Jump to content
Sign in to follow this  
jotes

Nowy Gaj - Piątek - 10.09.1939 ?

Recommended Posts

NA ebay pojawiła się seria zdjęć ukazująca wysadzone (?) przez naszych niemieckie armaty należące do 6 A.R 30.
Może ktoś potrafi dopisać do tego jakąś ciekawą historię?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Historia dosc prozaiczna, jakich wiele, w miejscowosci Gaj byl cmentarz wojskowy z 39' a na krzyzach wisialy salamendry, wisialy do polowy lat 90', do momentu az pojawili sie tam urysci z Warszawy".

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zdaje sie ze znalezliscie prawdziwe ja.... - musze jeszcze sprawdzic ale wydaje mi sie ze to pobojowisko po walce stoczonej przez oddzialy rozpoznawcze (kawaleria dywizyjna i kompania TK) ktorejs polskiej DP z niemieckim DACem. Jezeli tak, to historia jaknajbardziej ciekawa, przeze mnie ongis opisana w angielskim pismie i tylko zaluje ze nie mialem wowczas tych zdjec :( . Jutro napisze ale nie mam pod reka materialow a pamiec jest zawodna......

Share this post


Link to post
Share on other sites
Na pewno ciekawa sprawa, rzadko się zdarza, żeby zdjęcia zawierały tak dokładny opis (miejsce, datę, jednostkę) i przedstawiały klarowną sytuację (artyleria zniszczona na stanowiskach ogniowych).

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 września pas działania Armii „Poznań” przebiega od Łęczycy przez Bryski – Janów – Stawy – Piątek – Sobota. 17 DP przesunęła się na linię miejscowości Góra Świętej Małgorzaty – Bryski – Janów. III batalion 70 pp po przygotowaniu artyleryjskim uderza o godzinie 5.30 na Gaj i po krótkiej walce wypiera nieprzyjaciela, biorąc 5 jeńców i zdobywając 2 działa o zaprzęgu konnym, 5 moździerzy, 7 ckm oraz kilka motocykli i rowerów. Nieprzyjaciel zostaje zmuszony do ucieczki w kierunku miejscowości Żabokrzeki. I batalion naciera na miejscowość Bryski, którego broni kompania cyklistów z 30 DP niemieckiej. Po krótkiej walce zajmuje tę miejscowość, biorąc dużo jeńców i zdobywając rowery. Następnie łamie słaby opór nieprzyjaciela i zajmuje miejscowości Śladków Podleśny i przechodzi do pościgu za nieprzyjacielem na Małachowice. Około godziny 15.00 III/70 pp zajmuje, przy silnym ogniu nieprzyjacielskim od wschodu, miejscowości Gieczno przy szosie Piątek - Zgierz. W celu zabezpieczenia wschodniego skrzydła, dowódca 17 DP, wysyła około godziny 17.00, w rejonie lasów Gieczno szwadron Kawalerii Dywizyjnej i kompanię czołgów TK, które rozbijają dywizjon artylerii niemieckiej kalibru 150 mm, biorąc 12 dział i duże ilości taboru. Dalsze natarcie I batalionu, na Grabiszew, zostaje powstrzymane przy dużych stratach własnych. Straty pułku po całodziennych walkach wynoszą; zabitych 3 oficerów i 50 szeregowych, rannych 2 oficerów i 140 szeregowych. Około godziny 21.00 II/70 pp rozpoczyna natarcie przez Brachowice – Astachowice – Kotowice i zdobywa las na północ od miejscowości Kotowice i wzgórze 160,9 na północ od Celestynowa. Dzięki temu działaniu i zajęciu przez III batalion miejscowości Wola Rogozińska cel wyznaczony przez Dowództwo Armii został, przez 70 pp, osiągnięty. W nocy na styk 68 i 70 pp zostaje przesunięty 8 batalion strzelców jako odwód.
Więcej o działaniach 70 pp jest tutaj:
http://odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=647823#873329

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tadekniejadek - raczej nie, dyon byl WH ale oslanial jego flanke pluton SSmann'ow zlozony poza dowodca z samych podoficerow. Tak w kazdym razie udalo mi sie odtworzyc z relacji. Co oni tam robili diabli wiedza, moze byli na przeszkoleniu? W kazdym razie LSSAH byl oddzialem motorowym a interesujacy nas dyon artylerii mnial trakcje konna.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dzwony mi zadzwonily ale jak sie okazuje nie w tym kosciele. Walka OW mjr Szczerbika z 17 dp o ktorej wspominalem to inny wypadek tego samego dnia. Zdjecia przedstawiaja dziala 6 baterii 30 AR zdobyte na stanowiskach przez III/67 pp z 14 dp.

Baon dzialal na prawym skrzydle puku. Po przygotowaniu artyleryjskim na rozpoznane gniazda oporu npla, natarcie wyszlo ok godz 6. Baon zdobyl Goslub I po czym uderzyl na Janowice. W pierwszej fazie walki przeciwnatarcie Niemcow odrzucilo Polakow ale nawala polskiej artylerii na Janowice wystarczajaco nadwyrezyla obrone by umozliwic zdobycie miejscowosci szturmem. III baon przeszedl do poscigu w kierunku poludniowym osiagajac cel - szose Piatek-Leczyca. Tutaj wlasnie zdobyl 6 baterie 30 AR stojaca na stanowiskach.

Jedyne co sie nie zgadza to 'Nowy Gaj' w podpisie. Kolo Nowego Gaju faktycznie stala jednostka artylerii niemieckiej ale jezeli dac wiare szkicom, byla to 2 bateria 66 AR (artyleria ciezka) a na zdjeciach najwyrazniej sa to dziala 'lekkie'. 2 bateria stala w luce miedzy 14 dp i 17dp wiec udalo jej sie umknac na Stefanow. Stanowiska II/30 do ktorego nalezala 6 bateria byly najblizej Janowic a od Nowego i Starego Gaju dzielily ja Stawy - ale w koncu szosa od Piatku do Leczycy prowadzila przez Nowy Gay wiec o pomylke nietrudno.

Tyle PSZ w 2WS. Jak sie da to w srode pogrzebie w relacjach, moze jakies ciekawe detale wylaza.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dzięki Gebhardt, to wszystko pasuje. Co do Nowego Gaju, to raczej nie ma problemu, bo opisy do albumów nie pochodziły oczywiście z map sztabowych, a po prostu z przydrożnych drogowskazów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zupełnie zapomnieliście o 55 pp, który walczył pomiędzy 70 pp a 57 pp, na linii Stary Gaj - Nowy Gaj - Stefanów Łubnicki.
Położenie i linie rozgraniczeń, a także relacja d-cy pułku o zdobyciu 7 armat, pochodzą z monografii 55 pp autorstwa Piotra Bauera i Bogusława Polaka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information