Skocz do zawartości

Bunkier zamienią w muzeum


Rekomendowane odpowiedzi

A miało być tak pięknie:


http://polskatimes.pl/gazetawroclawska/stronaglowna/119321,bunkier-zamienia-w-muzeum,id,t.html#pz_22262

W bunkrze przy placu Strzegomskim już za rok powstanie Muzeum Sztuki Współczesnej. Taką decyzję właśnie podjął Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.
Do budynku, który powstał podczas II wojny światowej, trafią eksponaty z wrocławskiej Zachęty przy ul. Bernardyńskiej. - Oprócz tego, na ścianach bunkra zawisną dzieła Andrzeja Lachowicza i jego żony Natalii, czy prace Stanisława Dróżdża - zapowiada Jarosław Broda, dyrektor wydziału kultury we wrocławskim magistracie.

Broda zapewnia, że placówka w bunkrze nie będzie typowym muzeum, które zwiedza się w kapciach.
- Wrocławianie i turyści będą mieli do dyspozycji sporo multimediów, np. filmy wideo. Przewidujemy też miejsce na performance - zdradza szczegóły projektu.
Żeby muzeum mogło ruszyć już w przyszłym roku, przed urzędnikami jeszcze sporo pracy - zwłaszcza wewnątrz bunkra. W obiekcie działa dziś pub, a obok niego sex-shop. Oba miejsca będą zlikwidowane.

Ale w bunkrze brakuje też ogrzewania. Trzeba również przystosować jego wnętrza do tego, aby mogły tam zawisnąć obrazy czy zdjęcia.
Podczas remontu wreszcie może też zostać rozwikłana zagadka, która pobudza wyobraźnię wielu wrocławian. Od lat krąży legenda, że pod betonowym budynkiem jest sieć tajnych korytarzy.
- Kiedy rozpoczniemy prace adaptacyjne, prawdopodobnie dowiemy się, czy jakiekolwiek kazamaty pod budynkiem istnieją, czy jest to tylko i wyłącznie bajka - zapowiada Broda.
Broda zapewnia, że placówka w bunkrze nie będzie typowym muzeum, które zwiedza się w kapciach.
Pomysł urzędników chwali Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego, były prezydent Wrocławia. - Bunkier jest świetnie zlokalizowany, z centrum można do niego dotrzeć zaledwie w kilka minut - zauważa Zdrojewski.

Zdaniem ministra, w mieście potrzebne jest miejsce, gdzie będzie można podziwiać sztukę współczesną. - Można też wykorzystać przylegający do budynku park. Tam, pod gołym niebem, również warto zorganizować wystawę - sugeruje Zdrojewski.

Muzeum w bunkrze będzie miało charakter tymczasowy.- Kiedy wybudujemy gmach przy Muzeum Narodowym, eksponaty zostaną tam przeniesione - ujawnia Broda.
Na razie bunkier jest remontowany z zewnątrz. Elewacja jest obecnie malowana na biało, później będzie pokryta farbą o piaskowym kolorze. Nad wejściem głównym namalowany zostanie mural Klepsydra", który będzie odwzorowaniem dzieła Stanisława Dróżdża. Urzędnicy zrezygnowali z pomysłu namalowania na bunkrze wielkiego herbu Wrocławia.




Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Czlowieksniegu 22:20 21-05-2009
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dobrze. Obiekt ogrzewany i użytkowany nie niszczeje, a jeśli będą zwiedzający to i pieniążki na renowacje, remonty itp się znajdą... fajnie że nie podzieli losu większości zawilgoconych i pokrytych artystycznym" graffiti obiektów militarnych w Polsce.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Takie ciekawe ale powojenne obiekty znajduja się na terenie Portu Pólnocnego na lewo od drogi na Westerplatte powoliniszczeja sa zakopywane i niszczone zgodnie z planem rozbudowy portu co ciekawe malo kto z Gdańszczan o nich wie.
Ze schronu przeciwatomowego nie pozostlo juz prawie nic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie