Skocz do zawartości

Strzelin


Jurek 66

Rekomendowane odpowiedzi

ten bagnet co dostałem od dziadka to I wojna. A na polach też czysto? Ja mam rodzine w Gołostowicach babcia pewnie by pamiętała ale nie pochodzi z tamtych rejonów. Jak będę w rejonie to popytam.Tak na marginesie wiesz coś może o niemieckim parku krajobrazowym czy cos o podobnej nazwie, który miał sie mieścić gdzieś w okolicy Górki, Gołostowic? Może być ciekawe miejsce bo ponoć niemiaszki spędzali tam wolny czas.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat ten rejon mnie dośc bardzo interesuję, jakie jednostki tam sie znajdowały (oczywiscie nie wszystkie gdyż w 45 był bałagan i osobnuych kompani czy batalionów nie liczę) ale te główne siły sa mi znane. Ale bardziejj mnie interesuje czy coś w terenie ciekawego wyszło bo ja bardziej to badacz archiwalno-bibliotekowy niż terenowy. A i okres teraz niezabardzo i teren dość mocno przeryty.
Moze ktoś sie podzieli informacjami?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
witam.Sam widzisz ponad tysiąc odsłon a nic nikt nie mówi bo tu chyba wszyscy zeszli do podziemia bo w zeszłym roku kogoś policja nakryła z jakimiś fantami których posiadanie było niezgodne z prawem , niestety ale jak się zbiera niefartowne badziewie tak bywa, sam bym chciał poznać konkretniejsze fakty zajęcia Strzelina przez sowietów bo jak sam wiesz jest rozbieżność co do daty zakończenia walk jedna to 27 marzec a druga 27 kwiecień . Pozdrawiam Jurek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Tak tez myślałem, że nikt się nie odezwie i nie pochwali. Ale zawsze warto spróbować. Strzelin został zdobyty 27 marca 1945 i nie wiem skąd ta data z kwietniem. Chociaż niektóre źródła niemieckie mówią o 25 lub 26 marcu lecz są mało wiarygodne. Jeśli idzie o same walki o miasto to informacje z polskich źródeł Majewski, Dolata są w dużej mierze prawdziwe. Co do poznania faktów z walk to w przyszłości 1-2 lat powinna sie ukazać na ten temat praca która jest teraz pisana ale kiedy i czy nastąpi trudno powiedzieć. Lecz ztego co wiem bedzie dość ciekawa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sam widzisz jest rozbieżność czytałem Dolatę jak również Majewskiego który niestety poparł się Dolatą który niestety na temat Szczelina napisał dość ogólnikowo wymieniając za mało szczegółów,pisze o siłach rosyjskich nacierających na Strzelin ale o broniących się siłach niemieckich niestety nic. Pisze o punktach oporu ale nie wskazuje konkretnych miejsc,wejdż na fora Brzegu , Oławy ,Wrocławia gdzie masz konkretne wiadomości a u nas niestety czarna dziura .Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak rozumiem jesteś ze Strzelina lub okolic? Jak tylko zima ustąpi mam zamiar ruszyć w okolice Strzelina zrobić dokumentacje fotograficzną i zweryfikować w terenie pewne informacje których sporo mi się zebrało. Dlatego też niezwykle cenne były by jakieś miejscowe opowieści i efekty z poszukiwań ale to raczej ciężkie do uzyskania wszyscy albo się boja albo traktują to jako tajemnicę chroniąc swoje miejscówki.
Strzelin Rosjanie okrążyli od zachodu i wschodu wbijając się 2 klinami w obronę Niemców. W samym Strzelinie broniła się zbieranina różnych jednostek od Volkssturmu po SS i walki trwały od kilku godzin do 1 dnia bo materiały tego dokładnie nie określają. 25 marca Niemcy powysadzali wieże ratusza i kościoła.W okolicy strzelina broniła się 100 JD i 31 GD SS
ciekawa strona ze zdieciami strzelina
http://dawny.strzelin.pl/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Powiedzmy że jestem z okolic i morze kiedyś się spotkamy, masz tu takie linki, są przede wszystkim o walkach w rejonie Oławy ale jest tam mowa o kilku miejscowościach z naszego regionu .Pozdrawiam Jurek. http://www.gazeta.olawa.pl/archiwum/2000/historia/2006/9h2.htm http://www.gazeta.olawa.pl/archiwum/2000/historia/2006/9h2.htm http://www.gazeta.olawa.pl/archiwum/2000/historia/2006/9h2.htm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Marku są pewne rozbieżności co do tej dywizji bo jako zawiązana w 1944 roku na front trafiła w kwietniu 1945 roku a więc już po dacie zajęcia tych terenów przez Rosjan, żródło moich informacji http://wapedia.mobi/pl/31_Ochotnicza_Dywizja_Grenadier%C3%B3w_SS_B%C3%B6hmen_und_M%C3%A4hren .Pozdrawiam Jurek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się ale nie do końca, informacjie z linku są dość mocno nieścisłe.Choćby nazwa która tam wystepuję Bohmen und Mahren" jednostka ta nigdy jej nie otrzymała. A składała sie z Węgrów a raczej z Niemców i Volksdojczy którzy zamieszkiwali Węgry oraz tereny obecnej Serbii. 31 G.D SS na front trafiła w 1944 i walczyła do końca listopada na Węgrzech nad Dunajem i w okolicach Balatonu. Po odniesionych stratach została przeniesiona na tyły na uzupełnienie i reorganizację w Austrii gdzie przebywała do końca stycznia 1945 roku. Następnie w połowie lutego została przewieziona na Dolny Śląsk w okolice Jeleniej Góry. Do walki została rzucona od marca 1945 w rejonie Strzegom-Jawor .Jeden z jej pułków uczestniczył w operacji odbicia Strzegomia. W rejon Strzelina przybyła 6 kwietnia i przebywała tam do 7 maja 1945 a wiec w czasie kiedy był względny spokój i już niewiele się działo. 7 maja rozpoczęła wycofywanie się przez Czechy do Amerykanów, co się udało tylko nielicznym, dostała się w ręce Czechów i Rosjan. Czesi po wzięciu do niewoli mieli wymordować 3-4000 jeńców w ciągu kilku dni, ponoć miały być przypadki, że ss-mani uciekali od czechów do Rosjan aby się do nich dostać do niewoli woleli już syberię. Tak więc w walkach o miasto uczestniczyła tylko 100 J.D.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dzięki za wyczerpującom wypowiedz,mam tu taki link morze znasz na temat walk tej dywizji w rejonie Strzegomia,ciekawe niektóre mapki,http://www.dws.org.pl/viewtopic.php?f=2&t=10376 Jurek.A co do 100JD to coś nie mogę trafić na jakieś szersze informacje .Jurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Znany mi jest ten link. Informacjie tam zawarte pochodza z ksiązki H.Ahlfena Kampf um Sclesien 1944/45. Teraz wyszło polskie tłumaczenie wiec bez problemu można sobie poczytać.
Tu linkdo 100 J.D
http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/Gliederungen/Jagerdivision/100JagDiv.htm
W rejonie Strzelina walczyła 16 lyty - 6 kwiecień 1945.
Pozdrawiam
Marek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...
Witam
Data z linku jest błędna i zapewne pochodzi z książki monografii Strzelina z 1974 roku gdzie jest podana data zdobycia Strzelina 17 kwietnia 1945 oraz informacja, że niby Strzelin miały zdobywać oddziały polskie podane jest nawet nazwisko dowódcy oddziału polskiego. Jednakże skąd pochodzą te informacje nie mam pojęcia i jest to chyba tylko wymysł autora.Prawdziwa data to 25,26 Marzec 1945 w sumie to 25 zdobyli Rosjanie Strzelin jednakże nie cały fragment południowy z Cukrowniom zdobyli 26 marca lecz walki jeszcze się toczyły 27. Ale można przyjąć że 25 zdobyto 90 % miasta wraz z rynkiem. Jeszcze do końca marca niewielkie walki się toczyły ale już od kwietnia do końca wojny był już względny spokój w tej okolicy. Jedynie przerywany wzajemnym się ostrzeliwaniem i drobnymi wypadami po jeńców i zwiad jak i drobnymi walkami mającymi na celu ustalenie lepszej linii frontu i tyle.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku w necie niestety więcej krąży stron z tą datą sam już nie wiem skąd to się wzieło a co do walk zapomniałeś dopowiedzieć że ruskie były 4 krotnie wyparte z miasta co świadczy o zażartej i zdeterminowanej obronie miasta,w pierwszej kolejności zostali zatrzymani koło Biedrzychowa gdzie musieli przejść do wojny pozycyjnej ze względu na obsadzenie przez Niemców wzgórz górujących nad Strzelinem w nastepnej kolejności zostali zatrzymani między Pławną a Chociwelem gdzie w wyniku małej bitwy pancernej stracili kilka czołgów dopiero od strony Mikoszowa wdarli się do miasta bo tam najmniej germańce spodziewali się ataku sowietów ,to tyle z Mojej strony .Pozdrawiam Jurek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak Jurku też się kiedyś zastanawiałem, bo rożne rzeczy wyczytałem ale internet niekiedy nie jest zbyt dobrym źródłem.
Natomiast Dolata jak i Majewski w swoich książkach wyraźnie piszą, że Strzelin zdobyto 26 marca 1945.Zresztą na 100 % Strzelin zdobyto 25 Marca 1945, gdyż widziałem to w oryginalnych meldunkach Wehrmachtu jak i rosyjskie z ta różnica, że w niemieckim dokumencie jest data zdobycia 25 marca a w rosyjskich jest napisane, iż zajęto Strzelin lecz nadal trwają walki na skraju południowym oraz dalsze oczyszczanie miasta które trwało do 26 marca. Rosjanie najpierw atakowali od wschodniej strony gdzie walki rozpoczęły się wraz z początkiem Operacji Opolskiej. 24 zaatakowali na zachodnim odcinku i przełamali obronę dochodząc do miasta również udało im się przełamać obronę koło Chociwiela mniej więcej tak jak opisałeś.
pozdrawiam
Marek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie