Skocz do zawartości

Amerykańskie lotnictwo używało daltonistów do rozpoznania


huk 100

Rekomendowane odpowiedzi

oglądając program poświecony działaniom amerykańskiego lotnictwa we Włoszech podczas IIwś. usłyszałem iż Amerykanie umieszczali daltonistów w załogach samolotów używanych do rozpoznania -potrafili oni bezbłędnie wskazać dobrze zamaskowany cel !!-pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem gdzieś że w Wielkiej Brytanii w czasie I wojny światowej jako obserwatorów" wykorzystywano niewidomych.
W nocy byli oni w stanie wcześniej usłyszeć nadlatujące samoloty i zlokalizować kierunek właśnie dlatego że nie widząc mieli wyostrzony słuch.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parowóz -cel z kamer to sobie można obserwować do woli jak sie ma czas -natomiast w czasie rzeczywistym kiedy idzie atak i trzeba odszukać szybko cele i wskazać artylerii lub lotnictwu - to nikt sie nie będzie bawił z kamerami -ArtVee myślę że masz dużo racji -pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda, że to prawda. Samolot prowadzący formację to ten, który na podstawie zdjęć ma w czasie rzeczywistym odnaleźć cel (i pewnie oznaczyć bombami-znacznikami) dla reszty formacji.
Zamiana kolorowego zdjęcia na czarno-białe, w celu wyłapania szczegółów, to normalna procedura (uczyli mnie tego na uniwerku na przedmiocie informacja obrazowa). A do tego mój brat, który jest niepełnospawny i siedzi na wózku, ma niesamowicie wyostrzony słuch i potrafi bezbłędnie rozpoznać kto z sąsiadów wchodzi po schodach, nie ruszając się z miejsca, tylko słuchając - wytrenował sie, bo nie może podejść i sprawdzić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj leciał między 7 a 8.10 ? 8.20 ?rano na Planete jest to cykl programów o Amerykańskich Siłach Powietrznych -bez trudu powinieneś znaleźć w programie -bo ja programu nie posiadam - odcinki są powtarzane przez cały tydzień chyba lub miesiąc :):) -pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na zdrowy rozum, to daltoniści po prostu nie są rozpraszani przez barwy przy obserwacji otoczenia.Uwaga daltonistów nie musi po prostu zajmować się analizowaniem kolorów, co już jest sporym udogodnieniem. Gdy weźmie się pod uwagę, że daltonizm dotyczy rozpoznawania (głównie) koloru zielonego i czerwonego to nabiera sensu. Nie sądzę, żeby mieli wyostrzone widzenie kształtów, bo to zależy od gęstości upakowania komórek nerwowych na siatkówce, a daltonizm nie wiąże się ze zwiększeniem ilości pręcików i czopków na siatkówce. Tak mi się wydaje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdzielczość widzenia zależy od oka, ale rozpoznawanie, wyróżnianie kształtów to już mózg, który obrabia napływające dane. A mózg można wytrenować, można też go odciążyć z analizowania kolorów by bardziej efektywnie wyróżniał kształty.

Analogia do techniki: rozdzielczość - skaner, wyróżnienie kształtów - program do OCR.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie wcale się nie dziwie. Armia US czasami ma dobre pomysły i od czasu do czasu wykorzystuje specjalne talenty w odpowiedni sposob. Inne przykłady tego to używanie Indian plemienia Nawaho do przekazywania informacji radiowych w arenie Pacyfiku podczas 2WS, czy też używanie bardzo niskich facetów jako saperów do oczyszczania bunkrów w Wietnamie, albo zatrudniania żołnierzy wróżek w oddziałach wywiadu podczas zimnej wojny. Może brzmi śmiesznie ale działa:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma mowy o dyrdymałach spowodowanych błędem tłumacza.

In World War II, colorblind men were sent on special missions, because their decreased ability to see green led to an increased ability to see through or detect camouflage"

- znaczy po naszemu, że podczas 2WS daltoniści (daltonizm to odmiana ślepoty barw) byli wysyłani na specialne misje, ponieważ ich nieumiejętność w rozpoznawaniu barwy zielonej powiekszała ich umiejętność widzenia przez, lub rozpoznawania kamuflarzu.

http://toadhaven.com/Color%20Blindness.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie