Skocz do zawartości

No wreście będzie można wrócić na stare miejscówki;))


Rekomendowane odpowiedzi

....Najprościej zaś będzie dostać tzw. obywatelską kartę broni, która będzie uprawniała do posiadania pistoletów gazowych, broni łowieckiej oraz historycznej. Aby ją otrzymać, wystarczą zaświadczenie o niekaralności oraz pozytywne orzeczenie o stanie zdrowia psychicznego...."

A co z tymi którym którym zabrali kolekcje broni palnej wyprodukowanej do `45r i nie byli wcześniej w żaden sposób karani, no chyba że przez drogówkę" za prędkość ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawo nie działa wstecz. Tak więc osoby skazane prawomocnym , za posiadanie złomu który podlega pod obecną ustawę o broni, w przyszłości mimo zmiany tej ustawy dalej będą osobami karanymi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moze by tak ktos wreszcie zechcial do cholery poczytac ten projekt a nie powtarzac brdnie niedorozwinietych pismakow :(
Kryteria uzyskania pozwolenia sa srozsze niz obecnie i zadnych chetnych na 100 000 strzelcow nie ma :( Dokladnie taki sam byl wrzask w 2004 kiedy pojawily sie bezzezwoleniowe repliki broni CP ktora w tym nowym projekcie jest potraktowana po macoszemu i nalozono na nia ograniczenia. Glupcom naklada sie obroze a oni ochoczo jeszcze kark nadstawiaja :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytam i się zastanawiam,że to co piszemy nie jest na rękę politykom np.z PO,tu nikt nie lobbuje ani nie nakłania,jak z aferą hazardową czy myślicie że w sejmie robi się ustawy pod obywateli,najpierw trzeba ją słono podlać,a potem czekać na efekty,nie wierzę w normalność ,tu chodzi o społeczną udciwość parlamentarną której nie ma.!!!!i nie będzie .dlaczego nikt nie składał poprzedniej władzy rządzącej,bo niebło takiego syfu co jest teraz,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tefłenie (TVN) przed chwilą dyskusja" o nowej ustawie o dostępie do broni. Dyskutują specjaliści":
Policjantka, policjant (gwiazdy" TVN z ich serialu W11)
i psycholog, wydający opinię o ludziach składających wniosek o pozwolenie na broń.
Rezultat tej dyskusji: Totalna żenada, przysłowiowa gra do jednej bramki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt ustawy przesłany z komisji Przyjazne Państwo do Sejmu jest tutaj:

http://orka.sejm.gov.pl/opinie6.nsf/nazwa/npp_101128_p/$file/npp_101128_p.pdf

Obiecujące jest, ze już w słowniczku w art. 3 wprowadzono pojęcie broni pozbawionej cech użytkowych:

roń pozbawiona cech użytkowych – broń, u której stwierdzono pozbawienie w sposób trwały cech użytkowych wszystkich istotnych części broni w taki sposób, że nie jest zdolna do wystrzelenia pocisku lub innej substancji oraz do wywołania efektu wizualnego lub akustycznego, a przywrócenie broni cech użytkowych bez podjęcia czynności specjalistycznych nie jest możliwe"

Niby podobnie jak w obecnie obowiązującej ustawie, ale tam pojęcie to pojawiło się tylko w kontekście pozbawiania cech użytkowych broni sprawnej. Zmiana w projekcie sugeruje, że ustawodawca dopuszcza istnienie broni pozbawionej cech użytkowych także z innych powodów - np.skorodowanych z powodu tkwienia kilkadziesiąt lat w ziemi... Co ważne obecnie broń pozbawiona cech użytkowych wymaga rejestracji, a posiadanie jej bez rejestracji jest wykroczeniem zagrożonym grzywną. W projektowanej ustawie bron pozbawiona cech użytkowych nie wymaga żadnej rejestracji, a jej posiadanie nie zagrożone jest żadnymi sankcjami.




W przypadku broni sprawnej są też jakieś ułatwienia w uzyskaniu pozwolenia na jej posiadanie, bo art. 12 ust. 2 za uzasadniony powód jej posiadania na podstawie obywatelskiej karty broni uznaje:

- kolekcjonowania broni;
- brania udziału w rekonstrukcjach historycznych lub innych przedsięwzięciach o charakterze artystycznym.

Jest też możliwość uzyskania pozwolenia muzealnego także przez osoby fizyczne:

art. 8 pkt 5: pozwolenie muzealne – uprawnia do nabywania i posiadania wszelkiej broni i amunicji, która jest gromadzona przez placówki muzealne działające na podstawie odrębnych przepisów, oraz nabywanie i posiadanie broni i amunicji, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 2, 3 i 5 oraz ust. 2, gromadzonej w ramach kolekcji tworzonych przez osoby fizyczne.

Pozwolenia byłyby wydawane nie przez komendantów wojewódzkich lecz powiatowych. Ale jak już się dostanie pozwolenie na broń to samą broń zgodnie z art.11 ust. 6 trzeba będzie zarejestrować w Centralnej Ewidencji Broni i Posiadaczy na podstawie dowodu nabycia... A tu może być pewien kłopot...
Artur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie