Skocz do zawartości

linia Mołotowa-potrzebne namiary


Molnar

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie gdzie znajduje sie ostatnia armata na lini Molotowa chodzi mi o tą z rozsadzoną lufą,czy to jest punkt oporu Wielki Dział ,jak tam trafić ma może ktoś mapki ?I jeszcze jedno pytanie jak dotrzeć do schronu w Medyce z kopułą posiadającą boczne wejście dla obserwatora
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Armata 76 mm z rozsadzoną lufą, a dokładniej rozerwaną wzdłuż, jest na południowym stoku Wielkiego Działu.
Mapka Wielkiego działu jest w sowieckim Denkschifcie i była też w INFORT - pewnie jest też w necie. Na wzgórzu jest też niezabetonowana kopuła obserwacyjna lecz bez bocznego wejścia ;-)

Schron w Medyce z niezabetonowaną kopułą bojową ckm z bocznym wejściem jest nieco na północ od przejścia granicznego o i torów. Jadąc ku granicy należy skręcić do Medyki, kierować się na strażnicę WOP, i drogą koło niej udać się dalej ku granicy. Ponieważ schron jest około 100 m od pasa granicznego można przy okazji poinformować dyżurnego poco tam jedziesz (jeśli autem). Jednocześnie można zapytać o drogę, ale obiekt po prostu widać z drogi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

serdeczne dzieki,wybieram się tam w celu pstrykniecia kilku fotek.Czy po obiektach LM Wielkiego Dzialu prowadzi jakiś szlak , bo coś słyszałem o niebieskim i czy są trudności z odnalezieniem tych dwóch obiektow z kopółą i armatą ? Z tego co się orientuję mało jest opracowań o Linii Mołotowa.Pytanie jak tam z dojazdem w zimie ? chodzi mi onajbliższą miejscowość,no bo dalej to z buta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Molnar:

do bunkrów prowadzi polna, później leśna, piaszczysta droga.
Po drodze mija się kilka kapliczek.Jeśli dobrze idzie się po szlaku to do bunkra z armatą trafić jest łatwo (widać betonową ścianę), gorzej z tym z kopułą (osobiście go nie znalazłem ;(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki Grzebiuszka ,Jagmin przesłał mi te mapy ma meila,tylko coś plany z wyjazdem nie wypaliły,jak dobrze pojdzie to wybiorę się tam w tym miesiącu,zależy mi głownie na tym działku no i moze dotrę do niezabetonowanej kopuły ,ale ten wyjazd to tylko taki mały rekonesans,jeszcze raz dzięki za pomoc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do powyższej mapy z Denkschrift... i przedrukowanej ze zmianami w INFORT można dodać, że obiekty, które interesują Molnara to:
- nr 7, schron z niezabetonowaną polską kopułą obserwacyjną
(ciekawy dwukondygnacyjny obiekt dla ckm i armaty ppanc.),
lecz ukryty w gęstych krzewach
- nr 8, schron z resztką armaty kal. 76 mm (jest tarcza pancerna z przestrzelinami i fragment lufy rozerwanej wzdłuż, [dzięki czemu wygląda jak rynna] ale daje się obracać i można ustawić ją sobie wg. potrzeb do fotografowania),
łatwy do odnalezienia, położony bezpośrednio przy drodze.

Pozdrawiam i życzę udanej wyprawy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Witam wszystkich serdecznie.Dzisiaj wróciłem właśnie z Wielkiego Działu.Dojazd od strony Huty Złomy.Dalej szlakiem rowerowym z malutkimi znaczkami bunkrów w lewym górnym rogu.Po minięciu betonowego silosu" skręcamy w lewo i po kilkuset krokach mamy bunkier z działem.A ten z kopułą obserwacyjną jest przy samym szlaku rowerowym.Bardzo dobrze widoczny(nie ma już żadnych krzewów).Można też ruszać z drugiej strony czyli z Woli Wielkiej.Szlak zaczyna się przy cerkwi.Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
witaj kolego lipa71 dziekuje jeszcze raz za wspólny udany wypad było super obiekty warte polecenia ,przedewszystkim czyste no i ten stary cmetarz ekstra.Jak zejdą sniegi odezwę sie i moze znowu gdzieś wspólnie wypalimy .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie