na deszczu. Oceniona została jako nieudana.
snajper-s1 Napisano 14 Luty 2011 Napisano 14 Luty 2011 Może ktoś zarzucić fotki wzorów pałatek używanych w II RP?
Radek.s Napisano 14 Luty 2011 Napisano 14 Luty 2011 cyt .Lesiu(@ płachta namiotowych (pałatka to rusycyzm)A 'chleb' to prasłowiańskie zapożyczenie z języka gockiego. Mamy go w związku z tym nazywać wypiek z mąki"?)Słowiańska nazwa używana równolegle to Podpłomyk/Podpłomyki
qrak Napisano 17 Luty 2011 Napisano 17 Luty 2011 http://www.cytadela.aplus.pl/archiwum/18/pages/1810_jpg.htmA tak wygląda namiot z tych płacht.
snajper-s1 Napisano 17 Luty 2011 Napisano 17 Luty 2011 Jeszcze jakąś fotkę bym poprosił, najlepiej oryginału ;)
lucjusz8 Napisano 23 Luty 2011 Napisano 23 Luty 2011 Te są jak przypuszczam CK ;) - ale tak - polskie były identyczne.
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.