Skocz do zawartości

Pamiątki po Wielkiej Armii.


Rekomendowane odpowiedzi

ad total. 3 pułk cudzoziemski ma się nijak do Belgów, bo Belgowie byli obywatelami cesarstwa a nie żadnymi cudzoziemcami.
Belgów szukać należy wśród oddziałów rozparcelowanych z 18 Dywizji gen.Lagrange, ale o tym nie ma w googlach niestety..

Ale to jest wątek do pokazywania znalezisk i nie zaśmiecajmy go jałowymi dygresjami.Zainteresowanych kampanią śląską zapraszam tu
http://www.odkrywca.pl/klub-1813,665867.html#665867
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 166
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
OloOcki: Total "trochę źle przeczytałeś - piszą tam, że OSTATECZNY kształt przyjęto w 1837r. czyli ten:
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Greater_Coat_of_Arms_of_Belgium.svg

Dlaczego podważacie materiały z książki opartej na źródłach?"


Ostateczny, czyli ten, z którego Lew jest użyty na guzikach, których Belgowie używali podczas I. i II. WŚ.

Ciekawe jakie to źródła, które w pułkach francuskich wyróżniają godła, i to Królestw należących do Francji ;)

ps. wystarczy zobaczyć kształt czcionki na sygnaturach p. Van Malderen'a i jest jasnym, że pochodzi ona nie wcześniej niż z przełomu XIX i XXw.

z tego co wiem - piechota belgijska nosiła na nakryciach głowy blachę z monogramem władcy z koroną, a nie z Lwem.

dlaczego np. pułki szwajcarskie czy włoskie, nie nosiły godła, tylko numery pułkowe i monogramy (a były to kraje raczej troche większe niż Belgia).

Nawet Księstwo Warszawskie nie nosiło guzików z godłem, a numerowane, praktycznie identyczne z francuskimi..


jak dla mnie ktoś kto napisał tę broszurę o Lwówku Śl. , niektóre sprawy potraktował jako oczywiste, co spowodowało pomyłkę o prawie 100 lat..

pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej godło mogło już mieć przecież lwa zanim przyjęto ostateczny kształt. Książka oparta jest na: Olczaku (2 książki) Pigeard'zie, Nafziger'ze, na jednym z numerów Mówią Wieki, Juhel'rze, Gross'ie i jeszcze paru autorach, książkach. W książce jest napisane, że znaleziono obok takiego guzika blaszki z numerami. Może Napoleon pozwolił Belgom na swoje" guziki? :) Może wbrew regulaminowi nosili takie guziki?


http://www.zgapa.pl/zgapedia/God%C5%82o_Belgii.html

Może przed Napoleonem mieli już guziki z lwem i po prostu używali ich potem u jego boku?

Pozdro!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś była ta klamra na id. ale nie uzyskałem konkretnej odpowiedzi, większość sugeruję Bawarię. Możliwe, więc że jest to paniątka po wizycie wojsk IX korpusu Wielkiej Armii na Śląsku, jak ma ktoś jakieś teorie na jej temat proszę o info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OloOcki: wyobraź sobie że wystarczy że widzę, iż w publikacji o Lwówku jest fotka guzika z zawiniętym maszynowo rantem i sygnaturą Van Malderen, odpowiednią dla XXw, i nijak mnie nie przekonuje jej źródłowość.

Chyba nie dotarło do Ciebie że Belgia nie była odrębnym państwem, tylko częścią składową Francji w latach 1794-1814, więc automatycznie rekrut belgijski zasilał pułki francuskie, które nosiły swoje numerowane czy też specjalizowane guziki.

Dopóki nie jest zbadany kontekst stratygraficzny znaleziska, można najwyżej snuć domysły, jeżeli znajduje się coś idealnie pasującego w daną epokę, ale nigdy nie można mieć pewności czy przedmiot nie trafił tam kilkadziesiąt lat później.




koppelmann, moim zdaniem klamra ma coś wspólnego z Bawarią lub Hesją i raczej byle kto jej nie nosił.. Moim zdaniem oficerska..
Piękna rzecz, nawet jeśli nie jest z czasów Wojen Napoleońskich.


pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotarło i chodziło mi o okres przed wstąpieniem" do Francji.

Jak dla mnie to pastuszek powinien dać drugą stronę guzika - wtedy wszystko się rozstrzygnie. Nie chcę się kłócić z Tobą Total, bo masz trochę racji, a ja pewny nie jestem. :)


Pozdro!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie