Skocz do zawartości

Czy wiedzieliście że...


Krzysztal

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, podczas swojej edukacji w szkole średniej miałem przyjemność uczestniczyć w lekcjach historii prowadzonych przez nauczycieli z powołania, nie omieszkali oni uświadomić pewnych powszechnie (w moim mniemaniu) nieznanych faktów", jak np:
- prawdziwe pochodzenie Mieszka I
- różnice między kulturą przy stole rycerstwa polskiego a niemieckiego
- o dyskretnej misji służki Jadwigi Andegaweńskiej w otoczenie Władysława Jagiełły
- o tym dlaczego Kazimierz Wielki nie był wielki
- o bransolecie od królowej Marysieńki
- o tym jaki ptak naprawę znajduje się w godle Polski
- o prawdziwym położeniu ruin Troi i oszustwie Schliemanna
- o amazonkach na terenie Polski
To tylko część kwiatków" z tamtych lekcji.

Też znacie takie, można powiedzieć teorie spiskowe? Może dorzucicie nowe?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego mają to być kwiatki" bądź eorie spiskowe" dotyczące historii Polski?
Powinieneś się cieszyć, że miałeś dociekliwego nauczyciela historii, który nie ograniczał się do odklepania" podręcznikowej wersji historii naszego kraju ale mówił też o jej alternatywnych wersjach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pociągnijmy temat panowie!

Mieszko I ciągnąć od Dagome Iudex to zapewne owy Dago (Dagobert?) czyli Wiking :)

W okresie międzywojennym w historiografii niemieckiej pojawiła się hipoteza, jakoby Mieszko nosił imię Dagone wywodzące się od skandynawskiego Dagr. Tym samym miał on być wikingiem, który przejął władze w państwie Polan. Teoria ta udowadniała niezdolność Słowian do utworzenia własnego państwa. Nie miała ona jednak żadnych logicznych podstaw i rychło upadła śmiercią naturalną razem z ustrojem, który ją wyhodował[76]. Do tezy tej powrócił archeolog Zdzisław Skrok[77]."

http://pl.wikipedia.org/wiki/Sygryda_Storr%C3%A5da

http://pl.wikipedia.org/wiki/Burys%C5%82aw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

że niby zniekształcone Ja, Dago...".... no ta idea jest dość żywa skoro znajduje się to na Wikipedii, wspomina o tym autor wątku a i ja znam dziś doktora z Instytutu Historii UŚ, który podobno 3 razy próbował przeforsować to w swojej pracy doktoranckiej, po czym musiał zmienić temat pracy :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o tym pochodzeniu Mieszka I wspominał nauczyciel. Podobno otaczał się wikingami, wielu było w jego drużynie.

Natomiast co do kultury niemieckich a polskich rycerzy, to podobno niemieccy rycerze, gdy podczas posiłku poczuli potrzebę" nie odchodzili od stołu, tylko załatwiali wszystko co mieli pod ławę i tenże stół.

Co do Troi, jej faktyczne ruiny mają znajdować się na obecnym wybrzeżu Chorwacji. Natomiast Schliemann, chcąc potwierdzić swoją hipotezę o położeniu ruin nakazał najprawdopodobniej wykonać odpowiednie ozdoby i ukryć je wśród ruin.

Przypomniało mi się też kilka kolejnych faktów:
- o pierwszym i drugim chrzcie Polski
- o tym dlaczego za piastów wśród Niemców szerzyły się choroby, a wśród Polaków nie.
- o tym skąd wzięła się nazwa Niemiec"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemiec" od słowiańskiego iemowa".
Niemcy, cz. Německo, ros. Nemtsy, słow. Nemecko, węg. Németország – od słowiańskiego rdzenia "niemowa, na określenie "tych, którzy nie mówią naszym językiem. Istnieją przypuszczenia, że nazwa Niemcy jest zasymilowaną przez Słowian, a za ich pośrednictwem przez inne ludy, nazwą jednego z celtycko-germańskich plemion, Nemetów (łac. Nemeti)"
źródło:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_etymologii_nazw_pa%C5%84stw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm.. w sumie powinienem się cieszyć z takiego nauczyciela. Jego lekcje były zawsze niezwykle ciekawe, prawdziwe perełki (żeby wspomnieć: Państwo Henryków śląskich" czy Wyprawy Krzyżowe"). Jednak był z nimi pewien problem, mianowicie przerabialiśmy czasem zagadnienia regionalne a pomijaliśmy niektóre zagadnienia których nie uważał za ważne (np: Izraelici")a czas nie jest elastyczny. Końcowo wyszło, że w ciągu roku przerobiliśmy 50 - 60 procent materiału - dla maturzystów nie było to korzystne, musieli łożyć bardzo dużo własnej pracy (na szczęście nie byłem jednym z nich).

Muszę też powiedzieć, że nauczyciel ten z każdego tematu był niezwykle wykuty", stąd znał wiele takich, jak przedstawione przeze mnie, historii, przy czym każdą z nich dość szczegółowo udowadniał, nie brał ich z sufitu". Widać było, że historia to Jego pasja.

Ale, uczniowie czasem dzielili się ze swoimi rodzicami tymi historiami, a ci przychodzili do szkoły robić mu uwagi (np: Jak Pan może opowiadać takie głupoty, że amazonki żyły na Pomorzu?"), chodzili też do dyrektora, a on postanowił, właśnie po części ze względu na te fakty", wypowiedzieć umowę nauczycielowi. I tak zakończyło się 20-lat pracy nauczyciela w tejże szkole.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Krzysztal,
zarzuty o ewentualnych machlojkach Schliemanna przy klejnotach trojańskich wysuwano już dawno, może słusznie, może z zazdrości o sukcesy amatora". Sadzę gdyby Rosjanie udostępnili je do badań naukowych, te wątpliwości, przy pomocy współczesnych metod badawczych, można by potwierdzić lub rozwiać. Ale co zrobić z Illiadą i całą wiedzą starożytnych, które to lokalizowały Troję u wylotu Bosforu Trackiego i powodowały liczne pielgrzymki do Achilleum i okolice, wspomniawszy tylko Aleksandra W. Z tego co wiem nikt ze starożytnych historyków nie kwestionował tego miejsca, można się tylko domyślać, że dysponowali oni liczniejszymi i lepszymi przekazami, niż te które dotrwały do naszych czasów. Dodatkowo upadek Illionu u wylotu cieśniny nieźle uzasadnia, późniejszą inwazję Dorów (np. N.G.L. Hammond).
Podaj bliższą lokalizacje, bo wybrzeże chorwackie to dość pojemne określenie. Podaj, proszę również, źródła tej tak absurdalnej, że aż fascynującej hipotezy.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pustertal,
Dokładnego miejsca Ci nie podam (choć historyk wspominał okoliczne, istniejące współcześnie, miasto), ponieważ nie przytaczam tej historii ze swoich notatek, tylko z pamięci i po prostu nie pamiętam. Wspominał, iż w tym miejscu badaniami archeologicznymi potwierdzono istnienie założenia, ponadto ukształtowanie terenu też ma odpowiadać opisowi antycznemu. Być może wspominał jakieś źródła w których to wyczytał (bo przecież nie zmyślił), ale jak pisałem wcześniej niestety nie pamiętam. Może ktoś z forum pomoże?

Przy okazji przypomniało mi się zadanie na 6, jakie zadał na pierwszej lekcji: Ustal dokładne położenie Radogoszczy, dawnego ośrodka kultu pogańskiego. Są ochotnicy?

pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Kaziowi to się dostało:
- po jego śmierci państwo podupadło
- założona przez niego uczelnia w Krakowie po jego śmierci szybko podupadła
- przekazał koronę polską Węgrom
- zrzekł się Śląska, Pomorza Gdańskiego i ziemi Chełmińsko - Michałowskiej
- był tchórzem - uciekł z pola bitwy
- był bigamistą, niemoralnie się prowadził
- okrutnie obchodził się z przeciwnikami (m.in: kazał utopić księdza Barycznę, który zarzucał mu niemoralne prowadzenie się)
- jego reforma monety nie powiodła się
- wybudowane przez niego zamki na granicy Śląska odcięły go na wiele lat od Polski
- zawierał bezprawne układy (zrzekał się w imieniu swoich następców, zawierał układy których nie przestrzegał)"
Uff... choć miał też sukcesy: skodyfikował prawo i zostawił Polskę murowaną"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie