Jump to content
  • 0

pytanie o szczerbinkę mausera


kopacz09

Question

19 answers to this question

Recommended Posts

nie no wiem takie rzeczy typu : strzał bezwzględny , tor lotu pocisku itp. na tyle biegłych na tym forum myślałem , że otrzymam jakąś odpowiedz a tu .... domysły .
dodałem link z all , znalazłem właśnie taką dwustronną szczerbinkę / podstawę szczerbinki , ramię celownika /
Link to comment
Share on other sites

Nikt nie odpowiedział, więc ja odpowiem, choć mausera w rękach nie miałem.
Powiem Ci do czego służy taka podziałka w kałasznikowie.
Tu na podziałce jest najprościej mówiąc taki wałeczek, który się przesuwa po tej podziałce w zależności od tego jaka jest odległość do celu w który strzelamy. Takie przesunięcie powoduje lekkie uniesienie lub obniżenie się szczerbinki a to oczywiście wpływa na wysokość celowania.
Po co taki mechanizm? Jest to dlatego, że pocisk wystrzelony z lufy nie leci po linii prostej, lecz najpierw lekko się unosi, osiąga pewną wysokość i następnie powoli opada. Jego tor lotu to parabola. Jak strzelasz do żołnierza który jest sto metrów od Ciebie to musisz mierzyć inaczej niż gdy strzelasz do będącego powiedzmy 300 albo 600 metrów od Ciebie, bo w różnej odległości od lufy pocisk leci na różnej wysokości.
Link to comment
Share on other sites

Używając K98k, można było prowadzić skuteczny ogień z odległości 500 metrów. Szczerbinka karabinu była w pełni regulowana, od 100 do 2000 metrów w stumetrowych odstępach."

Cytat stąd:
http://www.gram.pl/art_8griHu0_Tydzien_z_gra_Medal_of_Honor_Airborne_skok_piaty_strona_3.html
Link to comment
Share on other sites

cyt.ale do czego służy podziałka odległości z drugiej strony szczerbinki ?"

Myślę że koledze chodziło o co innego ,a mianowicie w niektórych K 98 zdarzała się zdublowana podziałka pod tą właściwą, a służyła ona do nastawienia żądanej odległości bez konieczności wychylania się z okopu gdy karabin leżał przed strzelcem tzn. zerkało się na tą skalę pod spodem a odpowiadała ona nastawieniu na górze:)
Podobne rozwiązanie miał LKM Madsen
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information