Skocz do zawartości

Polegli żołnierze wojny polsko-bolszewickiej 1920


Rekomendowane odpowiedzi

Jestem w posiadaniu relacji naocznego świadka śmierci Franciszka Lecha harcerza i ochotnika 201 pp, który poległ w sierpniu w bitwie z bolszewikami w okolicy Szumowa.

Czy ktoś wie gdzie można taki fakt potwierdzić, zbadać itd. W Szumowie na pomniku nie było go na liście spoczywających tam żołnierzy (to do niego odnosi się dopisek i inni").

Z relacji wynika, że gdy zginął pochowano go w płytkim grobie, ołówkiem kopiowym na kartce napisano nazwisko i śmierć zgłoszono sierżantowi. Kawaleria kozacka siedziała im wtedy na karku i na uroczyste pogrzeby nie było czasu.

Gdzie szukać faktów na temat śmierci Franciszka Lecha, i jak odszukać dziś listę poległych i miejsca ich spoczynku z okresu tej wojny. Szczególnie zależy mi na poległych harcerzach z Kamiennej (dziś Skarżysko-Kamienna) Ignacy Bilski i Franciszek Lech - 12 kompania 201 och. pp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest taka publikacja Lista strat Wojska Polskiego. Polegli i zmarli w wojnach 1918-1920", Warszawa 1934. Jest dostępna za darmo w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej:

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=56413&from=publication&
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy zagadkę... Dzięki za link do spisu poległych. Znalazłem tam Bilskiego - wielkie dzięki bo 15 lat temu cała drużyna harcerska szukała miejsca jego śmierci (rozpytując świadków) a teraz wiadomo już gdzie poległ.

ALE oto nie ma w spisie Franciszka Lecha. Mam relację naocznego świadka śmierci, na piśmie i w nagraniu audio. Zastanawiam się czy są inne spisy i czemu Lech Franciszek pominięty jest w tym wydaniu.

Czy możliwe że harcerz, ochotnik wojny polsko-bolszewickiej poszedł na wojnę, tam poległ i bezimiennie pełni dziś Straż nad Wisłą"?
Czy nie zachował się żaden ślad jego śmierci poza relacją świadka? Jak to możliwe? skoro ci co wrócili z wojny byli bohaterami a w Skarżysku zbierano nawet pieniądze na tablicę pamiątkową dla uczczenia obu poległych. (ale tablica nie zachowała się do dziś). Nawet skromna tabliczka na cmentarzu w Szumowie, którą ufundowała jego pamiętająca drużyna gdzieś zaginęła.

Czy ktoś doda coś do tej zagadki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 years later...
Odgrzewam wątek ponieważ sprawa jest pilna i ściśle związana z tematem.

W ubiegłym tygodniu odnaleziono szczątki żołnierzy z 201 pp (okolice między Szumowem a Andrzejewem). Jeśli ktoś, tak jak Mikesz64 szuka informacji na temat bliskich poległych w tamtej okolicy w 1920 proszę o kontakt na priv!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
16 marca 2018 r. pochowano zgodnie z ceremoniałem wojskowym szczątki 10 żołnierzy z 201 Pułku Piechoty Ochotniczego.
Link do artykułu i zdjęć z uroczystego pogrzebu:

http://zambrowiacy.pl/info/na-cmentarzu-w-szumowie-pochowano-szczatki-dziesieciu-zolnierzy-ochotnikow-z-1920-roku-foto/

A pod tym linkiem do strony Stowarzyszenia Wizna 1939" można poczytać o okolicznościach odnalezienia i ekshumacji żołnierskich szczątków z wojny 1920 r.:

http://www.wizna1939.eu/index.php/124-rok-1920-boj-pod-paprocia-i-pechratka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie