Skocz do zawartości

Pas startowy lotniska na minach. Pomogą saperzy?


Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem? Ale na 101 % nie jest to temat do działu Miejsca warte odwiedzenia:


Pas startowy lotniska na minach. Pomogą saperzy?
Karol Adamaszek

Pas startowy lotniska powstanie na miejscu lasu, dziś pełnego niewybuchów. - Władze portu zwróciły się o pomoc w rozminowaniu do wojska - dowiedziała się Gazeta"
Las Poszpitalny, bo o nim mowa to prawie 120 hektarów drzew (głównie sosen) rosnących w gminie Wólka Lubelska na północ od fabryki PZL. W przeszłości ogromna działka należała do Zakonu Św. Wincentego a Paulo, dziś te tereny są już publiczne.

W poniedziałek prezes spółki Port Lotniczy Lublin rozmawiał z gen. Zbigniewem Głowienką, dowódcą Śląskiego Okręgu Wojskowego (podlega mu Wojewódzki Sztab Wojskowy w Lublinie) na temat rozminowania lasu pod Świdnikiem. - Najpóźniej jesienią wjadą tam spychacze, bo w tym miejscu zostanie zbudowany m.in. pas startowy. Zgoda na wycinkę już jest - mówi Grzegorz Muszyński, prezes PLL.
ŚOW lotnisku jednak nie pomoże. Wprawdzie ma do dyspozycji cztery patrole rozminowania, które mogłyby się podjąć akcji, ale jednostki są zbyt małe. Używa się ich do raczej działań interwencyjnych, np. w przypadku znalezienia pojedynczego niewybuchu.

- W przypadku lotniska mówimy o akcji na dużą skalę, która będzie precyzyjnie zaplanowana - wyjaśnia porucznik Jarosław Kumala, rzecznik prasowy ŚOW. Dlatego rozminowaniem zajmie się jedna z brygad saperskich. Wpierw powinna jednak ruszyć machina biurokratyczna. Władze lotniska będą musiały uzyskać zgodę Ministerstwa Obrony Narodowej, które zezwoli z kolei Dowództwu Sił Lądowych na działanie. - Odpowiedni wniosek do MON już przygotowujemy - twierdzi prezes Muszyński.

Kiedy saperzy przystąpią, do pracy nie wiadomo. Zapowiada się jednak, że nie będą mieli prostego zadania. Bo Las Poszpitalny powinien nazywać się raczej Pobombowym" - wtedy nazwa byłaby bliższa rzeczywistości.

Na terenie lasu znajdują się pozostałości z okresu I i II wojny światowej. Podczas I wojny przebiegała tam linia frontu. Marcin Dąbrowski w swojej pracy historycznej o cmentarzach na Lubelszczyźnie potwierdza, że z terenów świdnickiego lasu przenoszono szczątki żołnierzy do mogił w nekropolii przy ul. Mełgiewskiej w Lublinie.

To właśnie na północ od ul Mełgiewskiej znajduje się część Lasu Poszpitalnego zwana Piątką i Wilczami Dołami.

W latach 1914 - 1918 były tu okopy austriackie i rosyjskie. Dlatego saperzy znajdą przede wszystkim pociski karabinowe, rzadziej artyleryjske. Duże leje, czyli tzw. Wilcze Doły to miejsca, w których po II wojnie żołnierze radzieccy prowadzili akcje kontrolowanego niszczenia bomb. Ile z nich nie wybuchło trudno ustalić, bo w tym miejscu rosną drzewa.

W lesie mogą się trafić pojedyncze pociski z bombardowania lotniska przez Niemców (we wrześniu 1939 r) i prowadzących ofensywę Sowietów w 1944 r.

Las Poszpitalny to prawdziwa kopalnia dla fanów materiałów pirotechnicznych. Według naszych informacji w ciągu ostatnich 10 lat świdnicka policja prowadziła pięć dochodzeń w sprawie podejrzanych o posiadanie materiałów wybuchowych oraz odzyskanych z niewybuchów pochodzenia wojskowego. Głównie z Wilczych Dołów i Piątki. Oficjalnie od 1 stycznia 2008 r. świdnicka policja zabezpieczyła cztery miejsca, w których znaleziono niewybuchy.

- Rozminowywanie jednego hektara może potrwać nawet tydzień. Wszystko przez to, że nasze urządzenia wykrywają każdy metal znajdujący się pod ziemią, np. wojskowe menażki - przewiduje doświadczony saper.

Źródło: Gazeta Wyborcza Lublin


PS Ile osób jest potrzebnych, aby DOKŁADNIE przeczesać hektar? Jeśli w tydzień, to z 50 chłopa?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przenieść XXVI Międzynarodowy Zlot Poszukiwaczy z Siewierza pod Świdnik i zrobić Mistrzostwa Polski w eksploracji.
Chłopaki w 2 dni sobie poradzą i jeszcze będą mieć czas na piwko po takich zawodach.
Szybko, tanio i ciekawie :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie