Skocz do zawartości
Mikesz64

Polegli żołnierze wojny polsko-bolszewickiej 1920

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem w posiadaniu relacji naocznego świadka śmierci Franciszka Lecha harcerza i ochotnika 201 pp, który poległ w sierpniu w bitwie z bolszewikami w okolicy Szumowa.

Czy ktoś wie gdzie można taki fakt potwierdzić, zbadać itd. W Szumowie na pomniku nie było go na liście spoczywających tam żołnierzy (to do niego odnosi się dopisek i inni").

Z relacji wynika, że gdy zginął pochowano go w płytkim grobie, ołówkiem kopiowym na kartce napisano nazwisko i śmierć zgłoszono sierżantowi. Kawaleria kozacka siedziała im wtedy na karku i na uroczyste pogrzeby nie było czasu.

Gdzie szukać faktów na temat śmierci Franciszka Lecha, i jak odszukać dziś listę poległych i miejsca ich spoczynku z okresu tej wojny. Szczególnie zależy mi na poległych harcerzach z Kamiennej (dziś Skarżysko-Kamienna) Ignacy Bilski i Franciszek Lech - 12 kompania 201 och. pp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jest taka publikacja Lista strat Wojska Polskiego. Polegli i zmarli w wojnach 1918-1920", Warszawa 1934. Jest dostępna za darmo w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej:

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=56413&from=publication&

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mamy zagadkę... Dzięki za link do spisu poległych. Znalazłem tam Bilskiego - wielkie dzięki bo 15 lat temu cała drużyna harcerska szukała miejsca jego śmierci (rozpytując świadków) a teraz wiadomo już gdzie poległ.

ALE oto nie ma w spisie Franciszka Lecha. Mam relację naocznego świadka śmierci, na piśmie i w nagraniu audio. Zastanawiam się czy są inne spisy i czemu Lech Franciszek pominięty jest w tym wydaniu.

Czy możliwe że harcerz, ochotnik wojny polsko-bolszewickiej poszedł na wojnę, tam poległ i bezimiennie pełni dziś Straż nad Wisłą"?
Czy nie zachował się żaden ślad jego śmierci poza relacją świadka? Jak to możliwe? skoro ci co wrócili z wojny byli bohaterami a w Skarżysku zbierano nawet pieniądze na tablicę pamiątkową dla uczczenia obu poległych. (ale tablica nie zachowała się do dziś). Nawet skromna tabliczka na cmentarzu w Szumowie, którą ufundowała jego pamiętająca drużyna gdzieś zaginęła.

Czy ktoś doda coś do tej zagadki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Odgrzewam wątek ponieważ sprawa jest pilna i ściśle związana z tematem.

W ubiegłym tygodniu odnaleziono szczątki żołnierzy z 201 pp (okolice między Szumowem a Andrzejewem). Jeśli ktoś, tak jak Mikesz64 szuka informacji na temat bliskich poległych w tamtej okolicy w 1920 proszę o kontakt na priv!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 marca 2018 r. pochowano zgodnie z ceremoniałem wojskowym szczątki 10 żołnierzy z 201 Pułku Piechoty Ochotniczego.
Link do artykułu i zdjęć z uroczystego pogrzebu:

http://zambrowiacy.pl/info/na-cmentarzu-w-szumowie-pochowano-szczatki-dziesieciu-zolnierzy-ochotnikow-z-1920-roku-foto/

A pod tym linkiem do strony Stowarzyszenia Wizna 1939" można poczytać o okolicznościach odnalezienia i ekshumacji żołnierskich szczątków z wojny 1920 r.:

http://www.wizna1939.eu/index.php/124-rok-1920-boj-pod-paprocia-i-pechratka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się×

Powiadomienie o plikach cookie