Jump to content

Uprawa na cmentarzysku


Recommended Posts

Gdzie byli rodzice? No, gdzie?


Podczas wiosennych prac na polu rolnik spod Bielska Podlaskiego wyorał kilkanaście ludzkich kości. Prawdopodobnie pochodzą z czasów potopu szwedzkiego albo są jeszcze starsze. - Zdarzają się całe głowy z zachowanymi zębami. Sąsiad żartował, bym sobie je wstawił, bo są w lepszym stanie niż moje - ironizuje Bazylii Pacewicz, właściciel cmentarzyska.

Biała to typowa polska wieś - ot, kilka domów i stodół na krzyż, a dookoła hektary upraw. Mogłoby się wydawać, że jedyną atrakcją we wsi jest od czasu do czasu tir, który w Bielsku źle skręcił i na wąskiej uliczce w Białej próbuje zawrócić. Nic podobnego.

- Tuż przed pierwszymi zabudowaniami na wzniesieniu, niedaleko rzeczki, leżą dwa duże kamienie. Dookoła - mnóstwo ludzkich szczątków: szczęki, piszczele, żebra. Widać je z drogi - zadzwoniła do redakcji zbulwersowana pani Lidia, która przypadkiem natknęła się na znalezisko. Po chwili przesłała nam e-mailem zdjęcia i mapkę, jak tam dojechać. - Nie rozumiem, jak na cmentarzysku można sadzić ziemniaki czy zboże. Wypadałoby coś z tym zrobić! - dodaje zbulwersowana.


Dla mieszkańców Białej kości na prawie hektarowym polu gospodarza Pacewicza to już standard. Od wieków tam są. A co roku podczas orki rolnik wykopuje kolejne. Nikogo już one nie dziwią i specjalnie nie interesują. Czasami, jak coś okazalszego pojawi się na powierzchni, ciekawscy z okolicy przychodzą popatrzeć i z powrotem je odkładają. Dzieci ustawiły tam dwa drewniane krzyżyki. We wsi już nawet nikt nie pamięta, kiedy to było.

- Czaszki chowałem w jednym miejscu, ale już nie pamiętam, gdzie dokładnie. Niektóre naprawdę super się zachowały. Cała gęba bialutkich zębów - mówi Bazyli Pacewicz, biorąc do ręki piszczel walający się po polu. - Mój tatuś mówił, że tu kiedyś bitwa ze Szwedami była. I te kości to właśnie poległych żołnierzy.

Pan Bazyli dokładnie nie wie, jak to się stało, że akurat ta część terenu trafiła w jego ręce.

- Z dziada pradziada to było nasze. W latach 70. chcieliśmy to pole oddać rządowi, ale nie chcieli. A później kiedy oni chcieli, to myśmy nie chcieli - dodaje Olga, żona Bazylego.

Rolnik ziemię na cmentarzysku uprawia od prawie 20 lat. Przez ostatnie lata rośnie tam zboże.

O znalezisku we wsi Biała poinformowaliśmy Jerzego Maciejczuka z urzędu podlaskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Archeolog nie ma wątpliwości, że duże kamienie rozsiane po okolicy to stele nagrobne, ustawiane w miejscu pochówku (wykuwano na nich informację o zmarłych). Według niego pochodzą prawdopodobnie z czasów późnego średniowiecza.

- Z naszej dokumentacji wynika, że nieuprawiana działka nr 51 (sąsiadująca z działką pana Bazylego) od 1982 r. jest wpisana do rejestru zabytków. W tym samym czasie próbowaliśmy wpisać także działkę 52 (Pacewiczów), ale właściciele nie zgodzili się. Zmusić ich nie mogliśmy - powiedział Maciejczuk.

Archeolog Małgorzata Karczewska z Uniwersytetu w Białymstoku przyznaje, że znalezisko w Białej może poszerzyć wiedzę o pochówkach na wschodnich terenach. Przyznaje, że tak duże cmentarzysko nie jest częstym zjawiskiem.

- Choć według mnie kości są młodsze, niż sądzi konserwator zabytków. Mogą pochodzić one co najwyżej z XVI lub XVII w. Te wcześniejsze nagrobki, jeszcze pogańskie, nie były znakowane. A skoro te były, prawdopodobnie są już chrześcijańskie - powiedziała Karczewska. - Jednak aby to sprawdzić, należałoby przeprowadzić kosztowne badania archeologiczne. Jeśli wówczas znaleziono by wyposażenie czy ubrania zmarłych, np. guziki, to by znaczyło, że kości pochowali chrześcijanie (poganie z reguły chowali zmarłych zawiniętych jedynie w płótna).

Karczewska nie ma wątpliwości, że kości z pola Pacewicza muszą jak najszybciej zniknąć. A już na pewno rolnik nie powinien jeździć po nich traktorem. Tego samego zdania jest Maciejczuk. Dlatego obiecał w najbliższych dniach pojechać do Białej i osobiście sprawdzić znalezisko.

Źródło: Gazeta Wyborcza Białystok

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,6588297,Uprawa_na_cmentarzysku.html
Link to comment
Share on other sites

W końcu lat 70 to cmentarzysko było nie uprawiane. W centralnym jego miejscu na skraju wyniesienia znajdował się kamień z wykutym krzyżem - podobny do maltańskiego.Innych kamieni, widocznych na powierzchni, nie było.Miejsce te pokazywałem archeologom z Muzeum.
Po drugiej stronie rz. Białej znajduje się teren nazywany dworzysko " z ciekawymi fragmentami im.in. kafli garnkowych i pozostałościami uregulowanego cieku wodnego / fosa?/ W XV w. mieszkali tam ludzie pana Kolenki". Są też pozostałości młyna wodnego występującego w źródłach z XVI w.
Był to duży kompleks osadniczy sąsiadujący z bojarskim dworem obronnym w Hryniewiczach- podobna ceramika. Pozostałością po nim jest cerkiew.
W pobliżu jest też święte źródełko " usytuowane w pobliżu osady z czasów wpływów rzymskich.
Wieś Biała to miejsce przeprawy przez rz. Białą średniowiecznego traktu do Grodna.
Link to comment
Share on other sites

Armand-wiem to lecz mój poprzedni post był spowodowany goryczą.Uważam, że wykopaliska na terenie polski traktowane są po macoszemu i na zasadzie pogotowia ratunkowego, natomiast te w Egipcie prowadzone są przez ekipy polskie z pełnym rozmachem. Jak widac w temacie, ciekawe historycznie miejsce, cmentarzysko, stara osada i co? stanowisko rozbebeszone przez rolników i rozjeżdzone traktorami. I od dziesiątków lat nie pojawiła się tutaj ekipa archeologiczna? A ile w tym czasie ekip pojechało na wykopaliska zagraniczne?
Kopijnik 2 masz zapewne rację, że spowodowane jest to pieniędzmi ale myślę, że nie tyko. Jaką sławę i rozgłos mogą przynieśc wykopaliska na takim stanowisku w Polsce-tyko lokalną. Dlatego też na tamte w Egipcie są pieniądze , są sponsorzy, zainteresowane są media.
Link to comment
Share on other sites

co to za poronoiny pismak pisał BIELSK PODLASKI mała wioska i kilka chat i stodoła na krzyż.
BIELSK PODLASKI ma 27787 ludnosci w swoim miescie .
pismak co to pisał to chyba po dobrych baletach był albo Kwasa zapodał pod powieke.
http://www.bielsk-podlaski.pl/
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information