Skocz do zawartości

Sposób troczenia koca na tornistrze wz. 35


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Całe oporządzenie typa na zdjęciu jest w stylu reko-koko ;)

A ja metodą prób i błędów doszedłem wreszcie jak się składa koc.
Napisano
Można dwoma, można jednym trokiem, u mnie w grupie menażkę troczy się dwoma..
Na zdjęciu fatalnie przytroczony koc do tornistra - nierówno przylega do tornistra, poza tym za bardzo spłaszczony na klapie tornistra.
Sposób rolowania koca na stronie GRH 2-go Morskiego Pułku IMHO dobry.
Napisano
Nie no bez jaj ;) To miałbyć taki mały żarcik z tą fotką z alle... ;) Nie spodziewałem się że ktoś weźmie go serio ;)

Poprawny oczywiście jest pod linkiem wskazanym przez Fika :)
Napisano
U nas w grupie troczymy wedle któregoś tam podręcznika ... nie pamiętam - chyba drużynowego z 1938 - na rysunku w nim widać menażki w pozycji na bok. Na fotkach z epoki widać je przytroczone i tak i tak.
Napisano
W piechocie WP stosowano 2 sposoby rolowania koca do troczenia na tornistrze:
1. Metodą w kwadrat" - jest bardzo prosta, rolowanie sprawnie i szybko prowadzi 1 zolnierz na niewielkiej przestrzeni.
2. Metodą w kopertę" - metoda zaprezentowana na linku powyzej. Dla starannego zrolowania potrzebna pomoc drugiego zolnierza oraz duza plaska przestrzeń do czynienia złożeń, wieksza niz w metodzie 1.

Koce noszono także pod klapami tornistrów - skłdano je wtedy w kostkę.

Troczenie menażki przekręconej" o 90 stopni - zalecane na rycinie w podrecznikach dcy plutonu strzelckiego i druzynowego z roku 1937, 1938. W praktyce obserwowane także na fotografiach z manewrów. Widoczna tu zawsze reguła - dekiel menażki po prawej - dno menażki po lewej.

Kiedyś u znajomego kolekcjonera widzialem zdjęcie z uroczystosci, gdzie menażka byla przytroczona tylko 1 trokiem. Smiać sie z tego nie należy, bo mogło sie zdażyć, co zostało uwiecznione, natomiast zasadą było używanie 2 troków.
Napisano
Nie żebym sie czepiał foto-poradnika, ale koc na zdjęciu jest nienajlepiej zrolowany. Koc, zrolowany i przytroczony do tornistra nie powinien wystawac poza dolna krawędz tornistra. Po prostu trzeba go zrolowac na odpowiednią długośc.
  • 7 years later...
Napisano
Jakiej długości powinny być troki do troczenia menażki ? Z pomiarów wynikami, że trok przechodzący przez ucho menażki powinien mieć min. 560 mm. Natomiast w WT dotyczących wykonania min. troków, pasa głównego i paska do spodni znalazłem informacje, że troki zgodnie z WT miały 530 mm ( Długość I-ej wielkości ).

Pzdr
  • 2 months later...
Napisano
Tytułem uzupełnienia tematu wątku podaję najpopularniejszą w międzywojennym Wojsku Polskim metodę rolowania i troczenia koca wojskowego:

http://cytadela.aplus.pl/forum/viewtopic.php?t=2761

Przypomnieć też wypada iż koc na tornistrze troczono do ubioru służbowego ( służba garnizonowa) oraz w przypadku ubioru polowego - do polowego ćwiczebnego oraz przy polowym mobilizacyjnym w okresie zimowym, gdy okryciem wierzchnim żołnierza był płaszcz.

W 1939 roku do ubioru polowego mobilizacyjnego zgodnie z należnosciami wojennymi koc stawił posłanie i pakowano go w tornistrze, natomiast na tornistrze troczono płaszcz sukienny, który stanowił okrycie wierzchnie w przypadku chłodów lub okrycie na noc podczas biwaków.
Tak wiec odtwarzając ubiór polowy mobilizacyjny z września 1939 roku na tornistrze troczymy nie koc, lecz zrolowany płaszcz, taki był bowiem standard i norma co doskonale widać na kilku powyższych fotkach archiwalnych.

Koc troczymy w przypadku służby garnizonowej bądź polowej - ale tu w przypadku ćwiczeń czasu pokoju.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie