Skocz do zawartości

Jak zrobić fajnie prywatną ekspozycję, np. guzików


Wyro

Rekomendowane odpowiedzi

Bagatelizując przepisy prawa (w tym przypadku nie znajdującego zastosowania...) i tych co zaraz zaczną straszyć smutnymi panami (problem jest, nie mówię, i to duży, ale bez paranoi) i dodając, że wszystko o czym piszę pochodzi z prywatnych kolekcji, bez archeo, broni itp. chciałbym Was zapytać jak różne guziki, wpinki, medaliki religijne, odznaczenia et caetera można ładnie wyeksponować w domu. Może jakieś przykłady. Chciałbym, żeby to było na ścianie (najlepiej opatrzone stosownymi opisami). Jak np. guzior nie ma uszka... to jak... Przepraszam za techniczne pytanie i być może banalne, ale naprawdę nie mam na to pomysłu. Dzięki za rady!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 68
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Dobrze by było pomyśleć nad jakimś tłem np. z zielonej tkaniny, żeby eksponaty były dobrze widoczne. Co do podpisów to można po wydrukowaniu ich, podkleić je pod taśmę klejącą i przyciąć ją, zostawiając jakieś 2 mm taśmy z każdej strony, po czym przykleić pod eksponatem. Wtedy wszystko jest trwałe i wygląda estetycznie. Można by też zastanowić się nad podświetleniem gablotek, dawało by to ciekawy efekt w przyciemnionym pomieszczeniu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Może jeszcze na klej... Powieście odznakę na tej Waszej taśmie to albo spadnie i z pięknej trzyczęściowej blachy zostaną puzzle albo będzie wyglądała żałośnie dyndając na pętli z samoprzylepnej.

Szpilki szpilki szpilki i to dogięte tak, żeby jak najmniej było je widać. Oglądający chce widzieć fan, a nie pozaginnane druciki.

Pozdrawiam, Łukasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomy ma tak zrobione: witrynka przeszklona, tylna scianka jest z blachy, na niej przyklejony (chyba) material czerwono-purpurowy, a do kazdego medalu, czy guzika ma przyklejony malutki magnez, i tak to sie trzyma. Magnez gdzies kupil nie wiem gdzie, takie male plaskie paski namagnezowane, przycina w malutkie kwadraty i przykleja. Fajny sposob, moze tak nie zrobisz, ale masz jeszcze jeden przyklad jak mozna. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ramka z Ikei na zdjęcia z szybką za 25zł (może być większa lub mniejsza ,są różne ),dowolny materiał w jednolitym kolorze podklejony na cienkim styropianie ,guziczki przyklejamy na bezbarwny silikon (łatwo go w razie potrzeby usunąć ).Wcześniej oczywiście katalogujemy guziczki np.robiąc im zdjęcia obu stron dodając opis z identyfikacji i miejsca znalezienia .To taki nasz może nie archeologiczny ,ale jednak,, kontekst '',który jest bardzo ważny ,aby nasza kolekcja nie była luźną nic nie mówiącą kupą śmiecia .Życzę miłej zabawy .Pozdro...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba przyklejac, same sie magnezuja czy jak to sie mowi, a jak nie chca same to mozna czyms slabym przykleic, tasma przylepna dwustronna czy cos innego. Sposob latwy i praktyczny, szpilkami bym sie nie bawil, za duzo roboty, widac je i tak, a to juz mi sie nie podoba, no i kojazy mi sie to ze starymi muzealnymi zbiorami, wole w nowszy sposob prezentowanie zbiorow, ale jak ktos woli szpilki to prosze bardzo -tez to jest sposob. Co jeszcze mi sie bardzo podoba to podswietlenie witryn. Mozna teraz wszedzie dostac i tanio takie podluzne lampki ktore wisza nad witryna i swieca na nie, tylko problem jest taki ze trzeba o takich lampkach pomyslec przed remontem bo wiaze sie to z pociagnieciem do nich kabelkow z pradem. Jak ktos chce to miec profesjonalnie zrobione i planuje malowanie pomieszczenia to mysle ze warto o miejscu na witryne podswietlana zrobic, super to wyglada. Widzialem tez cieawy sposob: gosc zrobil sobie podswietlenie z lampek LED, kilka sestawow ogrodowo-doniczkowych, wiecie takie male lampki do podswietlania roslinek w doniczkach po zmroku. Super to wyglada, nie mam fotki, w witryne wlutowal diody u gory, nie widac ich, a w ramke wkleil plytki baterii slonecznych, super sprawa, w dzien baterie lapia swiatlo -laduja baterie, a jak sie sciemni jest tam automatycznie wbudowany czyjnik ciemnosci po zmroku same sie zapalaja i podswietlaja witrynke. Super sprawa, pierwszy raz cos takiego widzialem, ludzie maja pomysly.Mozna by to tez zrobic z zasileniem bateriami. Ja tak sobie podswietlam swoje dioramki, proste i super efekt. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomylil? Dlaczego? Trzeba tylko pomyslec. Maly magnes kupisz wszedzie, moze to byc w listkach tak jak ktos tam wyzej pisal, mozna wykozystac stare magnesy z loduwek, kiedys sie gdzies tam bylo i kupilo tzw magnes na lodowke z widoczkiem, albo w sklepach sa tez takie paskowe magnesy. Wiekszy magnes tez zaden problem, kolega kupil super magnesy, sa malutkie takie kwadraciki 4 na 4 milimetry i strasznie silne. W garazu ma nimi przyczepione klucze naprawcze do metalowej tablicy, trzymaja mocno, bedzie je wykorzystywal do czegos tam w samochodzie, tanio kupil caly komplet tych magnesikow, gdzie nie wiem. Tak wiec sa rozne sposoby na eksponowanie swoich eksponatow, nie trzeba sie trzymac starych muzealnych zasad, chociaz niektore tez sa dobre. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie!

Z tymi Waszymi magnesami to może dobre dla kogoś kto zbiera za przeproszeniem zgniłki z ziemi. Nie znam nikogo, kto np. naprawdę ładne rzeczy typu odznaczenia, odznaki, orły, czy nawet guziki /mówię tu o stanach kolekcjonerskich/ oblepiałby taśmą, klejem etc. Kupujesz pułkówkę za te 2-3 tys. i co? Na rewersie silinkonem magnes neodymowy i sru na tablo? Nie...

U mnie np. każde odznaczenie wisi tak, że wstążka jest nie naciągnięta, nie wyciąga się. Każdą odznakę, orzełka mogę swobodnie zdjąć obejrzeć i odwiesić. Jednak same wiszą na tyle stabilnie, że nawet przy ruchach gablotami nie spadną. Szpilki wystarczy dobrze pozaginać i wszystko będzie cacy.

Pozdrawiam, Łukasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja zastosowałem metode dość tanią :) tablica z marketu korkowa powleczona żoniną bluzką z lacry :))) mocowania na szpilki przyciete jak najkrócej żeby się w oczy nie rzucały :)a żeby było jeszcze taniej można zwykły styropian jakimś ładnym materiałem powlec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie