Jump to content
  • 0

Bagnet austro-węgierski wz.95 do sztucera - pytanie


bjar_1

Question

17 answers to this question

Recommended Posts

Żabka typowa austro-węgierskiego wzoru, ale stosowano ją też w kilku innych krajach. Identyczny chyba kolorek (bardziej żółtawe khaki niż feldgrau) mam na węgierskiej pochwie do bagnetu wz. 1935 (i przy niej żabkę prawidłową -wzoru austro-węgierskiego.
Kształt i przeróbka bagnetu najbardziej pasuje mi jednak do greckich 1874/03. Miałem kiedyś takiego greckiego Grasa- nie miał żadnych typowych greckich sygnatur (chyba, że ktoś jeden z licznych stempli kontrolnych uzna za jakąś grecką literkę).
Zapytałem znajomego kolekcjonera, który chyba wszystko wie o bagnetach austro-węgierskich, co sądzi o Twoim bagnecie. Zbiera tylko austro-węgierskie bagnety i to od wielu lat, uważam go za największy polski autorytet w bagnetach CK. Ciekawy jestem jego opinii.
Pozdrawiam,
Piotr.
PS.
Te nożowe ersatze austro-węgierskie o których wspomniałeś produkowano chyba nie w OEWG, ale w niemieckich fabrykach.
Link to comment
Share on other sites

Odpowiadam zukuri:

Poza francuskimi standardowymi biciami został ocechowany OEWG czyli fabryka Stayer gdzie dokomano jego przeróbki.Jelec jest standardowy stosowany w zastepczych bg do Manlichera z rękojeścią nożową.Podobny do niemieckich erzatzów.
Żabka austryjacka,też zmodyfikowana do antabki.Kolor feldgrau stosowany po 1915 roku w armii austryjackiej.
Pozdrawiam...
Aha grecy też nabijali swoje sygnatury

Link to comment
Share on other sites

Spotkałem sie z sygnowaniem okładek w takich bagnetach,a dokładniej chodzi mi o armię Austro Węgierską.Z tego co kiedyś już ustalałem wnioskuję,że w ten sposób w czasach wojny odznaczały drobne warsztaty wykonujace naprawy broni.SW też już spotkałem,bodajże był to nóż szturmowy wz 1917.Spotykałem też na werndlach przerabianycyh(ale na głowni SW ),a także na tasakach model 1915
Link to comment
Share on other sites

Artur- jaką masz gwarancję, że ten modyfikowany na Mannlichera Grass był używany przez austriacką armię, a nie na przykład przez Greków ?
Grecy używali swoich niby Grasów produkowanych właśnie w Steyr, potem przerabiano je na Mannlichera.
http://img229.imageshack.us/img229/3342/nowy190.jpg
Pozdrawiam,
Piotr.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information