Skocz do zawartości

Ursus A" - dokumentacja


cieciwa

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Czy wie ktoś czy jest gdzieś dokumentacja do samochodów Ursus A" ?
Np. w zakładach Ursus", albo innym miejscu ?
Szukam niespiesznie od jakiegoś czasu, ale poza prezentowaną już na tym forum instrukcją i kilkoma innymi rysunkami wiele nie znalazłem. A na moje listy Ursus" nie odpowiada [chyba trzeba się tam pofatygować osobiście]
Interesują mnie rysunki pierwszej wersji - tej z brezentowym dachem kabiny i krótką skrzynią.
Jeśli ktoś wie, gdzie są takie plany/dokumentacja - to wystarczy mi wskazanie tego miejsca. O dostęp do tych planów będę starał się sam.
Bardzo dziękuję za wszelką pomoc.
Wojciech Cięciwa
Napisano
Nigdy nie trafiłem. Wg mnie jedyne co sie zachowało z dokumentacji technicznej to swiatłokopia rysunku złożeniowego z 1924 roku samochodu SPA (podwozie). O tyle ma ten rysunek sens, ze wczesny Ursus niczym sie w podwoziu od SPA25 nie różnił. Chłodnica, okapotowanie silnika i skrzynia ładunkowa to już inna historia - robione były w Polsce (fabryka sprzedawała podwozie z silnikiem i prowizorycznym siedzeniem dla kierowcy).Tylko samochody dla wojska były w miarę jednolite (tak wczesne SPA jak i póżniejsze Ursusy) . Ale może warto byś sięgnął do skromnej, sympatycznej książeczki Pana Andrzeja Glajzera Samochody ciężarowe URSUS 1928-1930" wydanej w zeszłym roku. Są zdjęcia i sporo rysunków na przyzwoitym poziomie.
  • 1 month later...
Napisano
Żeby nie śmiecić niepotrzebnie dodam tutaj ...

W wyżej podanej literaturze jest reprodukowany rysunek Ursusa 303.
Czy ktoś ma może dostęp do tego rysunku lub wie, gdzie jest on dostępny ?
  • 2 weeks later...
Napisano
Pamięć jest niekiedy jednak zawodna.. Dalej skłonny jestem twierdzić, że dokumentacji Ursusa A nigdy nie widziałem nawet we fragmentach, ale już nie wykluczam, że gdzieś jest - bo właśnie trafiłem we własnym śmietniku na ksero złożenia Projekt podwozia A-31" z 23.X.30, a dałbym się jeszcze parę dni temu pokroić, że nic takiego nigdy nie widziałem....Ale skąd się u mnie wzięło to ksero - nie mam pojęcia.
PS. do Cięciwy - wysłałem ci jakiś czas temu skan rys. Ursusa 303, któregoś szukał, ale że poczta odsyłała mi w tym dniu jakieś failedy", to nie wiem czyś w końcu dostał.
Napisano
Doszedł, bardzo dziękuję.
Ale faktycznie poczta dziwnie" chodziła - dotarł w piątek.

Czy można również poprosić o informacje o podwoziu A-31 ?

Im więcej czytam o polskich konstrukcjach z okresu międzywojennego tym bardziej jestem zaskoczony trafnością i dalekowzrocznością różnych działań polskich konstruktorów i wynalazców.
Szkoda, że wielu z Nich nie mogło pokazać na co Ich było stać.
Napisano

No więc:
Kopia jest marniutka i ledwie czytelna, więc wybaczcie, że nawet nie będę skanował, bo nic by z tego nie wyszło. Najczytelniejszy fragment - obok.
1. Powiększony do 3750 mm rozstaw osi, rozstaw kół bez zmian.
2. Nowa rama - z ceowników o wysokości mniejszej na końcach niż w partii środkowej. W widoku z góry rama prostokątna (bez zwężenia ku przodowi), bez charakterystycznych wąsów" - resory mocowane do wsporników na ramie. Tylne resory bez wysięgników", bo resory mocowane są do pochwy półosi z góry, a nie z dołu.Tylne koła bliżniacze.Całkowita długość ramy - 5680 mm, rama przy obciążeniu normalnym równoległa do ziemi, jej górna krawędż na wysokości 710 mm od ziemi.
3. Nowy most, bez płaszcza na wał, a wał, siłą rzeczy, dłuższy.
4. Kabina kierowcy i osłony silnika - jak się wydaje (wrysowane są linią przerywaną, więc już prawie nic nie widać) taka sama lub prawie taka sama jak w Ursusach ostatniej produkcji

Napisano

Swoją drogą ciekawy jestem czy wstawili przednią oś z PF 621 bez przeróbek. Niby 3 cm węższa ale czy ktoś się przejmował takimi drobiazgami?
Wrzucam dwa rysunki, takie same jak w książce p. Glajzera ale z numerami części (katalogowymi?).

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie