Skocz do zawartości
  • 0

Pocisk kal. 11 mm.


Raned

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

widzę, że temat spotkał się z dużym zainteresowaniem. Dzisiaj znalazłem łuskę z okrągłą kryzą i rosyjskim napisem: 91 P. Tulskij Z. (Zawod), dł. 58 mm. W związku z tym pytanie, może naiwne, czy był rosyjski karabin strzelający tymi pociskami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karabin Berdan 10.67mm wprowadzony w 1869 roku.
Temat ciekawy, bowim broń ta z nowoczesnym nabojem, jednak jeszcze na proch czarny (Werndl, Grass,Mauzer 71 itp.), była stosunkowo krótko w uzyciu jako główne w pierwszej linii.Np Mauzer 1871, potem już 7.92 w 1888, Berdan 1869 - Mosin 1891.Tak więc mimo tego, że dotrwały w 2 linii przez 1 wojnę, szczątkowo były w ww2, a np ostatnie Berdany zeszły z magazynów fińskich w latach 50- tych, to stasunkowo mało informacji o tej broni ze względu na krótki czas używania przez większość armii. Wiec dla mnie bardzo ciekawe zagadnienia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna ciekawostka. Willa Brandta to kwatera główna zarządcy Katowic generała Brandta. W kontrowersyjnych artykułach gw było jego zdjęcie. Wcześniej budynek należał do jakiegoś fabrykanta. Łuski leżały niedaleko w lesie.

pozdrawiam
Mathew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ma ktoś zdjęcie karabinu Werndl'a?
Jeśli tak, to proszę zdjęcie na forum lub linka do stronki.
Znalazłem łuskę do tej pukawki, ale w mojej małej encyklopedii uzbrojenia nie ma niestety tego karabinu.
Pozdrawiam
YP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla ścisłości jest to pocisk włożony w łuskę ze zbitą spłonką i jeżeli się mówi o kalibrze to kojarzy się to z pociskiem. Dzięki wszystkim ale wciąż jest otwarta kwestia czy to Mauser czy Wendl.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na fotce bicia mauzerów autorstwa SP17, niestety nie pamiętam z jakiego postu (zachowałem fotkę na PC).
Moim zdaniem jak wcześniej - mauzer 11mm.
acha, nie pocisk, a nabój - w końcu komplet z łuską.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wysokość łuski mauzera- 60 mm

wysokość werdla --47 mm

to powinno pomóc...

co do pewności okolic 3miasta....to werdle znalazłem w sopocie.............
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam sie na amunicji, ale znalazłem jeszcze taki rysunek pokazywany już wcześniej, proszę spojżeć na nr.11
całkiem podobny i według podpisu od Murata ??? 1875r (Rosja) kal.11
Moim zdaniem jednak bardziej pasuje do nr.3 Mauzer, bo według rysunku nr.6 Werndl ma krawedź na kryzie zaokrągloną
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
Oba rysunki prawie niczym sie nie różnią poza długością samego pocisku, ten od Mausera jest dłuższy tyle ze skan jest slabo wyraźny w książce dobrze widać - A.B. Żuk pt:Encikłopedja striełkowo oriużja", tylko ze ja mam nowsze wydanie niz to z którego pochodzi skan. Nie mam pewności od którego karabinu pochodzi egzemplarz na zdjęciu ale skłaniałbym sie raczej w stronę Mauzera. Natomiast karabin Murata 1875r. nie jest bronią rosyjską jak napisał SWaldek tylko japońską.
pozdrawiam
Jadzia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie