Skocz do zawartości

Bieszczady


Kowal230

Rekomendowane odpowiedzi

Drogie koleżanki i drodzy koledzy!!!
Wyjeżdżam w tym roku na obóz harcerski (ZHR) w Bieszczady, okolice Jabłonek i z tego powodu zwracam się do Was z prośbą o pomoc merytoryczną. Co prawda trochę interesuję się historią, ale na pewno wśród was znajdą się tacy, którzy znają ją o wiele lepiej. Szukam informacji, które pomogą mi w jak najciekawszy sposób zaplanować zajęcia na obozie.Mam już trochę danych o Łemkach i Bojkach, Żydach, o I wojnie (tylko trochę ogólnych, a potrzebuję o walkach w okolicy Jabłonek), o II wojnie poza UPA i Świerczewskim trudno coś znaleźć. Interesuje nas również etnografia, czyli wzornictwo ludowe, hafty, zdobienie domów, piosenki, ubiory, budownictwo - w tym sakralne itp. Interesują mnie również różnego rodzaju smaczki", które będę mógł sprzedać" moim ludziom.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.
Na początek polecił bym książkę p. Batora Wielka Wojna Galicyjska", najnowsze wydanie.

Da to już pewien głębszy zarys w kontekście 1 Wojny Światowej.

Jeśli chodzi o tematy UPA, Akcji Wisła itp, to w wielu książkach jest niestety mnóstwo radykalnych przekłamań.

Jeśli chodzi o II WŚ, to troszkę na temat 1939 w tych okolicach można znaleźć u p. Steblika w ksiazce Armia Kraków 1939", jednak jest to tylko minimalny zarys.

Drobnostkowe informacje na temat okolic Cisnej, pojawiają się w relacjach oficerów WP , którzy przekraczali granicę Węgierską w celu internowania w Rumunii.


Generalnie ten teren jest słabo opracowany w literaturze, zwłaszcza tej, której nie wydano w głębokim PRL'u.

pozdro.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kowal - jak rozumiem jedziesz na kwaterkę - wybierz się więc do Cisnej do Siekierezady - spotkasz tam ludzi którzy zapewne opowiedzą Ci nie jedną historię. Co do planowania jeśli jedziesz w lipcu to zaplanuj dobre odwodnienie namiotów. Jak chluśnie to będziecie pływać. Niedaleko masz Baligród - cerkiew. Z jabłonek ino przez górkę na Łopiennik i tam do mojej starej bazy z czasów studiów - zobacz cerkiew na Łopience, z niej schodzisz do Buka - chwila moment i jesteście na szmaragdowych wirach. tu z buta na Dołżyce PKS do Jabłonek. Masz też kolejkę - no i koniecznie odwiedzić Chatkę Puchatka i Lutka Pińczuka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim dojdziesz do Siekierezady zagadaj meneli pod sklepem spozywczym, za browara opowiedza o czym tylko chcesz, za wino to nawet zaprowadza na lake pana Karabina gdzie UFO laduje :)
Jak im kupisz 10 browarow to beda Cie przez 4 kolejne sezony tytulowac szefem" i gwarantuje ze beda Cie witac indianskimi okrzykami juz 20 metrow :)
ps.
Bieszczady to komercja, Cisna przestala istniec jak zrobili platny parking z bankomatem na srodku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak masz dużo czasu proponuję długie ale ciekawe podejście od miejscowości Wola Michowa przez Maguryczne w stronę Chryszczatej. Większość forumowiczów pisze , że teren przekopany. Byłem tam wiele razy i za każdym razem coś fajnego wychodzi. Wszystko zależy jak szybko chodzisz i z jaką chodzisz wykrywką.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie