Skocz do zawartości

Carskie koszary i poligony w woj. mazowieckim


Wyro

Rekomendowane odpowiedzi

Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich" – tak brzmi pełen tytuł. Praca ta składa się z 15 tomów, które wydane zostały w latach 1880-1902.

Należy mieć na uwadze, że opracowanie tak dużego dzieła zabiera sporo czasu, a w XIX z pewnością zabierało go znacznie więcej niż obecnie. Stąd informacje zawarte w słowniku należy datować co najmniej o kilka-kilkanaście lat wcześniej niż data wydania słownika.

Oto strona tytułowa tomu IX wydanego w roku 1888.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie myślę…

Skoro folwark Niemca o nazwisku Kurtz nazywał się Kurtz-ow, to jest dość logiczne, że majątek Niemca o nazwisku Rembert nazywał się będzie Rembert-ow – po spolszczeniu wychodzi Rembertów.

Mi osobiście wersja o zmianie właścicieli folwarku najbardziej się podoba. Niestety jak na razie brak jest dokumentów potwierdzających taką transakcję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może autor prze zemnie wymieniony nie dotarł do tego źródła mimo,że jak opisuje odwiedził wiele bibliotek ,urzędów etc.- dlatego też go zacytowałem.

Czy jest coś ciekawego w tym słowniku na temat Sulejówka? Możesz wysłać na priv?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sprawdzałem hasła Sulejówek.

Cały słownik został zeskanowany i umieszczony na stronach Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. Myślę, że najłatwiej skorzystać z niego on-line.

http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geograficzny/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Pomiędzy Dęblinem a Kozienicami jest zespół fortów twierdzy Dęblin ,niektóre z nich zachowane w stanie bardzo dobrym ,niestety poszły dawno w niepamięć. W stanie idealnym zachowała się cytadela w Dęblinie ,która jest pilnie strzeżona przez wojska. W innej miejscowości koło Kozienic były również koszary przerobione na obecnie stojący kościół. Jeden z fortów okopany jest fosą ,ze skażoną wodą, bo władzde komuniostyczne zrobiły w jednym z bunkrów mogilnik ,który wymaga natychmiatowej likiwadacji ,nie jest on w żaden sposób zabezpieczony, znajdują się w nim herbicydy i pestycydy. Aha przez ten fort przechodziła i nadal przechodzi linia kolejowa Dęblin- Dąbrowa Górnicza. Całość tego fortu Wannowskiego zajmuje kilka hektarów , myśle że kryje wiele tajemnic ,podobnie jak inne miniejsze twierdzy Dęblin.

Po kozienickiej" stronie wisly ,naprzeciwko deblina,okolo 20 km od Kozienic sa forty w 2 miejscowosciach-Opactwo i Borek,oddalone sa od siebie o jakies 5-10 km.Linia kolejowa przechodzi obok jednego i drugiego.

Jeśli ktoś chcę to mam dokładne mapki Kozienic, a na nich zaznaczone kilka bunkrów z tego rejonu...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
Wyro
Co do pytania o koszary drogowe".
Były to budynki w których mieszkali dróżnicy i służyły do przechowywania narzędzi itp. Termin obecnie dotyczy osób nadzorujących przejazdy kolejowe. Kiedyś dróżnicy odpowiedzialni byli na stan dróg a więc: wyrównywanie, odprowadzanie wody, oczyszczanie i udrażnianie rowów, odśnieżanie posypywanie piaskiem oblodzonego bruku itp. Odpowiedzialni byli za swoje odcinki więc koszary drogowe też są co jakiś czas. Do naszych czasów zostało ich sporo i wyglądają charakterystycznie-małe chałupki z czerwonej cegły do kilkudziesięciu metrów od drogi.
Ale te koszary z wojskiem nie mają nic wspólnego.
Pozdrawiam.
H.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie