Skocz do zawartości

Przymusowe imiona ?


EMPAI

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Na jednej z lokalnych stron internetowych
http://www.leszno.interbit.pl/okupacja.htm
spotkałem się z następującym fragmentem wspomnień :
.... Wszystkie polskie dzieci zgłoszone w Standesamcie (Urząd Stanu Cywilnego) od 1943 r. otrzymywały obowiązkowo to samo imię: chłopcy Kazimierz a dziewczynki Kazimiera. Drugie imię wolno było dobrać ze spisu znajdującego się w urzędzie. Była w tym posunięciu ukryta dalekosiężna polityka niemiecka, gdyż chodziło o to, aby w przyszłości rozpoznawać dzieci polskiego pochodzenia...

Prawdę mówiąc nigdy nie spotkałem się z taką informacją.
Czy to tylko lokalny pomysł , czy takich zarządzeń było więcej , także w innych miastach ?

Wiecie coś o tym koledzy ?
Napisano
Myślę że w Wielkopolsce przyłączonej do Rzeszy to obowiązywało.Wiem z opowiadań rodziny z okolic Kalisza że tam takie zarządzenie obowiązywało.Polakom także nie wolno było mieć psów.Niemcy wszystkie psy w polskich obejściach pozabijali.
Napisano
Dzięki matrix14xxx
Mieszkam w Łodzi również przyłączonej do Rzeszy i tu takiego rozporządzenia nie było.
Czyżby lokalne przepisy lub własna inicjatywa jakiegoś niemieckiego urzędu ?
A może odgórne przepisy ale dotyczące konkretnego rejonu Rzeszy ?
Napisano
No to mnie zaskoczyłeś obert8.
Moja mama i jej brat urodzili się w czasie wojny a babcia nie pamięta żeby ktoś jej narzucał imiona jakie ma nadać dzieciom !
Napisano
czytałem w necie o jakiejś miejscowości w kuj.-pom. (niestety nie mogę znaleźć linku) gdzie pod okupacją niemiecką również wprowadzono obowiązek nadawania imion męskich i żeńskich dzieciom polskim, jednak lista ta obejmowała kilka typowych imion - do wyboru - jednak były to typowe polskie imiona. dzięki nim niemieccy urzędnicy i nie tylko w łatwy sposób mogli identyfikować pochodzenie
Napisano
Osoba z mojej rodziny urodziła się w czasie okupacji w Jaworze. Z przekazów wiem że ksiądz nie chciał nadać imienia Elżbieta tylko Elsa. Więc chyba jakieś ograniaczenia były.
Napisano
znalazłem link !!
fragment tekstu :
Dzieciom polskim nie wolno było nadawać imion obco brzmiących (np. Ryszard, Robert, Henryk), a tylko słowiańskie (Stanisław, Władysław, Bolesław)."
Napisano
Moja matka dostała na pierwsze Małgorzata na drugie Walburga. Małgorzata na wypadek gdyby wojne wygrali alianic a Walburga na wypadek gdyby te wojne wygrali Niemcy. Nie wiedzieli jak sytuacja wygląda bowiem podobno takimi bzdurami karmiła ich niemiecka propaganda na Pomorzu.
Napisano
Ustawy norymberskie wprowadzały dla osób pochodzenia żydowskiego obowiązek posiadania drugiego imienia Sara lub Israel w zależności od płci.Z historią przymusowych słowianskich imion dla Polaków się nie spotkałem ,przynajmniej w GG,może obowiązywało to na ziemiach wcielonych do rzeszy.
Napisano
Potwierdzam. Moja siostra, urodzona w Łodzi, w roku 1943 musiała mieć na drugie imię Kazimiera. Niemcy nie byli pierwsi. W 1912 r., w Łodzi, w zaborze Rosyjskim, drugie imię musiało być Aleksander lub Aleksandra.
Napisano
W Warthegau Artur Greiser wymyślił i wprowadził POLENSTATUT -
warto w wikipedii przecztać zamieszczone tam fragmenty aktu oskarżenia p-ko Greiserowi.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie