Jump to content

Sposób przewożenia armaty


Recommended Posts

Informacje potrzebne w celach modelarskich.
Jak myślicie, czy Polska, eksportując armatki 37 mm ppanc Boforsa słała je w skrzyniach? Ich wielkość może na to wskazywać. Czy ktoś wie, czy były słane w całości, czy w częściach, czy całe w skrzyniach?
Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem, albo w całości - pod samymi plandekami (co by sugerowało jakieś zdjęcie z wojny Hiszpańskiej), albo rozłożone na 3 podzespoły:
- łoże z kołami i ogonami (luzem),
- lufa z oporopowrotnikiem (w skrzyniach),
- tarcze (jakoś pakowane).
Link to comment
Share on other sites

Kontrakt z Rumunią przewidywał embalage y compris" - więc opakowanie było. Co do dostawy dla Brytyjczyków to nie pamiętam (chyba też, ale dokumenty widziałem lata temu) - i nie sprawdzę, bo zespół w CAW wyłączono z udostępniania.
Link to comment
Share on other sites

Materiały archiwalne wyłączone z udostępniania ze względu na zły stan fizyczny i brak środków ewidencyjno-informacyjnych".
Czyli tak naprawdę diabli wiedzą dlaczego. Bo w interesującym nas przypadku ani stan fizyczny" nie jest zły (owszem - są w CAW teczki nadpalone, które się rozpadają przy próbie przeglądania - ale nie w tym zespole), ani ze środkami ewidencyjno-informacyjnymi" nie jest specjalnie krucho (mają totalny b...ałagan w inwentarzu, ale to znów właściwie normalka).
Nie udostępniają i już. ;-(
Link to comment
Share on other sites

Nie przypuszczam, choć - jak napisałem - brytyjskie kontrakty mam tylko w dalece niepełnym odpisie (i kwestii opakowania nie zanotowałem), a rumuński mówi tylko o opakowaniu", nie precyzując na czym ma ono polegać.
Natomiast dokument tyczący się wywozu do Hiszpanii wyraźnie mówi o 48 skrzyniach z 24 sztukami dział na pokładzie statku. I nie sądzę by ze względu na dyskrecjonalny charakter tego akurat eksportu działa wywożono luzem".
Z kolei większość dział wywiezionych w sierpniu '39 do Rumunii pochodziła ze składów fabryk - działa te w ogóle pozbawione były wyposażenia, a więc skrzynie (jeśli takowych ostatecznie użyto) zawierać go nie mogły.
Choć oczywiście sprawa jest do ewentualnej dyskusji.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information