Skocz do zawartości

Grunwald polski, litewski czy białoruski?


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
http://www.rp.pl/artykul/2,331902_Grunwald_polski__litewski_czy_bialoruski_.html

Grunwald polski, litewski czy białoruski?

Litwa będzie uroczyście świętować 600-lecie bitwy pod Grunwaldem razem z... Białorusią

Litewski ambasador w Mińsku Edminas Bagdonas podczas otwarcia wystawy „Litwa: historia i kultura” powiedział: „Chcę podziękować Białorusinom, którzy cały czas pozwalają nam, Litwinom, czuć się tu jak u siebie w domu. Proponuję, aby w następnym roku razem obchodzić 600-lecie bitwy grunwaldzkiej”.

Na Litwie została już powołana rządowa komisja ds. obchodów. Jak powiedziano „Rz” w litewskim MSZ, „Litwa zamierza koordynować obchody grunwaldzkiej rocznicy z innymi państwami, w tym z Polską”. Ale w kraju tym nie cichną spory o to, kto zwyciężył pod Grunwaldem (po litewsku Žalgirisem, czyli Zielonym Lasem) – Polacy czy Litwini. W tradycji litewskiej to właśnie chorągwie z Litwy, a nie z Polski, wniosły decydujący wkład w rozbicie Krzyżaków.

Žalgiris stał się jednym z kamieni węgielnych litewskiego odrodzenia narodowego pod koniec XIX wieku. Jest symbolem walki o własne państwo. Ta bitwa nadal odgrywa szczególną rolę w tożsamości narodowej Litwinów. Žalgiris – tak nazywają się ulice, place, statki, sportowe kluby, w tym najsłynniejszy litewski klub koszykarski z Kowna, a nawet napój alkoholowy o mocy 75 procent.

Inaczej jest na Białorusi. Tu tradycje Wielkiego Księstwa Litewskiego pielęgnuje jedynie opozycja. I widzi tę bitwę jeszcze inaczej niż Litwini i Polacy.

– Białoruskie środowiska niepodległościowe zawsze świętowały rocznicę Grunwaldu, nawet za czasów ZSRR – mówił „Rz” wiceszef Partii BNF Wincuk Wiaczorka. – Duża część wojska walczącego pod Grunwaldem składała się z obywateli, jak dziś powiedzielibyśmy, narodowości białoruskiej. A rocznica zwycięstwa pod Grunwaldem jest bliska każdemu, kto uważa, że Białoruś nie jest częścią Rosji.

Według Wiaczorki władze mogą się zgodzić na litewską propozycję obchodów 600-lecia bitwy. – Jednak dla nich najważniejsza jest ideologia „łukaszyzmu” zbudowana na sukcesach samego Aleksandra Łukaszenki oraz zwycięstwach sowieckich żołnierzy i partyzantów z czasów drugiej wojny światowej – podkreśla Wiaczorka.

Zdaniem mińskiego politologa Uładzimira Podgoła ewentualne oficjalne świętowanie rocznicy Grunwaldu zależeć będzie od sytuacji gospodarczej na Białorusi. – Jeśli będzie zła, a pomoc przekaże Zachód, to władze będą świętować wszystko, co się spodoba Zachodowi. A jeżeli większa będzie pomoc rosyjska, zapomnimy o Grunwaldzie. Zresztą mało kto na Białorusi wie o tej bitwie – mówi.

W Polsce nie ma jeszcze programu obchodów 600. rocznicy Grunwaldu (ma go opracować Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Jak co roku odbędzie się rekonstrukcja bitwy na polach Grunwaldu."
Napisano
To co, Litwini już się pogodzili z Władkiem Jagiełłą ? Przecież nazwali go zdrajcą narodu litewskiego.

Co się tyczy obchodu 600 letniej rocznicy na Litwie i Białorusi, to nasuwa mi się stare powiedzenie. Gdzie dwóch się bije, tam czterech bohaterów i ośmiu zasłużonych.
Napisano
Ciekawe jak Litwini tłumaczą przebieg takiego fragmentu bitwy:

Po uporczywej, godzinnej walce chorągwie krzyżackiego lewego skrzydła zaczęły jednak uzyskiwać coraz wyraźniejszą przewagę nad gorzej uzbrojonymi hufcami litewskiej konnicy. Wojska Witolda zostały zmuszone do rozpaczliwej obrony, a wkrótce potem do odwrotu, który szybko przerodził się w paniczną ucieczkę większości chorągwi Księstwa. Na nic zdały się interwencje Witolda, który „biczem i potężnym krzykiem” próbował zatrzymać uciekające oddziały. Znacznej ich części nie udało się zawrócić, niektóre dotarły aż na Litwę, niosąc wieść o klęsce sprzymierzonych wojsk. Książę Witold załamany poniesioną porażką, błagał króla o przysłanie posiłków."
Napisano
No cóż ,ogólnie rzecz biorąc to oni nie mają za wiele okazji do świętowania ,a jeśli chodzi o bitność ich oręża, to raczej przy kielichu nie ma się czym pochwalić .A pić się chce .Pozdro...
Napisano
Białoruskie władze usunęły z projektu pomnika ku czci 1000-lecia Brześcia figurę króla Władysława Jagiełły. - Owszem, jest synem naszej ziemi, ale zdradził ją - napisała gazeta Wieczernij Brest"

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie