Skocz do zawartości

Strzelin


Jurek 66

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś coś wie na temat rozmieszczenia na górze Koziniec kompani radarowej o kryptominie Rosseberg są tam pozostałości najprawdopodobnie radaru typu FuMG 401 Freya czyli dwa komplety fundamentów betonowych jednostka ta została rozgrabiona po wojnie przez miejscowych dzisiaj stanowi nielegalne wysypisko śmieci
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Jurku na górze Koźiniec nie stacjonowała na pewno kompania radarowa Rossberg.Pewnie do poszukiwań skłonił cię artykuł w lokalnej gazecie.W pierwszych latach wojny znajdowało się tam lotnisko szybowcowe i ośrodek młodzieży wszechniemieckiej następnie koszary jednostek stacjonujących pod Strzelinem.Przy drodze na góre jak dobrze poszukasz w krzakach znajdują się resztki tablicy wjazdowej z granitu z dobrze widoczną wroną i zatartym napisem. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!

Skoro już zostałem wywołany do tablicy, to mogę potwierdzić, że kompania Rossberg z całą pewnością nie stacjonowała na górze Koziniec.
Po pierwsze dlatego, że znajdujące się tam obiekty nie są fundamentami radaru Freya, a po drugie dlatego, że Rossberga już znalazłem w zupełnie innym miejscu ;-)
Istotnie nie ma go na mojej liście, ale dawno jej nie aktualizowałem.
Zresztą mam nadzieję, że wkrótce lista zostanie zamknięta…

Pozdrawiam
CoVoX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamknięcie listy może być trudne. Pozostają do odnalezienia jeszcze 2 regularne kompanie w centralnej Polsce i 1-2 na północnym Mazowszu. Do tego nieco zagadek - piąty Big Boy" i być może nigdy nie wybudowany Stellung Dziewięciooki".
Jestem ciekaw aktualizacji, co tam Ci jeszcze wpadło oprócz tego najważniejszego odkrycia sprzed miesiąca... Być może coś z wymienionych wyżej, a może coś jeszcze innego (bo niespodzianki się trafiają ;-)

Pozdrowienia,
M.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jurku podstawy są trzy na zarysie trójkąta.Stały tam wierze nadawczo odbiorcze często spotykane na lotniskach.Na Dębnikach zgadza się były hangary i zaplecze techniczne.Na zboczu Kozińca jak dobrze poszperasz znajdziesz resztki wyciągarek do szybowców.Pozdrawiam cię Ps.Jesteś miejscowy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj bongo!

Rossberg raczej nie znajduje się w okolicach Strzelina i właśnie dlatego tak długo czekał na odkrycie. Ponadto jego pozostałości są doskonale zakamuflowane w zaroślach i nie widać ich nawet z odległości kilku metrów, a okoliczni mieszkańcy nic na ten temat nie wiedzą. Po zakończeniu prac badawczych oczywiście dopiszę go do swojej listy ;-)

Pozdrawiam
CoVoX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj beaviso!

Jak wiesz zostały już same „ciężkie przypadki”, no ale nikt nie obiecywał, że będzie lekko ;-)
Nie ukrywam, że w poszukiwania Perlhuhna trochę się zaangażowałem i nawet kilka osób wskazało mi lokalizację radaru Freya. Niestety nie natrafiłem tam na żadne fundamenty, które mogłyby to potwierdzić. Po WR nie ma śladu nawet w relacjach. Poszukiwania WM w Tirsteinie również nie przyniosły pozytywnego rezultatu, ale jego pozostałości raczej nie są zbyt okazałe, a teren jest dość trudny. A’ propos Stellung Neunauge, to nie jestem przekonany, czy taka stacja w Polsce w ogóle istniała, chociaż kiedyś próbowałem podciągnąć ją pod Bukową Górę.

Pozdrawiam
CoVoX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
Gratuluję,a więc jednak niedaleko Strzelina bo to nasz powiat. Bonngo powiedz mi skoro troszeczke jesteś obeznany z naszą okolicą co znajdowało się w lasku koło Białego Kościoła po prawej stronie jadąc na Ziębice przy skrzyzowaniu jest to teraz teren prywatny Pozdrawiam .Jurek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Sorry Jurku że tak późno odpisuje.Szczerze ci powiem że troche mnie zaskoczyłeś tym pytaniem i mam prośbę czy możesz bardziej sprecyzować ,o który lasek chodzi i przy którym skrzyżowaniu. serdecznie pozdrawiam. Bongo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Bongo chodzi mi o lasek na wprost zjazdu na Biały po prawej jak byś jechał na Ziębice prowadzi do niego kamienna droga, taka z polniaków ,znajduje się tam jakiś dziwny obiekt betonowy w krzakach coś jakby pozostałość jakiegoś budynku czy może niedokończonego bunkra . Pozdrawiam,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...
Cześć BOngo ty żyjesz wogule Jeszcze, mam pytanie do przeglądających ten post czy ktoś orientuje się kto stacjonował w Lasku Pruskim koło miejscowości Prusy pozostały tam jakieś stanowiska niestety wyczyszczone do cna nawet odłamki wynieśli na złom. Pozdrawiam Jurek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi Ci o ten lasek(z lewej strony drogiP jak jedziesz od Prus w strone Górki? Mój dziadek kiedys dał mi bagnet to chyba był pruski(taki długi i szpiczasty) ponoć pochodził z tego lasku. Kopałeś tam może? kiedyś przeszło mi przez myś że moze warto by tam sie wybrać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj tak to ten lasek, niestety tam nic nie ma, znajomy mówił mi że jeszcze parę lat temu walało się tam trochę złomostwa teraz niestety nic tam niema . Mnie interesuje kto tam stacjonował w czasie 2 wojny niemiaszki czy raczej ruskie gdy maszerowali na Strzelin.Pozdrawiam ,Jurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie