Skocz do zawartości

Zamość,Tomaszów Lubelski co w trawie piszczy cz.3 !!


woytas

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 405
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
chodzą bo dwóch tubylców ma wykrywacze,z czego jeden wyjechał,a drugi chodzi z samoróbką,do tego okolice radecznicy pojęcie względne,mamy kompleks leśny łysiec ,gdzie był 4 fort AK,zapory ,małe doły duże doły no i do tego przebiegała przez zaporze linia okopów z 1 wojny,potyczka lub bitwa w okolicach wólki czernięcińskiej w wyniku której została spalona prawie cała wieś ,do tego koścół w zaporzu którego już nie ma a zosteł rozebrany na przełomie 17 wieku,niedaleko ruiny starego kościoła ,pozostałość po jednym z grodów czerwieńskich(stanowisko archeologiczne) las dębniak,las zaburski,na sąsiedniej wsi była cerkiew prawosławna ,długo by można by się jeszcze rozpisywać ,a i od pewnego czasu jest jeden przyjezdny z lbn bo nawet dał ogłoszenie w miejscowym sklepie o skupie monet.3ymts się .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
w zasadzie to moje pytanie odnośnie barchaczowa nie jest aktualne w pełnym wymiarze jeden z Kolegów naświetlił mi temat. Może Panowie jakieś ciekawsze wyniki na tym terenie macie bo jeśli chodzi o mnie to kilka razy odwiedziłem las bródek i las barchaczowski planuję jeszcze tam pochodzić bo mam blisko z Zamościa ale na razie bez rewelacji, od metra odłamków różnego kalibru, kilka łusek...i takie tam doperele
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzesień 1939 str 273 ...17 IX przesuwające się przez Zamojszczyznę oddziały GO "Śląsk natkneły się w lesie pod Góreckiem Kościelnym na duże ilości porzuconej amunicji do kb i rkm, która była na wyposażeniu oddziałów wartowniczych. Z rozkazu gen. Sadowskiego amunicja ta została zakopana w ziemi oraz odpowiednio zamaskowana. W mchu leśnym kryli swoje pistolety żołnierze 3 pułku ułanów z Krakowskiej BK, którzy kapitulowali 20IX 1939..." itd. Warto przeczytać, ponieważ książka dotyczy naszego terenu. Niestety treść bez większych rewelacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Tak w skrócie: Barchaczów odwiedzam dość często, zwłaszcza na wycieczki rowerowe. Na jednej z głównych dróg po deszczu, łuski wychodzą bez kopania. Dwóch wiekowych panów, których zapytałem o walki powiedzieli, że podczas remontu drogi o której wspominam powyżej natrafiono na broń i dokumenty. Standardowo po wojnie miejscowe burki zajadały posiłki z niemieckich hełmów. Przynajmniej było tak u moich kuzynów, z pobliskich Łabuniek. Z tego co mi opowiadali jeden z sąsiadów miał spora kolekcję właśnie niemieckich hełmów pochodzących z tej bitwy. W lesie spotkałem sporo odłamków.
Tutaj jakby ktoś nie znał przesyłam link do ciekawego artykułu dr Jacka Feduszki z Zamojskiego Muzeum, dotyczącego omawianych walk.

http://www.zkk.zam.pl/pdf/2008/94.pdf

Co do książki W.B .amojszczyzna 1939..." nie jest to jak ktoś napisał już jakaś rewelacja, ale omawia przede wszystkim walki w naszym regionie i to jest jej największy atut. Tak na marginesie dobrze, że znalazła się wzmianka o szturmie oddziałów polskich na Zamość, bowiem panuje opinia, że po za dwoma większymi bombardowaniami miasta tj. 9 i 12 września, nic się w tym mieście nie działo.

Pozdrawiam
Clinte
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie