Skocz do zawartości

Wodoloty w służbie Kriegsmarine.


balans

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Myślę, że to ciekawy i bardzo mało znany epizod II wojny Światowej. Epizod trochę też związany z naszą historią, bo przynajmniej część z tych okrętów pływała po Bałtyku, a więc pewnie wypływała z naszych obecnych portów.
Sama idea okrętów na płatach nośnych była znana już od 1891 roku [patent Lamberta], ale to niemiecki konstruktor H. F. Schertel zastosował podwójne płaty nośne w układzie V, co zaowocowało całą serią wybudowanych w czasie wojny wodolotów.
Wątek założyłem, aby [jeżeli będzie tylko zainteresowanie forumowiczów] zgromadzić tu wszystkie dostępne informacje na temat tych ciekawych okrętów. Przyznam, że po cichu liczę na nieocenionego kol. Woodhavena...

Na zapodanym zdjęciu niemiecki wodolot transportowo-desantowy VS.8 [mógł zabierać na pokład nawet czołg]. Po wojnie został przejęty przez ZSRR i dał tam początek szybkiego rozwoju wodolotów w tym kraju.

Napisano

Trochę pogooglowałem" i znalazłem znacznie lepszej jakości zdjęcie tego okrętu. No i jeszcze informację, że jednostki tego typu były planowane do szybkiego przerzutu czołgów z Sycylii do Afryki, a prototyp [na zdjęciu] miał w trakcie prób na Bałtyku wypadek [w czasie sztormu wpadł na mieliznę].

Napisano

Szukając w necie wojennych wodolotów, trafiłem na stronę Hydrofoil History gdzie znalazłem kilka ciekawych zdjęć, a ponieważ nie znalazłem na niej zastrzeżeń odnośnie praw autorskich to je zapodam [z podaniem źródła].

Na pierwszym jest szybki stawiacz min VS-6.

Napisano

Jeszcze jedno zdjęcie tego okrętu [źródło j.w.].

Nie mogę niestety odszukać w necie zdjęć szybkich patrolowców, przebudowanych później na szybkie trałowce TS-1 - TS-6.
Znalazłem jedynie informację, że M372 [ex TS-3] zatonął na minie 13.05.1944 roku w rejonie Świnoujścia wg. innych źródeł zatopiły go sowieckie samoloty [co wydaje się raczej mało prawdopodobne w tym czasie]. Jest natomiast trochę ciekawych informacji na temat niezrealizowanych już projektów, np wodolotów napędzanych silnikami odrzutowymi, czy też wodolotu/miniaturowej łodzi podwodnej. Trzeba przyznać, że pomysłów Niemcom nie brakowało...

  • 1 month later...
Napisano

Na stronie Hydrofoil History pojawiło się niedawno zdjęcie ścigacza patrolowego na płatach nośnych z serii TS-1 - TS-5, czyli późniejszych szybkich trałowców M278, M371-374 i M387.
Zdjęcie jest niewielkiego formatu i niezbyt wyraźne, ale zawsze to już coś. Tu małe sprostowanie, wg. Ryszarda Kaczkowskiego Skrzydlate Okręty" wyd. z serii Sowy" w 1979 roku, M372 został zatopiony na Bałtyku nie w 44, a w 1945 roku.
W dalszym ciągu nie mogę odnaleźć w necie zdjęć kutra torpedowego VS-7, dużego kutra torpedowego VS-10, czy też mocno zaawansowanych w budowie kutrów desantowych VS-11 - VS-14.

  • 3 weeks later...
Napisano
Dzięki Trooper85 za link do ciekawej strony.

Zdjęcia wodolotów wprawdzie się powtarzają z tymi które są umieszczone na stronie o której wspominałem, ale tam te z VS-7 nie były podpisane, tak że nie miałem pewności czy to ten okręcik. Swoją drogą to powinny być gdzieś na amerykańskich stronach zdjęcia z prób jakie zapewne prowadzili po wojnie Amerykanie z tymi wodolotami, bo trochę ich przechwycili.
Napisano

Kuter torpedowy VS-7 pewnie jeszcze podczas prób bo nie widać na pokładzie uzbrojenia [2 działka 20 mm i 2 wyrzutnie torped 450 mm].

Napisano

http://www.raddampfer-kaiser-wilhelm.de/museum/buecher/buch5.htm
http://www.raddampfer-kaiser-wilhelm.de/museum/buecher/buch5_2.htm

http://www.prismnet.com/~moki/20050322.141703/120tGlidingsub.jpg
http://www.prismnet.com/~moki/20050322.141703/Onemanglider001.jpg
http://www.prismnet.com/~moki/20050322.141703/DivingMTB001.jpg

http://www.foils.org/trag.htm
http://www.german-navy.de/kriegsmarine/ships/landingcrafts/vs8/index.html
http://www.german-navy.de/kriegsmarine/ships/fastattack/tb5/index.html
http://www.german-navy.de/kriegsmarine/ships/fastattack/tb5b/index.html
http://www.histarmar.com.ar/InfGral/Hidroalas/InformedelaKriegsmarineenWWII.htm

Napisano

Dzięki Woodhaven za linki do ciekawych stron.
Dla mnie największą niespodzianką jest kapitalne zdjęcie ścigacza patrolowego z serii TS zamieszczone na stronie raddampfer-kaiser-wilhelm.de/...

Napisano
Zdjęcie pochodzi z książki Tragflügelboote des Schertel-Sachsenberg-Systems - Eine deutsche Entwicklung
Której niestety nie posiadam na stanie ..... ale jak widać jest to bardzo interesująca pozycja

Pozdrawiam

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie