Jump to content

niemiecka organizacja powojenna czarny wilk działająca na śląsku


Recommended Posts

Schwarzer Wolf von Hubetus" - Czarne wilki Hubertusa

Podziemna nielegalna organizacja niemiecka działająca w latach 1949-1954 w ówczesnych województwach katowickim i opolskim. Liczyła około 100 członków i sympatyków (ok. 70 w koatowickim i 30 w opolskim). Katowickim odłamem organizacji kierował Alferd Luci, zaś opolskim Florian Ibroma. Zakres działalności można zamknąć w szerzeniu poropagandy antypolskiej, gromadzeniu broni, aktach sabotażu,próbach szpiegostwa ale także dywersji i terroru. Pewni członkowie organizacji organizowali punkty przerzutowe i udzielalli schronienia agentom i Organizacji Gehlena. Wraz z likwidacją resztek podziemia, migracją Niemców, akcjami organów bezpieczeństwa organizacja przestała istnieć.
Link to comment
Share on other sites

Informator o nielegalnych antypaństwowych organizacjach i bandach zbrojnych działających w Polsce Ludowej w latach 1944-1956", opr. Biuro C" [ewidencja operacyjna i archiwum] MSW, Warszawa 1964 [opublikowany przez Wydawnictwo Retro", Lublin 1993] podaje:
Schwarzer Wolf von Hubertus (Czarny Wilk Hubertus). Organizacja działała w latach 1949-1954 na terenie woj. wrocławskiego i opolskiego.
Organizacja dzieliła się na dwie grupy:
- grupa Manfreda Lucia działała na terenie Gliwic. Z-cą dowódcy był Antoni Buchta. Grupa liczyła ok. 70 osób.
- grupa Floriana Ibroma działała na terenie Opola, Strzelec Opolskich i Oleśna. Grupa liczyła 30 osób i była podzielona na kilkuosobowe podgrupy na których czele stali: Ginter Biela, Waldemar Gorzowski, Robert Lanyska, Walter Kała, Robert Langhammer.
Organizacja liczyła ponad 100 osób".
I to by było na tyle... .
Pozdro!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Faktycznie ta organizacja istniała w rejonie Gliwic. Mąż siostry mojego dziadka do niej należał. Został aresztowany przez UB i dostał wyrok 5 lat więzienia, karę odbył we Wronkach. Spróbuję dowiedzieć się czegoś więcej.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information